Ważne
  Dariusz Joński: gminy nie mają pieniędzy, drogi niszczeją, a...

  Dariusz Joński: gminy nie mają pieniędzy, drogi niszczeją, a Trybunał wciąż czeka

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dariusz Joński, łódzki poseł SLD, apeluje do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, by jak najszybciej wyznaczył rozprawę, dotyczącą ustawy o drogach publicznych. Ustawa autorstwa Sojuszu została przyjęta przez Sejm w 2013 roku, ale swojego podpisu pod nią nie złożył prezydent Bronisław Komorowski - zamiast tego odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego.
  Dariusz Joński: gminy nie mają pieniędzy, drogi niszczeją, a Trybunał wciąż czeka

  ©Krzysztof Szymczak

  Ustawa przenosi na województwa odpowiedzialność za drogi, które po wybudowaniu autostrad i tras ekspresowych przestają być drogami krajowymi. W obecnym stanie prawnym odpowiedzialność za nie spada na gminy. W woj. łódzkim problem dotyczy m.in. gmin, przez które biegną dawne drogi krajowe 12 i 14 - utraciły one status krajówek w związku z ukończoną budową trasy S8.

  - To absurd. Gmin nie stać na ich utrzymanie. Ustawa leży w Trybunale, a drogi się degradują, nie są oświetlane, sprzątane ani odśnieżane. Dlaczego prezydent nie podpisał tej ustawy? Dlaczego pani premier nie może skierować do Trybunału pisma w sprawie przyspieszenia rozprawy? - pyta poseł Dariusz Joński.

  I dodaje, że z nieoficjalnych informacji wynika, iż Trybunał otrzymał w tej sprawie dwie rozbieżne opinie - pozytywną z Sejmu i negatywną od prokuratora generalnego. Joński nie może się nadziwić, jak prokurator mógł dopatrzeć się niekonstytucyjności przyjętych zapisów.

  Jońskiemu wtóruje radny wojewódzki SLD Piotr Bors, który mówi, że dodatkowo uchwałą w tej sprawie ma się zająć Sejmik województwa.

  Politycy Sojuszu są oburzeniu stanowiskiem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, bo - jak mówią - urzędnicy z GDDKiA stwierdzili, że gminy powinny się lepiej przygotować. Tymczasem koszty utrzymania tych dróg niekiedy są zbliżone do rocznych budżetów mniejszych gmin.

  Według Jońskiego i Borsa gminy, owszem, mogą się zaangażować w utrzymanie dawnych dróg krajowych, ale pod warunkiem, że otrzymają na to pieniądze z GDDKiA. Politycy SLD protestują przeciwko obciążaniu samorządów nowymi zadaniami bez zapewnienia pieniędzy na ten cel.  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pod wypowiedzią Jońskiego i ja mogę sobie pogadać, pod dramatem bombowym Sikorskiego nie.

   ddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Może sam sobie wysłał te bombowe pogrożki i gra rolę biednego, ciemiężonego niewiniontka. Żadnemu politykowi nie można wierzyć do końca w jego dobre intencje. Zeżre taki ośmiorniczki na nasz kośt,...rozwiń całość

   Może sam sobie wysłał te bombowe pogrożki i gra rolę biednego, ciemiężonego niewiniontka. Żadnemu politykowi nie można wierzyć do końca w jego dobre intencje. Zeżre taki ośmiorniczki na nasz kośt, pierdnie na wyborców i powie, że kamera kłamie, bo smrodu nie czuć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez tytułu

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A MÓWŁEM ZE jONSKI NADAJ e sie na praezydenta jak niełodzi Rzeczypospolitej


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   propagadna przed wyborami

   goscia nie ma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   a pojawia sie i dba o Lodz kiedy wybory sie zblizaja.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama