Trwa spór o cmentarną kaplicę w Kutnie

  Trwa spór o cmentarną kaplicę w Kutnie

  Tomasz Dębowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  zdjęcie ilustracyjne
  1/2
  przejdź do galerii

  zdjęcie ilustracyjne ©Małgorzata Genca/'Polskapresse

  Część mieszkańców nie chce budowy cmentarnej kaplicy poza obrębem cmentarza na kutnowskim osiedlu Łąkoszyn.
  Proboszcz parafii na kutnowskim Łąkoszynie chce pobudować kaplicę cmentarną na terenie, który, zdaniem wielu osób, leży już poza obrębem nekropolii. Ludzie nie zgadzają się z tym i chcą ewentualnej budowy kaplicy na terenie cmentarza.

  Sprawa ciągnie się od wielu lat.

  - I pewnie jeszcze kilka lat potrwa. Obecnie obowiązuje tu plan zagospodarowania przestrzennego z 2001 roku, który zakłada budowę kaplicy na terenie cmentarza i taka budowa jest możliwa - mówi Grzegorz Chojnacki, przewodniczący Rady Miejskiej w Kutnie.

  Miasto Kutno wyłożyło jednak do wglądu publicznego nowy projekt zagospodarowania przestrzennego, według którego kaplica stanęłaby na terenie, na którym w myśl starego planu powinien znajdować się parking.

  Zdaniem wielu osób, jest to więc teren znajdujący się poza obrębem cmentarza. Co więcej, twierdzą oni, że ksiądz bezprawnie rozebrał ogrodzenie cmentarza i zlokalizował dwa groby już poza jego obrębem. Pod pismem do prezydenta miasta ze sprzeciwem wobec lokalizacji kaplicy w tym właśnie miejscu podpisało się 258 mieszkańców Kutna.

  - Doszło do naruszeń prawa ze strony parafii. Dwa miejsca pochówku są bowiem za terenem cmentarza. Jest tam też obiekt kultu religijnego, jakim jest krzyż. Doszło też do bezprawnego rozebrania muru cmentarza - mówi Piotr Tarała-Kowalczyk, radca prawny.

  Sprawą zajmował się państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kutnie.

  - Ksiądz dokonał dwóch pochówków na granicy cmentarza i terenu poza cmentarzem. Rozebrane zostało przy tym ogrodzenie. Zakazaliśmy dalszych pochówków w tym miejscu i nakazaliśmy przywrócenie rozebranego ogrodzenia. Sprawa jest obecnie w toku i ze względu na odwołania odnośnie do naszych decyzji , rozpatruje ją wojewódzki inspektor sanitarny - mówi Celina Marciszewska, powiatowy inspektor sanitarny w Kutnie.

  Jak ustaliliśmy, groby wychodzą kilkadziesiąt centymetrów poza obręb starego cmentarza, a teren, na którym miał być zlokalizowany parking, został ogrodzony. - Sprawa jest rozpatrywana, bo pojawiły się zastrzeżenia mieszkańców co do legalności tego przedsięwzięcia - mówi Janusz Bona, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kutnie.

  Zdaniem księdza Mirosława Czarnołęckiego z parafii pw. św. Stanisława w Kutnie, budowa kaplicy w obrębie cmentarza znacznie pomniejszy uzyskane ostatnio miejsca pochówku, a zakup działki na kaplicę okazałby się zbędny i naraził parafię na znaczne straty finansowe.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jest atak!

   Kot789 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   to jest haniebny atak na Kosciol Katolicki!

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama