Roman Polański stawił się przed sądem w Krakowie. Decyzja o...

  Roman Polański stawił się przed sądem w Krakowie. Decyzja o ekstradycji została odroczona [VIDEO]

  Tomasz Dereszyński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Roman Polański stawił się przed sądem w Krakowie. Decyzja o ekstradycji została odroczona [VIDEO]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Fot. Andrzej Banaś

  W środę sąd w Krakowie miał rozpatrzyć wniosek o ekstradycję do USA słynnego reżysera Romana Polańskiego. Ostateczną decyzję i tak podejmie minister sprawiedliwości. Jak zapowiedział Cezary Grabarczyk, decyzję podejmie sam. Minister nie chciał przed orzeczeniem krakowskiego sądu komentować sprawy, by nie narazić się na zarzuty o naciski na krakowskich sędziów.

  Roman Polański przed sądem w Krakowie. Będzie ekstradycja Polańskiego?

  Źródło: TVN24/x-news  Krakowska prokuratura, która po zbadaniu wniosku USA stwierdziła, iż ekstradycja Polańskiego jest formalnie dopuszczalna i zgodna z obowiązującymi przepisami. Skierowała tym samym wniosek do sądu. Pełnomocnikiem reżysera jest mecenas Jan Olszewski.

  W 1978 r. Roman Polański został oskarżony o zgwałcenie 13-letniej Samanthy Gailey. Zawarł ugodę z amerykańską prokuraturą, w której przyznał się do stosunków seksualnych z nieletnią. Sąd w USA dał reżyserowi czas na dokończenie projektu filmowego, ale przed ogłoszeniem wyroku Polański uciekł do Paryża.

  Po wielu latach, bo dopiero w 2008 r. Samantha Geimer (zmieniła nazwisko) wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy. Geimer stwierdziła, że ponowne zainteresowanie prokuratury intymnymi szczegółami ma odciągnąć uwagę od błędów popełnionych wiele lat temu. W najnowszym filmie dokumentalnym o Polańskim („Roman Polanski: Wanted and Desired”) ujawniono kolejne dowody nierzetelnego prowadzenia ówczesnego procesu przeciw niemu.

  CZYTAJ TEŻ: WSPOMNIENIA SAMANTHY GEMIER. W KSIĄŻCE M.IN. ZDJĘCIA AUTORSTWA POLAŃSKIEGO WYKONANE PRZED GWAŁTEM


  W maju 2009 r. sąd w Los Angeles odrzucił wniosek Romana Polańskiego o umorzenie sprawy. We wrześniu 2009 r. reżyser został zatrzymany po przylocie na lotnisko w Zurychu. Podstawę do zatrzymania stanowił amerykański nakaz aresztowania wydany w związku ze sprawą Geimer.

  W maju 2010 r. angielska aktorka Charlotte Lewis oskarżyła Polańskiego o wykorzystywanie seksualne podczas przygotowań do kręcenia filmu "Piraci". Miała wtedy 16 lat. Według aktorki do zdarzenia doszło w apartamencie Polańskiego w Paryżu. Nie przedstawiła jednak dowodów na ew. przestępstwo zdobywcy Oscara za film "Pianista".

  W lipcu 2010 r. Szwajcaria nie wyraziła zgody na ekstradycję Romana Polańskiego do USA i tym samym został uchylony wobec niego areszt domowy w alpejskim Gstaad, w którym reżyser przebywał od września 2009 roku.

  Zainteresowanie procesem 81-letniego reżysera jest duże. Telewizje z wielu krajów dopytywały się w środę o termin rozprawy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama