Konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego. Ireneusz Ledzion...

  Konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego. Ireneusz Ledzion nominowany do nagrody

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wśród pięciu prac nominowanych do nagrody im. Jana Kodrębskiego znalazła się praca Ireneusza Ledziona, napisana pod kierunkiem dra Ireneusza Mirka z Katedry Materialnego Prawa Podatkowego UŁ.
  Mgr Ireneusz Ledzion

  Mgr Ireneusz Ledzion ©Krzysztof Szymczak

  Choć temat pracy jest dla laików dość zawiły ("Optymalizacja podatkowa w zakresie dochodów kapitałowych uzyskiwanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce i poza jej granicami"), to autor mówi o niej w sposób przystępny:

  - Starałem się znajdować rozwiązania, korzystne dla podatników, które w sposób legalny umożliwiałyby zmniejszanie ich obowiązków publiczno-prawnych, wynikających z osiągania dochodów kapitałowych, a więc np.
  odsetek, dywidend czy należności licencyjnych. Szukałem takich wariantów, zarówno w zakresie prawa międzynarodowego, prawa UE, jak i polskiego prawa podatkowego, które umożliwiałyby zmniejszenie obciążeń podatkowych - mówi Ireneusz Ledzion i dodaje, że jego praca skierowana jest przede wszystkim do osób prowadzących działalność gospodarczą, które chcą płacić mniejsze podatki, nie naruszając prawa.

  Dr Ireneusz Mirek uważa, że temat, chociaż bardzo skomplikowany i pracochłonny, został opracowany w sposób znakomity. "Wykorzystanie materiału normatywnego, literatury przedmiotu i orzecznictwa uznać należy za wzorcowe" - napisał w swojej opinii o pracy Ireneusza Ledziona dr Mirek.

  ZOBACZ TEŻ: Pięć prac nominowanych do nagrody im. prof. Jana Kodrębskiego

  Mgr Ledzion jest teraz doktorantem w Katedrze Materialnego Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego i nadal chce zajmować się międzynarodowym prawem podatkowym.

  - Teraz - mówi - staram się skoncentrować na kwestii wymiany informacji podatkowej pomiędzy krajami w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Chodzi o przeciwdziałanie próbom obejścia prawa podatkowego. Z drugiej strony chcę wskazać na możliwości wykorzystywania, w sposób prawnie dozwolony, różnic w prawie międzynarodowym i prawie poszczególnych krajów przez osoby prowadzące międzynarodową działalność gospodarczą.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama