Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o sztuczny uśmiech [PORADNIK]

Dorota Domienik
Marek Zakrzewski/Polskapresse
Proteza szczękowa nie zwalnia z obowiązku higieny jamy ustnej. Przeciwnie – należy ją dokładnie czyścić, pielęgnować, prawidłowe użytkować i przechowywać.

Wyjmowana proteza zębowa zbudowana jest z akrylu lub połączenia akrylu z metalem. Mikroporowata struktura akrylu stanowi doskonałe środowisko do rozwoju mikroorganizmów, także tych chorobotwórczych, które znakomicie się namnażają w wilgotnym środowisku jamy ustnej. Szczególnie sprzyjające warunki do rozwoju bakterii i grzybów powstają pod dużą płytą protezy górnej.

Resztki pokarmowe, które pozostają na protezach po jedzeniu i przedostają się między protezę a dziąsła, są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które namnażają się i tworzą coraz bardziej zróżnicowane struktury. Ponadto w czasie procesów przeprowadzanych przez wspomniane drobnoustroje powstają często substancje drażniące tkanki.

Kolonie bakterii i grzybów mogą wywołać odpowiednio stany zapalne śluzówki lub grzybicę jamy ustnej. To ostatnie schorzenie szczególnie trudno poddaje się leczeniu.

Nieprawidłowo czyszczone protezy mogą być również przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

Pielęgnacja

Jedynym sposobem, by uniknąć chorób dziąseł i jamy ustnej, jest odpowiednia pielęgnacja protezy. Uzupełnienia protetyczne należy codziennie czyścić za pomocą specjalnej szczoteczki posiadającej dwie główki – dzięki specjalnemu kształtowi docierają one do zagłębień na powierzchni protezy, nie rysując jednocześnie jej powierzchni. Aby prawidłowo oczyścić protezę trzeba szorować wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie te, które stykają się z błoną śluzową.

Podczas zabiegu czyszczenia protezę trzeba trzymać nad naczyniem napełnionym wodą (miską lub umywalką) – podczas przypadkowego upuszczenia, woda zabezpieczy protezę przed pęknięciem. Do mycia protez należy używać past i proszków specjalnie do tego przeznaczonych. W przypadku uczulenie na te środki można użyć nieperfumowanego mydła.

Do czyszczenia protez nie nadają się środki sanitarne – zawierają substancje chemiczne uszkadzające materiały uzupełnień protetycznych i są szkodliwe dla tkanek jamy ustnej.

Zabieg czyszczenia protezy powinno się wykonywać po każdym posiłku a co najmniej rano i wieczorem. Gdy umycie jest niemożliwe, należy ją chociaż przepłukać pod bieżącą wodą.

Dezynfekcja

Dodatkowo, raz w tygodniu, zaleca się czyszczenie protez za pomocą specjalnych tabletek czyszczących. Nie tylko dokładnie i szybko czyszczą, ale również dezynfekują je i odświeżają. Z tabletek czyszczących należy korzystać według instrukcji producenta.

Dezynfekcja jest konieczne także po przebytej infekcji w obrębie jamy ustnej: opryszczce, aftach, zapaleniu dziąseł, anginie lub infekcjach gardła. Szczotki należy wymienić na nowe w celu uniknięcia reinfekcji.
Protezę można też zdezynfekować poprzez moczenie w roztworze 3-procentowej wody utlenionej (łyżka stołowa takiej wody na szklankę wody).

Nie zapominajmy o dziąsłach. Dla poprawienia ukrwienia, należy masować je miękką szczoteczką. Uzupełnieniem prawidłowej higieny jest stosowanie płukanek ziołowych lub antyseptycznych do płukania jamy ustnej.

Nie należy czyścić protezy pastą do zębów. Zawiera ona substancje ścierne, które powodują, że powierzchnia protezy staje się szorstka a wówczas szybciej tworzy się na niej osad, np. z kawy, herbaty.

Po zabiegach higienicznych, a przed ponownym umieszczeniem protezy w jamie ustnej, należy dokładnie opłukać ją pod bieżącą wodą.

Przechowywanie

Protezy nie należy używać przez całą dobę. Niezbędna jest albo przerwa nocna, albo kilka krótszych przerw w ciągu dnia. Używana przez całą dobę i nigdy nie wyjmowana powoduje zmiany chorobowe dziąseł, zapalenia, wrzody i hiperplazję.

Po dokładnym oczyszczeniu, należy protezę przechowywać w środowisku suchego powietrza, co zapobiega wzrostowi grzybów, chętnie namnażających się w wilgoci. Można zakupić w tym celu specjalne, szczelne pudełeczko, dostępne w aptekach. Przed kolejnym wprowadzeniem protezy do jamy ustnej warto jednak zanurzyć ją w wodzie, co nieco zniweluje wrażenie „za ciasnej” protezy.

Kontrola

Nie wszystkie procesy patologiczne sygnalizowane są bólem, dlatego bardzo ważne są wizyty kontrolne u dentysty. Specjalista oceni stan protezy oraz kostne i śluzówkowe podłoże protetyczne. Poza tym po pewnym czasie użytkowania, proteza wymaga dopasowania, ponownego wykonania lub nowej podstawy ze względu na normalne zużycie.

Pamiętajmy, że nie wolno nosić zamiennie starych protez z nowymi a maksymalnie co 5 lat należy wykonać nową – badania wskazują, że większość schorzeń dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej jest związana z używaniem niewłaściwej (źle dopasowanej) sztucznej szczęki. Wraz z utratą uzębienia występuje atrofia kości szczęki, zmienia się więc jej kształt.

W przypadku, gdy proteza złamie się, ukruszy lub odklei się od niej ząb, należy zebrać wszystkie kawałki i przyjść do stomatologa.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki