Zadbaj o sztuczny uśmiech [PORADNIK]

  Zadbaj o sztuczny uśmiech [PORADNIK]

  Dorota Domienik

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zadbaj o sztuczny uśmiech [PORADNIK]

  ©Marek Zakrzewski/Polskapresse

  Proteza szczękowa nie zwalnia z obowiązku higieny jamy ustnej. Przeciwnie – należy ją dokładnie czyścić, pielęgnować, prawidłowe użytkować i przechowywać.
  Zadbaj o sztuczny uśmiech [PORADNIK]

  ©Marek Zakrzewski/Polskapresse

  Wyjmowana proteza zębowa zbudowana jest z akrylu lub połączenia akrylu z metalem. Mikroporowata struktura akrylu stanowi doskonałe środowisko do rozwoju mikroorganizmów, także tych chorobotwórczych, które znakomicie się namnażają w wilgotnym środowisku jamy ustnej. Szczególnie sprzyjające warunki do rozwoju bakterii i grzybów powstają pod dużą płytą protezy górnej.

  Resztki pokarmowe, które pozostają na protezach po jedzeniu i przedostają się między protezę a dziąsła, są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które namnażają się i tworzą coraz bardziej zróżnicowane struktury. Ponadto w czasie procesów przeprowadzanych przez wspomniane drobnoustroje powstają często substancje drażniące tkanki.

  Kolonie bakterii i grzybów mogą wywołać odpowiednio stany zapalne śluzówki lub grzybicę jamy ustnej. To ostatnie schorzenie szczególnie trudno poddaje się leczeniu.

  Nieprawidłowo czyszczone protezy mogą być również przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

  Pielęgnacja

  Jedynym sposobem, by uniknąć chorób dziąseł i jamy ustnej, jest odpowiednia pielęgnacja protezy. Uzupełnienia protetyczne należy codziennie czyścić za pomocą specjalnej szczoteczki posiadającej dwie główki – dzięki specjalnemu kształtowi docierają one do zagłębień na powierzchni protezy, nie rysując jednocześnie jej powierzchni. Aby prawidłowo oczyścić protezę trzeba szorować wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie te, które stykają się z błoną śluzową.

  Podczas zabiegu czyszczenia protezę trzeba trzymać nad naczyniem napełnionym wodą (miską lub umywalką) – podczas przypadkowego upuszczenia, woda zabezpieczy protezę przed pęknięciem. Do mycia protez należy używać past i proszków specjalnie do tego przeznaczonych. W przypadku uczulenie na te środki można użyć nieperfumowanego mydła.

  Do czyszczenia protez nie nadają się środki sanitarne – zawierają substancje chemiczne uszkadzające materiały uzupełnień protetycznych i są szkodliwe dla tkanek jamy ustnej.

  Zabieg czyszczenia protezy powinno się wykonywać po każdym posiłku a co najmniej rano i wieczorem. Gdy umycie jest niemożliwe, należy ją chociaż przepłukać pod bieżącą wodą.

  Dezynfekcja

  Dodatkowo, raz w tygodniu, zaleca się czyszczenie protez za pomocą specjalnych tabletek czyszczących. Nie tylko dokładnie i szybko czyszczą, ale również dezynfekują je i odświeżają. Z tabletek czyszczących należy korzystać według instrukcji producenta.

  Dezynfekcja jest konieczne także po przebytej infekcji w obrębie jamy ustnej: opryszczce, aftach, zapaleniu dziąseł, anginie lub infekcjach gardła. Szczotki należy wymienić na nowe w celu uniknięcia reinfekcji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama