Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Kobieta Przedsiębiorcza: Mieszkanki Łódzkiego są bardzo przedsiębiorcze

Alicja Zboińska
Ponad 18 procent mieszkanek naszego województwa ma wykształcenie wyższe. Wśród panów ten odsetek wynosi 13 procent.

Nasz region zamieszkuje więcej pań niż panów. Kobiety stanowią 52 proc. wszystkich mieszkańców, a tzw. wskaźnik feminizacji wynosi 110. Oznacza to, że na stu panów przypada statystycznie 110 pań. W niektórych grupach wiekowych to zróżnicowanie jest jeszcze większe, panie żyją bowiem średnio o 10 lat dłużej. W starszym wieku na stu panów przypada aż 300 kobiet.

- Kobiety w Łodzi i regionie są lepiej wykształcone od mężczyzn - mówi Anna Jaeschke, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Prawie jedna piąta ma wykształcenie wyższe niż średnie, czyli wyższe lub policealne. - W przypadku panów ten wskaźnik wynosi 15 procent. Natomiast wykształcenie wyższe ma 18 procent pań i 13 procent panów.

Pieniądze głównie własne

Okazuje się, że prawie 70 procent kobiet z regionu ma własne źródło utrzymania i pod tym względem dorównuje mężczyznom. Z pracy utrzymuje się 34 proc. pań i 45 proc. panów.

Mężczyźni mają zdecydowaną przewagę, jeśli weźmiemy pod uwagę tzw. pracę na własny rachunek, czyli firmy. W naszym regionie z własnej działalności utrzymuje się 12 procent panów i 6 procent pań, ale - jak zauważają statystycy - w przypadku kobiet ten odsetek stale rośnie.

Nie siedzieć w domu

Kobiety z województwa łódzkiego na tle ogółu Polek wyróżnia jeden istotny element - tzw. wskaźnik zatrudnienia. Co prawda dla mężczyzn z Łódzkiego wynosi on 62,4 proc., a dla pań 46,5 proc., to w przypadku kobiet i tak jest wyższy od średniej krajowej. W Polsce bowiem wskaźnik zatrudnienia dla pań wynosi 44,1 proc. Ma to związek z historią Łodzi i rozwojem przemysłu włókienniczego. Łódzkie kobiety nie zajmowały się tylko domem, ale musiały pójść do pracy. W przemyśle włókienniczym panie stanowiły większość załogi.

Kobiety z Łodzi i naszego regionu najczęściej pracują w tzw. usługach rynkowych, w tym w edukacji, handlu i ochronie zdrowia.

Zła wiadomość dla kobiet jest taka, że ciągle zarabiają mniej niż mężczyźni i to niezależnie od stażu pracy. Statystycznie ta różnica wynosi 10 procent na niekorzyść kobiet, ale w gorszej sytuacji są lepiej wykształcone panie.

-Im lepiej wykształcona kobieta, tym większe dysproporcje w zarobkach między kobietami a mężczyznami - podkreśla Anna Jaeschke.

Lepiej wykształcone osoby i o dłuższym stażu pracy mogą liczyć na lepsze stanowiska w zawodowej hierarchii. Dotyczy to w znacznej mierze panów, gdyż część najwyższych stanowisk dla pań jest praktycznie niedostępna.

Kobiety z naszego regionu lepiej niż mężczyźni radzą sobie, gdy muszą szukać pracy i częściej ją znajdują. W ubiegłym roku panie stanowiły 53 procent wszystkich bezrobotnych, którzy podjęli pracę.

Mężczyźni są mniej samodzielni w szukaniu zajęcia, przeważnie korzystają z pomocy znajomych i rodziny. Panie są bardziej aktywne: przeglądają ogłoszenia o pracę, same kontaktują się z pracodawcami.

Czekamy na zgłoszenia do 10 marca

Trwa nasz plebiscyt Kobieta Przedsiębiorcza Województwa Łódzkiego 2014. Czytelnicy "Dziennika Łódzkiego" i użytkownicy serwisu internetowe-go dzienniklodzki.pl nagrodzą panie wyróżniające się aktywnością i dorobkiem.

Podkreślamy, że pod "przedsiębiorczością" rozumiemy nie tylko działalność biznesową, ale także aktywność w każdej innej sferze życia: społecznej, naukowej, kulturalnej, sportowej...

Są dwa sposoby zgłoszenia kandydatury do plebiscytu.

Pierwszy - wystarczy wejść na stronę internetową www.dzienniklodzki.pl, odszukać zakładkę, dotyczącą plebiscytu i skorzystać z przygotowanego formularza. Drugi - formularz można też otrzymać drogą mejlową - wystarczy napisać pod adresem: [email protected]. Na zgłoszenia czekamy do 10 marca.

Głosowanie rozpocznie się 13 marca i potrwa do 31 marca.

O zwycięstwie przesądzi liczba SMS-owych głosów oddanych na kandydatki. Wyróżnimy dziesięć pań, które zdobędą największą liczbę głosów. Trzy spośród nich z najlepszymi wynikami, oprócz plebiscytowego tytułu, otrzymają także statuetki - odpowiednio złotą, srebrną i brązową różę. Zwieńczeniem plebiscytu będzie uroczysta gala, na którą zaprosimy wszystkie uczestniczki plebiscytu, oraz publikacje w specjalnym dodatku "Dziennika Łódzkiego".

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki