Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Nowe rozdanie. Unijne miliardy są już do wzięcia

Redakcja
W czwartek 26 lutego uroczyście zainaugurowano start Funduszy Europejskich 2014–2020, a już od następnego dnia ruszył nabór wniosków w ramach pierwszego z uruchomionych programów Polska Cyfrowa.

Premier Ewa Kopacz w towarzystwie polskiej minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak oraz unijnych komisarzy i marszałków województw symbolicznie zainaugurowała wykorzystanie kolejnej transzy funduszy europejskich. Polska na lata 2014–2020 otrzymała 82,5 mld euro, czyli ok. 349 mld zł z polityki spójności.

– Mamy największe w historii fundusze na rozwój. To efekt skutecznych negocjacji rządu. Dziś rozpoczynamy realizację strategii rozwoju całego kraju. Mamy zagwarantowane na to dofinansowanie zarówno europejskie, jak i krajowe – mówiła premier Ewa Kopacz podczas uroczystości rozpoczynającej wykorzystanie kolejnej transzy funduszy europejskich, która odbyła się w Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie.

Zdaniem minister Marii Wasiak rekordowe fundusze europejskie pozwolą nam na dokończenie skoku cywilizacyjnego, który rozpoczęliśmy w momencie wejścia do UE. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że środki nie będą po prostu wydawane, tylko inwestowane w bardzo przemyślany sposób, tak by Polska na zakończenie perspektywy mogła się pochwalić miejscem w pierwszej dwudziestce najbogatszych państw świata.

Wsparcie funduszy europejskich w latach 2014–2020 obejmie te obszary, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki. Premiowane będą przedsięwzięcia, z których efektów korzystać będziemy jeszcze długo po ich zakończeniu.

Środki polityki spójności zainwestujemy przede wszystkim w innowacyjność i konkurencyjność gospodarki, zmniejszenie dysproporcji w rozwoju poszczególnych części naszego kraju, bardziej przyjazne i sprawne państwo oraz w dalszy rozwój infrastruktury transportowej i ochrony środowiska.

Rząd chce w ten sposób rozwiązywać najpilniejsze problemy. Dla przykładu, mocny akcent na innowacyjną gospodarkę to miejsca pracy przede wszystkim dla młodych Polaków, którzy obecnie są grupą społeczną obciążoną największym bezrobociem. By młode rodziny mogły realizować się zawodowo, z funduszy zostaną stworzone dziesiątki tysięcy miejsc w żłobkach i przedszkolach.

W najbliższych latach pieniądze europejskie będą wykorzystane w 22 programach (6 krajowych i 16 regionalnych). Po oficjalnym zatwierdzeniu ich przez Komisję Europejską będą sukcesywnie uruchamiane konkursy na dofinansowanie.

Rząd i marszałkowie województw gwarantują, iż unijne pieniądze będą inwestowane z sensem

Wydamy 119 mld euro

Na lata 2014–2020 Unia Europejska przyznała Polsce ok. 119 mld euro, z czego w ramach polityki spójności 82,5 mld euro. To największe w historii naszego kraju fundusze na rozwój. Środki w ramach tej polityki zostały podzielone pomiędzy pięć krajowych programów operacyjnych: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa, Pomoc Techniczna, 1 program ponadregionalny: Polska Wschodnia, oraz 16 regionalnych programów operacyjnych, na które przeznaczonych zostało około 40 proc. funduszy polityki spójności.

KONTAKT

  • Główny Punkt Informacyjny: Łódź – (42) 663 31 07, e-mail: [email protected]
  • Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki