Opłata reprograficzna: Z czyjej winy mogą zdrożeć tablety i...

  Opłata reprograficzna: Z czyjej winy mogą zdrożeć tablety i smartfony?

  Damian Dragański/Krzysztof Marczyk

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Opłata reprograficzna: Z czyjej winy mogą zdrożeć tablety i smartfony?
  1/2
  przejdź do galerii

  Opłata reprograficzna: Z czyjej winy mogą zdrożeć tablety i smartfony? ©Mark Lennihan

  Na urządzenia mobilne ma zostać nałożona dodatkowa opłata, tzw. podatek od piractwa. Mają nią zostać obciążeni producenci i importerzy sprzętu, dlaczego więc straszy się nią konsumentów? Wielkie koncerny chcą uniknąć opłat?
  Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych odniósł się w piątek do zarzutów protestujących pod hasłem "Nie płacę za pałace". Według ZAiKS akcja ma charakter populistyczny i zorganizowana jest w celu uniknięcia przez wielkie koncerny opłaty reprograficznej, którą mają zostać objęte smartfony i tablety. Stowarzyszenie zapewnia, że ceny tych urządzeń - wbrew obawom - nie powinny znacząco wzrosnąć.

  Czym jest opłata reprograficzna?
  Sama opłata nie jest niczym nowym. W polskim prawie funkcjonuje od 1994 r. Odprowadzana jest od czystych nośników, takich jak kasety VHS czy płyty CD, których producenci i importerzy ponoszą jej koszty. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się jednak nowe nośniki, takie jak smartfony i tablety, dlatego konieczne jest rozwijanie listy urządzeń objętych opłatą reprograficzną. - Początkowo dotyczyła ona np. kserokopiarek. Bo skoro nie możemy upilnować kopiowania książek, to była to inna droga zapewnienia twórcom należnego im wynagrodzenia za to kopiowanie. Z upływem czasu i rozwojem technologii pojawiały się nowe narzędzia do kopiowania i w konsekwencji były one obejmowane opłatą - tłumaczył Krzysztof Czyżewski, adwokat specjalizujący się w prawie własności intelektualnej w Kancelarii Adwokackiej Czyżewscy.

  Akcja "Nie płacę za pałace"
  Naturalna kolej rzeczy, jaką jest obejmowanie opłatą reprograficzną nowych urządzeń umożliwiających kopiowanie i upowszechnianie utworów, została jednak wyniesiona do poziomu publicznej dyskusji z powodu akcji "Nie płacę za pałace". Zainicjował ją Marcin Węgrzynowski, fryzjer z Wałbrzycha, który wygrał z ZAiKS proces o wolne od opłat emitowanie muzyki z radia w jego salonie Beauty. Wówczas pokrzywdzeni podpisali się pod protestem "Nie płacę za pałace", a teraz wspólnymi siłami zarzucają ZAiKS bogacenie się kosztem artystów i słuchaczy. Nazwa akcji wzięła się od jednej z inwestycji stowarzyszenia, które za 4,6 mln zł kupiło pałac w Janowicach koło Tarnowa. Koordynatorem protestu jest Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE), który sprzeciwia się objęciu opłatą reprograficzną urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

  Warto dodać, że proces, który z ZAiKS wygrał Marcin Węgrzynowski, nie dotyczył opłaty reprograficznej, tylko tantiemy. Jest to opłata, którą twórca otrzymuje z tytułu praw autorskich majątkowych, uzyskiwana za odtworzenie jego dzieła m.in. w radiu lub podczas imprezy masowej. Sąd orzekł, że fryzjer poprzez "udostępnianie muzyki z radia nie podnosi atrakcyjności swojej usługi". Dlatego ZAiKS proces z fryzjerem przegrał.

  Ceny smartfonów i tabletów wzrosną?
  Za sprzeciwem wobec objęcia opłatą reprograficzną smartfonów i tabletów stoi Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE. - Polacy używają tych urządzeń, by słuchać muzyki, a nie ją kopiować - stwierdził. - Ta opłata wymiernie przełoży się na cenę finalną, która może wzrosnąć nie o 3, ale nawet o 8 czy 10 proc. Weźmy średnią cenę tabletu w Polsce, która wynosi 650 zł, i nagle robi się nam kilkadziesiąt złotych różnicy na podstawowym modelu - podkreślił dyrektor ZIPSEE.

  ZAiKS zauważył jednak, że "opłatą reprograficzną są obciążeni producenci i importerzy urządzeń, a nie konsumenci, na których owi producenci i importerzy chcą po prostu przerzucić opłatę". Kwestia rozszerzenia listy urządzeń objętych opłatą reprograficzną leży w kompetencjach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Maksymalnie może ona wynosić 3 proc., a propozycja organizacji zbiorowego zarządzania zakłada opłatę w wysokości 1,5 proc. od smartfonów i 2 proc. od tabletów. Ostatecznie wysokość opłaty określa minister kultury.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Ciekawe czy na długopisy opłata jest wprowadzona?

   Dariusz Zając

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Przecież można coś przepisać. Niekoniecznie książkę bo za długa, ale jakiś wiersz. I aparaty fotograficzne bo można coś sfotografować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   można będzie piracić

   kroton

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   bo opłata zostanie pobrana.

   Zdjęcie autora komentarza
   Na czele ZAIKS stoi żyd Fogler i stąd te pomysły na kolejne podatki na Polaków.

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Nie wierzycie?
   Podaję hasło;
   Janusz Fogler wyróżniony
   (Prezydent RP Bronisław Komorowski i Janusz Fogler) - zdjęcie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZAIKS jak wszyscy POlacy to genetyczni złodzieje.

   Zgłoś naruszenie treści / 21

   Wprowadzić opłatę dla ZAIKSu za zaśmiecanie przestrzeni publicznej produkcjami tfurcuff.
   Każdy ma prawo do ciszy a oni ją stale zakłócają.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę