Polska wzmacnia obronę terytorialną. Skrzypczak: Najlepiej...

  Polska wzmacnia obronę terytorialną. Skrzypczak: Najlepiej odstrasza armia uzbrojona po zęby

  Krzysztof Marczyk, Damian Dragański AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polska wzmacnia obronę terytorialną. Skrzypczak: Najlepiej odstrasza armia uzbrojona po zęby

  ©Jakub Kolodziej

  W świetle sytuacji na Ukrainie poczucie bezpieczeństwa Polaków zostało zachwiane. Przeszkolenie wojskowe dla chętnych obywateli oraz współpraca resortu obrony z organizacjami pro-obronnymi może przywrócić je na właściwe miejsce. - Najlepszym elementem odstraszania potencjalnego przeciwnika jest armia uzbrojona po zęby i wyedukowane społeczeństwo - stwierdził gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polska Press.
  Polska wzmacnia obronę terytorialną. Skrzypczak: Najlepiej odstrasza armia uzbrojona po zęby

  ©Jakub Kolodziej

  - Tu nie chodzi o to, by budzić strach czy lęk. Jednak jeśli nie chcemy, by ktoś nas zaatakował, to musimy być przygotowani na obronę naszego kraju - powiedział poseł Jarosław Zieliński z PiS w rozmowie z dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polska Press. - Wśród naszych sąsiadów mamy państwa o polityce imperialnej. Nie chcę nikogo straszyć, po prostu powinniśmy robić swoje - dodał zastępca przewodniczącego sejmowej komisji spraw wewnętrznych.


  Sytuacja na Ukrainie budzi niepokój Europy i całego świata, więc nic dziwnego, że obaw nie brakuje także wśród Polaków. Poczucie bezpieczeństwa może jednak wkrótce wzrosnąć dzięki działaniom MON, który uruchomił coś w rodzaju ochotniczej służby wojskowej. Chętni w wieku 18-50 lat, którzy nie byli w wojsku mogą się zgłosić, by odbyć szkolenie wojskowe. Oferta skierowana jest zarówno do mężczyzn jak i kobiet. Przedział wiekowy dla tych, którzy odbyli służbę wojskową, a teraz chcieliby szkolić się w ramach ćwiczeń rezerwy wynosi 18-60 lat.

  W ciągu pierwszych kilku dni marca do Wojskowych Komend Uzupełnień zgłosiło się ponad 1000 osób. Na razie przyjmowane są jednak tylko zgłoszenia. Szkolenia rozpoczną się dopiero w maju. - Otwierając możliwość takiej rejestracji, chcemy się dowiedzieć, ilu obywateli chciałoby przejść takie przeszkolenie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakim potencjałem dysponuje państwo polskie i będzie można przygotować właściwą ofertę, która będzie zależeć od liczby chętnych i przede wszystkim od potrzeb armii - tłumaczył gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. społecznych inicjatyw pro-obronnych.

  Sama idea szkoleń spotkała się z bardzo pozytywną reakcją wśród społeczeństwa, jednak jej wdrażanie już tak dobrze nie wygląda. - Obecne działania mają charakter niemrawy. A to przecież proces wieloletni. Powinniśmy go przeprowadzić z dużym rozmachem i zwielokrotnić nasze działania. Sytuacja jest bowiem bardzo groźna - stwierdził gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z AIP. - Obywatele w ogóle nie są edukowani. Jeśli wybuchnie wojna nie będą wiedzieli jak się zachować, co robić. Musimy pamiętać, że podczas konfliktu zbrojnego wyedukowane społeczeństwo jest bardziej bezpieczne i ponosi małe straty - tłumaczył były dowódca Wojsk Lądowych.

  W edukowaniu społeczeństwa pomagają organizacje, promujące postawy obronne jak Liga Obrony Kraju czy Związek Strzelecki Strzelec. Mają jednak one charakter stricte militarny, a nie zapominajmy o organizacjach pro-obronnych jak Polski Czerwony Krzyż czy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które upowszechniają szkolenia z udzielania pierwszej pomocy oraz uczą terenoznawstwa, czyli posługiwania się mapą i kompasem. W Polsce działa około 70 takich grup i stowarzyszeń. Nie są jednak w żaden sposób ze sobą skonsolidowane. - Przed wojną istniała Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny, która zrzeszała tego typu organizacje - wyjaśnił gen. Waldemar Skrzypczak. - Podlegała wówczas pod odpowiednik dzisiejszego MON-u i stanowiła realne wzmocnienie obrony terytorialnej. Musimy do tego wrócić. Wszystkie organizacje typu Liga Obrony Kraju powinny zostać skonsolidowane i podlegać pod jedno dowództwo. Część osób może zostać żołnierzami rezerwy, a część po prostu pomagać społeczeństwu w takich kwestiach jak ratownictwo czy dostarczanie wody - dodał Skrzypczak w rozmowie z AIP.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oszuści z kat."D"

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dużo poborowych kupiło swego czasu kategorię wojskową D unikając w ten sposób służby wojskowej.Pomocni w tym patologicznym procederze byli skorumpowani lekarze i wojskowi.Niby "chorzy"uważali się...rozwiń całość

   Dużo poborowych kupiło swego czasu kategorię wojskową D unikając w ten sposób służby wojskowej.Pomocni w tym patologicznym procederze byli skorumpowani lekarze i wojskowi.Niby "chorzy"uważali się za "mających łeb na karku"lub "zaradnymi".Ogromny procent oszustów pochodził z dużych miast.Najprawdopodobniej dlatego,że istniała tam rozległa sieć znajomości i układów.Nikt od tamtego czasu nie zweryfikował tych niby chorób,nikt z tym nic nie zrobił bo taka jest jakość tego państwa.Stworzono w ten sposób niejako piątą kolumnę -takich nieprzydatnych lalusiów w razie konfliktu zbrojnego.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kategoria D

   kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja mam kat.D i chcialem isc do wojska lecza na ilosc moich tatuazy ktore mam lekarz wojskowy stwierdzil ze sie nie nadaje w czasie pokoju ale w czasie wojny tak wiec jak to jest?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kategoria D

   kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja mam kat.D i chcialem isc do wojska lecza na ilosc moich tatuazy ktore mam lekarz wojskowy stwierdzil ze sie nie nadaje w czasie pokoju ale w czasie wojny tak wiec jak to jest?

   Zdjęcie autora komentarza
   O Ukrainie.

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Cyt; (6 marca 2015)
   „Rada Najwyższa Ukrainy uczciła minutą ciszy jednego z największych ludobójców czasów II wojny, kata Polaków Romana Szuchewycza. Poinformowała o tym ukraińska stacja Espreso...rozwiń całość

   Cyt; (6 marca 2015)
   „Rada Najwyższa Ukrainy uczciła minutą ciszy jednego z największych ludobójców czasów II wojny, kata Polaków Romana Szuchewycza. Poinformowała o tym ukraińska stacja Espreso TV. Polskie media mainstreamowe nawet nie zająknęły się na ten temat.
   Ukraiński parlament – na wniosek Ihora Mosijczuka, deputowanego z Partii Radykalnej Oleha Liaszki – oddał w czwartek cześć Romanowi Szuchewyczowi w 65 rocznicę jego śmierci.
   To on zaakceptował rozkaz ludobójstwa na ludności polskiej na Wołyniu w latach 1943-44. Potem jako Główny Komendant UPA kierował ludobójstwem na Polakach w Małopolsce Wschodniej.
   Więcej;
   http://kresy24.pl/65069/tej-hanby-zadna-wojna-z-rosja-nie-usprawiedliwia-ukrainski-parlament-uczcil-minuta-ciszy-kata-polakow/

   Oczywiście nie wszyscy Ukraińcy to banderowcy.
   W Polsce też mamy swoich oszołomów, Michników, Palikotów, Niesiołowskich, Tusków, etc.
   Tylko, jak w obecnej sytuacji zrozumieć taka postawę członków Rady Najwyższej Ukrainy ?
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Odnoszę wrażenie, że najbardziej srają w gacie ci, którzy maja najwiecej do stracenia,

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Czyli właściciele III Bananowej RP.
   Towarzyszom z Pałacu pod żyrandolem, nagle wróciła pomroczność jasna i przypomnieli
   sobie iż, cyt; ... najlepszym elementem odstraszania potencjalnego...rozwiń całość

   Czyli właściciele III Bananowej RP.
   Towarzyszom z Pałacu pod żyrandolem, nagle wróciła pomroczność jasna i przypomnieli
   sobie iż, cyt; ... najlepszym elementem odstraszania potencjalnego przeciwnika jest armia uzbrojona po zęby i wyedukowane społeczeństwo".
   Jak widać, wróciło nawet słowo "edukacja". Będą "edukować" i dzięki temu "wyedukowaniu"
   pospolite ruszenie armatniego mięsa obroni im stołki i uratuje żyrandole.
   Coś mi się wydaje, że Putin mocno obraził się na "swoich ludzi w Warszawie", stąd tyle smrodu
   w ich gaciach.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama