Handel narkotykami w Łodzi zmniejszył się. Klienci...

  Handel narkotykami w Łodzi zmniejszył się. Klienci przerzucili się na dopalacze

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łodzianie coraz częściej rezygnują z narkotyków i wybierają dopalacze, które kupują w nielegalnych sklepikach lub przez internet.
  Handel narkotykami w Łodzi zmniejszył się. Klienci przerzucili się na dopalacze

  ©Grzegorz Dembinski/Polskapresse

  Jeśli chodzi o przestępstwa narkotykowe w Łodzi - handel, posiadanie lub wytwarzanie narkotyków - to w 2012 r. policjanci odnotowali 1361 przypadków, w 2013 r. - 1288, zaś w 2014 r. - 1152.

  Jak widać, przestępczość w tej kategorii systematycznie maleje. Wpływ na to ma pojawienie się dopalaczy, czyli tzw. środków zastępczych. Ich posiadanie jest zgodne z prawem, natomiast działają podobnie do narkotyków, a niekiedy nawet z większym skutkiem.

  Z tego powodu są chętnie wybierane przez ludzi młodych, którzy chcąc uniknąć konsekwencji prawnych zapominają, że używając dopalaczy narażają swoje zdrowie i życie - przyznaje podinspektor Joanna Kącka, rzecznik KWP w Łodzi.

  Niestety, to prawda. O ile w całym 2014 r. w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi zanotowano 546 ostrych zatruć, to w tym roku już 160. Przy czym dopalacze często bywają znacznie bardziej szkodliwe od narkotyków. Tylko w miniony weekend sześciu młodych ludzi zatrutych dopalaczami zostało odwiezionych do IMP. To weekendowa norma. W zwykłe dni na Oddział Toksykologii trafia od jednej do trzech osób zatrutych takimi substancjami.

  Ale o ile posiadanie narkotyków jest karalne, to posiadanie dopalaczy już nie, co jest istotne dla amatorów środków psychotropowych. W jaki sposób zaopatrują się w dopalacze? Kupują w trefnych sklepikach lub przez internet w krajach, w których handel dopalaczami jest dozwolony.

  Walką z narkotykami zajmuje się policja, natomiast zwalczaniem handlu dopalaczami inspekcja sanitarna, która współpracuje z policją i prokuraturą.

  - W 2014 r. przeprowadziliśmy dwadzieścia kontroli w czterech sklepach, w których wprowadzano do obrotu środki zastępcze (wszystkie placówki zamknięto). W każdym sklepie działało kilka spółek powiązanych osobowo i kapitałowo z osobą X lub Y jako prezesa, wspólnika bądź prokurenta. Wydaliśmy sześćdziesiąt decyzji administracyjnych, w tym dwanaście nakładających kary pieniężne na łączną kwotę2 mln 940 tys. zł. Zabezpieczyliśmy blisko 1360 produktów, które po przebadaniu w laboratorium wykazały działanie psychoaktywne - mówi Urszula Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

  Inspektorzy reagują na każdy sygnał. W tym roku skontrolowali i zamknęli sklep z dopalaczami przy ul. Żeromskiego. Nielegalny interes jest jednak tak lukratywny, że nawet wysokie grzywny nie odstraszają handlarzy. Za handel dopalaczami grozi kara od 20 tys. zł do miliona złotych.

  Dyrektor Jędrzejczyk przyznaje, że być może po raz pierwszy nałoży wkrótce najwyższą grzywnę, bo jeden ze sklepikarzy handlował dopalaczami w warunkach recydywy.

  Jeśli zaś chodzi o narkotyki, to w Łodzi największym powodzeniem cieszą się marihuana i amfetamina. Są pokątnie rozprowadzane w pobliżu szkół i dyskotek oraz podczas imprez masowych. Amatorzy narkotyków sporo ryzykują, bo za ich posiadanie grozi do trzech lat więzienia, za handel do dziesięciu lat.


  Źródło x-news: Policja: Skonfiskowaliśmy kilkanaście kilogramów narkotyków

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trawka mniej szkodliwa jak piwo a zakazana

   Alfred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   to nie dziwi że ludzie ćpają dopalacze


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   racja

   nie kazdy chce pic alkohol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   i nie kazdy chce odpowiadac prawnie za uzywki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tusek donald

   bruksela haj lajf frajerzy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Przecierz wygral wojne z dopalaczami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie leczyć kretynów biorących dopalacze.

   chłodnym okiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Albo ustanowić cennik za ich odtruwanie.

   Wolałbym to pierwsze ale zaraz odezwą się jacyś nawiedzeni humaniści...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawiedzeni?

   Realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Popieram. Należy jednak uwzględnić jedną rzecz. Co zmusza/jest przyczyną u tych ludzi do "dopalania" siebie? Może być tak, że najczęściej problemy zdrowotne, rodzinne, w pracy, z pieniędzmi. Jeśli...rozwiń całość

   Popieram. Należy jednak uwzględnić jedną rzecz. Co zmusza/jest przyczyną u tych ludzi do "dopalania" siebie? Może być tak, że najczęściej problemy zdrowotne, rodzinne, w pracy, z pieniędzmi. Jeśli teraz Ci ludzie nie radząc sobie z życiem, popadną w długi za odratowanie, to też na wiele się nie zda takie postępowanie.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   No i dobrze. Selekcja naturalna.

   p

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Leczenie raka - są standardy
   Odtruwanie po narkotykach - są standardy
   Odtruwanie po dopalaczach - nie ma standardów

   Wprowadzić standardy odtruwania człowieka który zatruł się dopalaczami....rozwiń całość

   Leczenie raka - są standardy
   Odtruwanie po narkotykach - są standardy
   Odtruwanie po dopalaczach - nie ma standardów

   Wprowadzić standardy odtruwania człowieka który zatruł się dopalaczami. Lewatywa + aspiryna co 6 godzin, jeśli zejdzie - niestety są standardy...

   Na leczenie dzieci nie ma kasy, na schroniska dla zwierząt nie ma kasy, cholera na naprawy dróg nie ma kasy. Ale jak w szpitalu pojawia się ktoś po dopalaczach to wszyscy na baczność, najdroższa aparatura, 5 pielęgniarek, nieskończona ilość leków bo trzeba go ratować bez standardów...
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomysł

   Mały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Dopalacze są o wiele groźniejsze niż narkotyki - a jak widać bardziej potrzebne. Legalizacja miękkich narkotyków mogłaby według mnie zmniejszyć rynek i narkotyków i dopalaczy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   kogo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   beda wtedy łapać ci z wydziału narkotykowego, nie pozbawią ich przecież pracy...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mogą im kupić fotoradar...

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama