Pakistan przywraca karę śmierci. Obrońcy praw człowieka...

  Pakistan przywraca karę śmierci. Obrońcy praw człowieka nazywają tę decyzję "nieprzemyślaną"

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Władze Pakistanu zniosły moratorium na karę śmierci - podaje BBC. Egzekucje będą wykonywane na wszystkich skazanych na najwyższy wymiar kary. Od zamachu na szkołę w Peszawarze w grudniu ubiegłego roku karę przeprowadzano tylko na osobach oskarżonych o działalność terrorystyczną.
  Jak informuje agencja Reuters, straceni będą wszyscy więźniowie, których sąd skazał na karę śmierci i którzy nie mogą ubiegać się już o ułaskawienie. - Egzekucje będą przeprowadzane tylko wtedy, kiedy wygasną już wszystkie możliwości odwoływania się od najwyższej kary - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Pakistanu.

  Czytaj także: Przedśmiertne drgawki kary śmierci. Nieudana egzekucja ożywiła dyskusję w USA [VIDEO]

  Kara śmierci w Pakistanie została zniesiona po krwawych zamachach terrorystycznych w mieście Peszawar w 2008 i 2009 roku, w których łącznie zginęło ponad 150 - podaje BBC. Za oba ataki władze oskarżały talibskie bojówki.

  W grudniu w 2014 roku w tym samym mieście doszło do masakry w szkole, w której wyniku zginęło 145 osób, w tym 132 dzieci. Na jej skutek moratorium zostało częściowo zniesione, a egzekucje wykonywano tylko na więźniach oskarżonych o terroryzm. Według agencji Reuters, od tego czasu stracono 24 osoby.

  W Pakistanie jest obecnie 8 tysięcy osób skazanych na najwyższy wymiar kary, a ponad tysiąc z nich nie ma już prawa wnioskować o ułaskawienie - podaje BBC, powołując się na agencję AFP.

  Obrońcy praw człowieka skrytykowali całkowite zniesienie moratorium w państwie, nazywając je "nieprzemyślanym". - Wiele razy byliśmy świadkami ogromnej niesprawiedliwości w pakistańskim systemie karnym - przemocy policji, nieprofesjonalnego doradztwa i niesprawiedliwych procesów sądowych. Mimo to rząd nieodpowiedzialnie zdecydował na przywrócenie kary śmierci - powiedziała Sarah Bielal, szef pakistańskiej organizacji broniącej prawa człowieka.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo