Kto może dostać emeryturę z KRUS [PORADNIK]

  Kto może dostać emeryturę z KRUS [PORADNIK]

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kto może dostać emeryturę z KRUS [PORADNIK]
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ZUS to instytucja zaopatrzenia emerytalnego pracowników, zaś KRUS spełnia podobną rolę w odniesieniu do rolników. I na tym w zasadzie podobieństwa pomiędzy tymi instytucjami się kończą. Podczas gdy ZUS wypłaca świadczenia w oparciu o zdefiniowaną składkę tworzącą kapitał, KRUS pozostał w starym systemie o zdefiniowanym świadczeniu.
  Trudno te światy połączyć, a przecież bardzo wielu rolników w różnych etapach swojego życia pracowało na etacie, podobnie jak wielu pracowników prowadziło gospodarstwo rolne. W efekcie ogromna rzesza osób ma za sobą zarówno staż ubezpieczeniowy w ZUS, jak i w systemie rolniczym. Jakie należy im się świadczenie?

  Zacznijmy od tego, jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać emeryturę rolniczą. Otóż emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:
  • osiągnął powszechny wiek emerytalny,
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 25 lat.

  W efekcie wprowadzenia przepisów mających na celu stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego, od 1stycznia 2013 r. o emeryturę rolniczą w dotychczasowym wieku emerytalnym (60 lat - kobieta, 65 lat - mężczyzna) mogą ubiegać się wyłącznie: kobiety urodzone do dnia 31 grudnia 1952 r. i mężczyźni urodzeni do dnia 31 grudnia 1947 r. Późniejsze roczniki mają stopniowo podwyższany wiek przejścia na emeryturę, podobnie jak osoby podlegające ubezpieczeniu w ZUS.

  Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje także możliwość przyznania ubezpieczonemu rolnikowi wcześniejszej emerytury rolniczej, jeśli spełni on łącznie następujące warunki:
  • osiągnie wiek 55 lat, jeśli jest kobietą albo 60 lat, jeśli jest mężczyzną,
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 30 lat,
  • zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

  Wcześniejsza emerytura jest obecnie przyznawana tylko tym rolnikom, którzy wymienione wyżej trzy warunki spełnią do 31 grudnia 2017 r.

  A co z osobami, które w swojej karierze zawodowej mają zarówno staż wypracowany w gospodarstwie rolnym, podczas którego płaciły składki do KRUS, jak i staż pracy na etacie poza rolnictwem, podczas którego opłacały składki do ZUS? Czy przy obliczaniu wysokości emerytury rolniczej uwzględnione zostaną lata na etacie? Okazuje się, że zależy to od daty urodzenia rolnika.

  Osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. do okresu ubezpieczenia w KRUS, wymaganego do przyznania emerytury rolniczej, można niekiedy doliczyć okresy ubezpieczenia w ZUS. Jednak nastąpi to tylko wtedy, gdy okresy ubezpieczenia w ZUS nie są wystarczające do przyznania przez ZUS prawa do emerytury lub renty pracowniczej. Wówczas KRUS, wyliczając wysokość emerytury rolniczej (części składkowej tego świadczenia), uwzględni osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. okresy składkowe ZUS w wymiarze półtorakrotnym.

  Osobom, które nie spełniają warunków do emerytury rolniczej, bo mają za mały staż w KRUS, natomiast uzyskają prawo do emerytury pracowniczej, ZUS może zwiększyć emeryturę za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. ZUS ustali to zwiększenie na zasadach analogicznych, jak ustalana jest przez KRUS część składkowa emerytury rolniczej - po 1 proc. emerytury podstawowej za każdy rok podlegania ubezpieczeniu rolników.

  Ważna uwaga: osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które uzyskają prawo do dwóch oddzielnych świadczeń - z KRUS i ZUS - muszą się zdecydować na wybór jednego z nich.
  1 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wcześniejsza emerytura rolnicza

  Maciek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Do końca roku można przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą http://ubezpieczrolnika.pl/emerytura-rolnicza-2017/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Emerytury rolnicze 2017

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Trochę się teraz zmienia w emeryturach rolniczych. Tylko do końca roku można pójść na wcześniejsza z tego co piszą: http://ubezpieczrolnika.pl/emerytura-rolnicza-2017/ Mojemu ojcu zabrakło roku i...rozwiń całość

  Trochę się teraz zmienia w emeryturach rolniczych. Tylko do końca roku można pójść na wcześniejsza z tego co piszą: http://ubezpieczrolnika.pl/emerytura-rolnicza-2017/ Mojemu ojcu zabrakło roku i się nie uda. No chyba że kolejna ekipa rządowa znowu zacznie coś mieszać w rolnictwie i KRUS.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Najfajniejsze Przedszkole w Powiecie 2017

  Najfajniejsze Przedszkole w Powiecie 2017

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej