Katastrofa smoleńska: Parlament Europejski wzywa Rosję, by...

  Katastrofa smoleńska: Parlament Europejski wzywa Rosję, by oddała Polsce wrak Tu-154m

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Parlament Europejski wezwał rosyjskie władze do niezwłocznego zwrócenia Polsce samolotu rządowego Tu-154. W rezolucji europosłowie napisali, że Rosja nie gwarantuje uczciwego dochodzenia.
  Europarlament przyjął rezolucję z zapisem domagającym się zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154, który w 2010 r. rozbił się w Smoleńsku. Wraz z wrakiem do Polski mają wrócić wszystkie czarne skrzynki z zapisami przebiegu katastrofy. Zabiegali o to posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Parlament Europejski podkreślił fakt, że – jak napisano w rezolucji - "poziom zależności rosyjskiego sądownictwa od władz podważa możliwość przeprowadzenia jakiegokolwiek bezstronnego i uczciwego dochodzenia”.  Źródło: TVN24/x-news


  - Jest to niewątpliwie sukces, ale pełen sukces byłby wtedy, gdyby przeprowadzono międzynarodowe śledztwo, które by rzetelnie wyjaśniło całą sprawę katastrofy smoleńskiej. Jednak decyzja PE wskazuje, że jeżeli się chce to można wpłynąć na jego decyzje – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press poseł PiS Bartosz Kownacki.

  Poseł zaznacza, że Prawo i Sprawiedliwość będzie składało kolejne wnioski do Parlamentu Europejskiego o wszczęcie międzynarodowego śledztwa, które wyjaśni sprawę katastrofy Tu-154. Jednocześnie podchodzi sceptycznie do reakcji Rosji na apel europarlamentu. - Nigdy nie wierzyłem w dobre intencje Rosji. Moim zdaniem nie odda ona wraku do czasu zakończenia śledztwa w Polsce. Z kolei tego śledztwa, moim zdaniem, nie można zakończyć bez przywiezienia wraku i przeprowadzenia niezależnych badań, nad którymi Rosjanie nie będą mieli kontroli – mówi dziennikarzowi AIP poseł Bartosz Kownacki.

  W rezolucji Parlamentu Europejskiego znalazły się również m.in. punkty dotyczące uwolnienia przetrzymywanej w rosyjskim więzieniu pilotki ukraińskiej armii Nadii Sawczenko oraz wyjaśnienia sprawy zamordowania lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widać, że nasi są w Brukseli

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści

   widać, że nasi są w Brukseli,
   w końcu na czele PE stoi Niemiec Schulc

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama