Nie żyje Terry Pratchett - brytyjski pisarz fantasy. Miał 66...

  Nie żyje Terry Pratchett - brytyjski pisarz fantasy. Miał 66 lat

  WR

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Terry Pratchett urodził się w 1948 w Beaconsfield. Zaczynał karierę jako dziennikarz. Debiutował 1971 roku powieścią "Dywan".

  Międzynarodową sławę przyniosła mu seria książek fantasy o Świecie Dysku. Pierwsza z nich, napisana 1983 roku humorystyczna powieść "Czas Magii", została wyemitowana, jako radiowy serial, w BBC. Wtedy Pratchett zyskał popularność, która w miarę wydawania kolejnych części serii, rosła.

  Od 1987 roku, gdy porzucił posadę rzecznika prasowego, Pratchett poświęcił się tylko i wyłącznie pisaniu. Od tamtej pory tworzył średnio dwie książki rocznie.

  W latach dziewięćdziesiątych był najlepiej sprzedającym się autorem w Wielkiej Brytanii. Do lutego 2007 roku sprzedał na całym świecie ok. 50 milionów książek. Jego książki przetłumaczono na 33 języki.

  Obecnie jest drugim najchętniej czytanym pisarzem w Wielkiej Brytanii (ustępuje tylko J. K. Rowling). Natomiast w USA jest siódmym najczęściej czytanym pisarzem spoza tego kraju.

  Pratchett był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Otrzymał m. in. British Book Awards, Carnegie Medal. Wyróżniono go także Orderem Imperium Brytyjskiego. Poza tym 2008 roku otrzymał tytuł szlachecki.

  Terry Pratchett od 1968 roku był żonaty. W 1976 roku urodziła mu się córka Rihanna.

  Od 2007 roku cierpiał na rzadką odmianę choroby Alzheimera. Od wielu lat działał na rzecz legalizacji eutanazji w Wielkiej Brytanii.


  Terry Pratchett - Choosing to Die przez ghostsea
  Terry Pratchett. Choosing to Die  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jego książki

   Czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jego książki można odnaleźć w naszych księgarniach. Polecam.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama