Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele dorabiają sprawdzając egzaminy maturalne i gimazjalne [STAWKI]

Maciej Kałach
Państwowe sprawdziany to dla nauczycieli okazja do dorobienia kilkuset złotych
Państwowe sprawdziany to dla nauczycieli okazja do dorobienia kilkuset złotych Przemek Świderski
Zbliżające się państwowe sprawdziany to dla nauczycieli współpracujących z komisją egzaminacyjną okazja do dorobienia kilkuset złotych.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, nadzorująca państwowe sprawdziany w regionie łódzkim, podejmie tej wiosny współpracę z 3,5 tysiącem przeszkolonych osób. To przede wszystkim czynni w zawodzie nauczyciele, dla których egzaminy po podstawówce, gimnazjach i matura to okazja do zarobienia kilkuset złotych.

Obecne arkusze składają się w większości z zadań zamkniętych, ale są i otwarte, w tym długie wypowiedzi pisemne, a tych komputer nie sprawdzi. Np. w ubiegłym roku współpracownicy OKE przyznawali punkty za rozprawkę, w której uczniowie rozważali, czy warto być ciekawym.

- Zarobiłem wtedy około 600 zł brutto - opowiada nauczyciel z Łodzi. - W piątek w jednym z techników analizowaliśmy wstępnie arkusze, sprawdzając kilka z nich, w sobotę i w niedzielę oceniłem 60 prac, zaś kto się nie wyrobił, przychodził jeszcze w poniedziałek.

Według informacji z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, 380 współpracowników zajmie się ocenianiem sprawdzianu szóstoklasistów, 930 - egzaminu gimnazjalnego, zaś aż prawie 2,5 tysiąca egzaminu maturalnego.

Wprawdzie liczba maturzystów w regionie maleje, ale ciągle przybywa absolwentów z ubiegłych lat, którzy chcą poprawiać wynik z pierwszego podejścia do egzaminu dojrzałości, aby dostać się na lepsze studia. Dlatego zapotrzebowanie na przeszkolonych współpracowników, pomimo niżu demograficznego, wcale nie spada.

Ponadto, jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, w 2015 roku komplikuje się organizacyjna strona matur. W liceach ogólnokształcących egzamin dojrzałości prowadzony jest w nowej formule (według zmienionej podstawy programowej), zaś w technikach - w starej (bo uczniowie zdobywają w nich wiedzę o rok dłużej, więc ci korzystający ze zmienionej podstawy dotrą do matury w 2016 roku). W efekcie część współpracowników ocenia starą maturę, a część - nowy egzamin dojrzałości.

Według informacji OKE, średnio jej współpracownik sprawdza 50 arkuszy (w zależności od rodzaju egzaminu, jego poziomu i zakresu oraz przedmiotu egzaminacyjnego liczba ta może się różnić). Oto przykładowe stawki:

  • arkusz z jęz. polskiego po szkole podstawowej - 5,97 zł
  • arkusz z matematyki po szkole podstawowej - 5,07 zł
  • arkusz z jęz. polskiego po gimnazjum - 8,86 zł
  • arkusz z matematyki po gimnazjum - 6,59 zł
  • arkusz matury z jęz. polskiego - 28,70 zł
  • arkusz matury z matematyki (poziom podstawowy) - 19,49 zł

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki