Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekolekcje w Łodzi: o piekle na Woodstock albo o równości

Maciej Kałach, Matylda Witkowska
W kościele Zesłania Ducha Świętego. Franciszkanin z Niepokalanowa m.in. streszczał życiorys o. Maksymiliana Kolbe
W kościele Zesłania Ducha Świętego. Franciszkanin z Niepokalanowa m.in. streszczał życiorys o. Maksymiliana Kolbe Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Pierwszego dnia rekolekcji sprawdzaliśmy, jak spędza ten czas młodzież z ogólniaków i gimnazjów. W XXI LO rekolekcje odbywają się w szkole.

- Wiecie, co to jest Przystanek Woodstock, prawda? - mówiła w poniedziałek (16 marca) do licealistów siostra ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, katechizując licealistów. - Dla nas tak wygląda przedsionek piekła.

Wczoraj rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne dla łódzkich gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, m.in. w parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej na Widzewie Wschodzie.

XXXII LO, które znajduje się na terenie tej parafii, cieszy się dobrą opinią, poza tym na katechezę przyszli tylko uczniowie, którym zależało - dlatego nie trzeba było tracić czasu na uciszanie młodzieży.

Siostra prosiła jedynie o otwarte serce, bo katecheza będzie o jego pustce - pojawiającej się, jeżeli żyjemy bez Boga. Uczniowie usłyszeli, że takiej pustki nie zapełnią gry wideo, seriale i seks. Potem zaczęła się opowieść o Przystanku Woodstock. Siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego pełniły posługę na Przystanku Jezus, który co roku rozbija się obok namiotów Woodstock i próbują przyciągać z wielkiego festiwalu zagubione tam dusze.

- Na Woodstock pary współżyją na oczach tysięcy. Była zapłakana dziewczyna, która dzień wcześniej, pijana, rozbierała się na masce samochodu. Płakała, bo dowiedziała się, że wszyscy robili jej zdjęcia i jest obiektem drwin - wspominała siostra.

Zakonnica zwierzyła się też, że właśnie podczas Woodstock doznała jednego ze swoich najpiękniejszych wzruszeń: otworzył się przed nią 23-letni punk z tęczowym irokezem po tym, jak usłyszał, że Bóg go kocha.

Rekolekcji słuchała młodzież zachęcona przez siostry, aby z zakamarków ogromnego kościoła przesiąść się bliżej ołtarza: skupionych tam uczniów starczyłoby na 3-4 klasy. Czyli mniej niż jedna trzecia pobliskiego ogólniaka.

Co z resztą? Spotkana przed świątynią drugoklasistka wyjaśnia, że, kto nie poszedł w poniedziałek na rekolekcje, ten miał cały dzień wolny, tak samo będzie we wtorek i środę.

Bardziej tradycyjnie było w kościele Zesłania Ducha Świętego. Franciszkanin z Niepokalanowa m.in. streszczał życiorys o. Maksymiliana Kolbe. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się, że matka świętego martwiła się bardzo, co z takiego rozrabiaki wyrośnie. Jednak franciszkanin nie porwał uczniów. Z gitarą próbował nakłonić ich do śpiewu pieśni "Duchu Święty przyjdź". Śpiewał sam...

O pełną frekwencję uczniów od poniedziałku do środy postanowiło zadbać XXI Liceum Ogólnokształcące. W tej szkole wszyscy uczniowie zapisani są albo na religię, albo na etykę. Ci pierwsi wczoraj i dziś katechizują się na rekolekcjach w budynku szkoły, nauki wplecione zostały między lekcje. Z kolei młodzież, która chodzi na etykę, ma w godzinach zaplanowanych rekolekcji dodatkowe zajęcia z polskiego lub matematyki w klasach łączonych.

We wtorek, gdy katechizowani pójdą w południe do kościoła z częścią nauczycieli, do pozostałych uczniów ma przyjść aktywista z warsztatami na temat równości i przeciwdziałania dyskryminacji. Prowadzić je będzie przedstawiciel Fabryki Równości - organizacji reprezentującej łódzkich gejów, lesbijki i osoby transseksualne.

Małgorzata Zaradzka-Cisek, dyrektorka XXI LO, tłumaczy, że w latach poprzednich, gdy rekolekcje były związane z codziennym wyjściem do kościoła, wielu uczniów zapisanych na religię, wcale nie przychodziło do świątyni.

- Uznaliśmy, w porozumieniu z katechetami, że lepiej będzie organizować rekolekcje w szkole - mówi dyrektorka XXI LO.

Małgorzata Zaradzka-Cisek dodaje, że rekolekcje to czas bez prac domowych. Niezadawanie do domu sprawia, że popołudniami uczeń ogólniaka, który ma taką potrzebę, może się skupić na refleksji duchowej w parafii zamieszkania.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki