ARUZ – jedyne takie urządzenie na świecie stanie w łódzkim...

  ARUZ – jedyne takie urządzenie na świecie stanie w łódzkim Technoparku [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych to jedyne takie urządzenie na świecie
  1/14
  przejdź do galerii

  Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych to jedyne takie urządzenie na świecie ©Maciej Stanik

  We wtorek (17 marca) pokazano prototyp ARUZa czyli Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych, który powstanie w łódzkim Technoparku.
  To niezwykłe urządzenie, które wymyślono w Politechnice Łódzkiej, a które do końca lipca wybuduje w Technoparku firma Ericpol, może zrewolucjonizować badania naukowe.

  Będzie to wielka, ważąca 50 ton konstrukcja, która zajmie pomieszczenie o wysokości 5,40 m i średnicy 16 m. Utworzy ją 20 paneli, w których znajdą się 3 tysiące specjalnie zaprojektowanych systemów elektronicznych, połączonych kablami o łącznej długości 100 kilometrów.


  Analizator umożliwi symulację złożonych zjawisk i procesów, np. przebiegu reakcji chemicznych w skomplikowanych układach molekularnych i biologicznych, niezbadanych zjawisk fizykochemicznych, ekonomicznych czy nawet socjologicznych. Ich naturę i przebieg będzie można poznać szybko i tanio.

  Zamiast od razu prowadzić skomplikowane, czasochłonne i kosztowne badania rzeczywiste, będzie można skorzystać z symulacji na ARUZie. Jego ogromna moc obliczeniowa pozwoli je przeprowadzać tysiąc, a może i 10 tys. razy szybciej niż przy pomocy dotychczas znanych metod. ARUZ stworzy nowe możliwości dla przemysłu farmaceutycznego (np. do opracowywania skuteczniejszych leków, czy nowych opatrunków), kosmetycznego, inżynierii materiałowej, bionanotechnologii i innych dziedzin nauki.

  Analizator będzie główną częścią Laboratorium Symulacji Molekularnych powstającego w łódzkim Technoparku. Pokazany wczoraj w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ, zbudowany przez firmę Ericpol prototyp to tylko jeden z 20 paneli przyszłego urządzenia.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aruz pomnik bezużyteczny ale unikalny

  Zapytanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Dlaczego zniknął mój komentarz na temat bezsensowności inwestycji będacej zachcianka realizowana za pieniądze podatników i niczemu nie służąca?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo