[ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2015] Tomasz Rożek: Zaćmienie Słońca to...

  [ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2015] Tomasz Rożek: Zaćmienie Słońca to coś, co widzimy raz na kilkanaście lat

  Karolina Sarniewicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W najbliższy piątek - 20 marca 2015 - przed południem w Polsce będziemy mogli obserwować zaćmienie Słońca. Czym ono właściwie jest?
  Zaćmienie Słońca to sytuacja, w której Księżyc, wirując wokół Ziemi, znajdzie się między nią a Słońcem. Zdarza się to kilka razy w roku, ale dość często jest tak, że cień Księżyca pada na obszar, w którym nie nie ma ludzi, gdzie jest np. ocean. Bo Ziemia składa się przecież w większości z wody.

  JAK OGLĄDAĆ ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2015 [ZDJĘCIA+VIDEO] 20 MARCA BĘDZIEMY ŚWIADKAMI ZAĆMIENIA SŁOŃCA


  Jak często możemy więc to zjawisko obserwować? Zdaje się, że ostatnie zaćmienie Słońca było widoczne w Polsce kilkanaście lat temu.
  Zgadza się, możemy je obserwować co kilkanaście lat. W ciągu roku są minimum dwa zaćmienia Słońca, maksymalnie chyba pięć – tak to mniej więcej wynika z obrotów. Natomiast sytuacja, w której możemy to rzeczywiście zobaczyć, zachodzi raz na kilkanaście lat. Bo musi to być wtedy duże zaćmienie, na dodatek w miejscu, w którym jest w miarę gęste zaludnienie.

  W dodatku w piątek zaćmienie Słońca będzie u nas widoczne tylko częściowo.
  Rzeczywiście, to nie będzie całkowite zaćmienie Słońca. W Polsce w piątek księżyc przykryje około 75 proc. powierzchni tarczy Słońca, za to w Europie - np. w Szkocji - będzie to już ponad 90 proc. Im bardziej na północ, tym lepiej będzie to widać. Całkowite zaćmienie Słońca będzie na Spitsbergenie i na Wyspach Owczych.

  Jak długo będzie ono trwało? Kilka minut? A może kilka godzin?
  Kilkadziesiąt minut. Całe zjawisko licząc od momentu, w którym tarcza Księżyca najdzie na tarczę Słońca, do momentu, w którym z niej zejdzie, będzie trwało nieco ponad 2 godziny. Natomiast sama chwila, w której zaćmienie Słońca będzie maksymalne, przy naszych obecnych warunkach, będzie trwało kilka minut.

  Czy są jakieś szczególne wskazania, w jaki sposób powinniśmy oglądać zaćmienie? Trzeba założyć specjalne okulary?
  Na pewno nie gołym okiem. A szczególnie nie gołym okiem przez lornetkę albo przez teleskop. To jest najprostszy sposób, żeby po prostu stracić wzrok. Żeby bezpiecznie obserwować, najlepiej byłoby kupić w sklepie fotograficznym lub astronomicznym tak zwaną folię Baadera albo specjalne okulary, wykonane z odpowiedniej folii. Jeśli ktoś nie ma możliwości zdobycia czegoś takiego, od biedy może obserwować przez starą, mocno zaczernioną kliszę rentgenowską. Ale trzeba bardzo uważać, bo Słońce to źródło ogromnej energii, więc jeśli będziemy patrzyli nieostrożnie, to możemy uszkodzić wzrok.

  KRWAWY KSIĘŻYC ZWIASTUJE KONIEC ŚWIATA? NIEZWYKŁE ZJAWISKO NA NIEBIE [ZDJĘCIA+VIDEO]


  Zdaje się, że ludzi nie od zawsze intrygowało to zjawisko. Interpretowali je negatywnie, panicznie się go bali.
  Zupełnie mnie to nie dziwi. My dzisiaj wiemy, jak to działa, rozumiemy, skąd są zaćmienia. Bez problemu możemy znaleźć w Internecie informację, która dokładnie nam to wyjaśni. Wiemy poza tym, że jest to sytuacja przejściowa. I mimo tego, że wiemy, bardzo się tym interesujemy, bo w sumie jest to zjawisko stosunkowo bardzo rzadkie. Można oczywiście obejrzeć sobie filmik z całkowitego zaćmienia Słońca, ale to jednak nie jest to samo, co zobaczyć je na własne oczy. Więc jeśli my mając pełną świadomość tego mechanizmu, jesteśmy nim zaintrygowani, to co dopiero ludzie, którzy nie mieli bladego pojęcia, o co w nim chodzi. Dla nich Słońce było przecież bogiem. O jego pojawianie się czy o kształt Księżyca oparte były różne wierzenia czy nawet religie. Więc kiedy na niebie - nocnym czy dziennym – zaczynało dziać się coś niespodziewanego i niezrozumiałego, pierwszą reakcją człowieka był strach. Myślę, że dzisiaj też można by znaleźć wiele zjawisk na niebie, których nie rozumiemy, więc mogłyby nawet w nas wywołać pewien rodzaj lęku. A co dopiero w ludziach, którzy żyli kilkaset albo kilka tysięcy lat temu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska Times na poziom aborczej upadła - zegarka w redakcji nie znacie?

   Zgłoś naruszenie treści

   Podanie czasu, kiedy to rzadkie zjawisko bedzie miało miejsce "przed południem" to mogliście ludkom w XVI wieku przekazywać.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo