Legionowo: w mieście pojawiły się transparenty nawołujące do...

  Legionowo: w mieście pojawiły się transparenty nawołujące do "palenia zniczy i komisariatów"

  Krzysztof Marczyk AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Legionowo: w mieście pojawiły się transparenty nawołujące do "palenia zniczy i komisariatów"

  ©fot. Anna Kaczmarz

  W czwartek w podwarszawskim Legionowie pojawiły się transparenty, nawołujące do "palenia zniczy i komisariatów". Jeden z dwóch banerów zapowiadał też manifestację pod prokuraturą okręgową Praga-Północ w Warszawie. Po śmierci 19-letniego Rafała w niedzielę i poniedziałek w Legionowie odbyły się manifestacje, które przerodziły się w zamieszki. W stolicy obawiają się powtórki scenariusza.
  Legionowo: w mieście pojawiły się transparenty nawołujące do "palenia zniczy i komisariatów"

  ©fot. Anna Kaczmarz

  Banery zauważono w Legionowie w czwartek rano. Zawieszono je na ekranach dźwiękochłonnych przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Sowińskiego. Na pierwszym napisano: „Niech płoną znicze i komisariaty”, a na drugim: „Prokuratura Praga-Płn, Bródnowska 13, Demo, 19 III, godz. 18:00”. W Warszawie obawiają się powtórki scenariusza z dwóch manifestacji, które odbyły się w niedzielę i poniedziałek w Legionowie. Obie zakończyły się zamieszkami, w wyniku których rannych zostało 7 policjantów i zatrzymano 21 osób.


  Czytaj także: "Policjanci to ofiary zaniechań polityków" - opinie po zamieszkach w Legionowie i Sosnowcu

  - Policja jest zorientowana w sytuacji i będzie ubezpieczać ewentualną manifestację - mówi reporterowi Agencji Informacyjnej Polska Press Renata Mazur, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie. – Byłabym jednak nierozważna, gdybym nie obawiała się tłumu, który przychodzi w jednym celu: by zademonstrować swoją siłę. A przecież nasza prokuratura stoi przy małej uliczce, gdzie jest dużo prywatnych domów i samochodów. Nie wiemy, czego się spodziewać. Pod komisariatami policji w Legionowie manifestacje przerodziły się w zamieszki, jednak ta pod prokuraturą była spokojna. Jedyne co mogę zrobić, to właśnie zaapelować o spokój. Bo żadne zamieszki na pewno nie wpłyną na czynności prokuratora - podkreśla Renata Mazur w rozmowie z dziennikarzem AIP.

  Jak poinformował lokalny portal legio24.pl Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zadbała, by nielegalnie wywieszone banery zostały usunięte. Ich sprawą zajmuje się prokuratura rejonowa w Legionowie. - Są prowadzone czynności na podstawie art. 163, par. 1, pkt. 1 w sprawie podżegania. Kara w tym wypadku jest taka sama jak za sprawstwo dla każdego, kto dopuści się czynu, w tym wypadku podpalenia. Podejrzanym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności - tłumaczy Ireneusz Ważny, prokurator rejonowy w Legionowie.

  Czytaj także: Janusz Korwin-Mikke w Legionowie: Zażywanie narkotyków na własną odpowiedzialność [ZDJĘCIA + VIDEO]

  Przypomnijmy, że przyczyną niepokojów jest śmierć 19-letniego Rafała, o którą część lokalnej społeczności oskarża policję. Funkcjonariusze, prowadząc akcję przeciwko młodym ludziom handlującym narkotykami chcieli zatrzymać chłopaka. Ten jednak zasłabł i mimo szybkiej pomocy medycznej zmarł w karetce w drodze do szpitala. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była niewydolność krążeniowo-oddechowa, którą spowodowało zawiniątko o średnicy około 2,5 centymetra. W środku była marihuana. 19-latek chcąc ukryć zawiniątko przed policją, próbował je połknąć i w rezultacie zadławił się. Pojawiały się jednak głosy, że funkcjonariusze mieli kolanem dociskać gardło chłopaka i w ten sposób spowodować jego śmierć. Sekcja zwłok wykluczyła taki przebieg zdarzeń.

  Na jednym z portali społecznościowych pojawiło się nawet nazwisko policjanta, którego oskarżono o udział w interwencji i spowodowanie śmierci chłopaka. Ten funkcjonariusz nie miał jednak ze sprawą nic wspólnego. - Ci ludzie nawołują do spalenia mu domu, grożą jego rodzinie, a on w ogóle nie jest w to zamieszany. Nie możemy poddać się żądaniom tłumu - mówi Renata Mazur, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AntySystemowy Kandydat na Prezydenta Grzegorz Braun

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Patrzymy z trwogą na 25-letnie rządy oszustów i złodziei, rządy, które wygnały z Polski miliony młodych ludzi, które zlikwidowały całe gałęzie przemysłu, zdewastowały polskie wojsko, polską naukę,...rozwiń całość

   Patrzymy z trwogą na 25-letnie rządy oszustów i złodziei, rządy, które wygnały z Polski miliony młodych ludzi, które zlikwidowały całe gałęzie przemysłu, zdewastowały polskie wojsko, polską naukę, kulturę, deprawują nasze dzieci.
   Rządy, które fałszują polską historię i uczestniczą w antypolskiej nagonce. Rządy, które obecnie, w ukryciu przed nami, próbują sprzedać polskie lasy, polską ziemię, a całe obszary polskich spraw wyłączyły z dyskusji publicznej, przy milczącej zgodzie opozycji, która robi wrażenie zadowolonej z siebie.

   Już strzelają do polskich górników, tylko dlatego że Ci ośmielili się bronić swoich miejsc pracy – naszego polskiego bogactwa.
   Nie czekaj aż zaczną strzelać do ciebie.
   Być może to już ostatnia szansa na pokojową, demokratyczną zmianę.
   Wołam o Pospolite Ruszenie.
   Ratuj Polskę. Dołącz do nas. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AntySystemowy Kandydat na Prezydenta Grzegorz Braun

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   http://grzegorzbraun2015.pl/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama