Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy i związkowcy Veolii protestowali w obronie miejsc pracy [ZDJĘCIA+FILM]

Alicja Zboińska
Ponad stu pracowników i członków Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Veolia Energia Łódź S.A. od rana blokowało w piątek (20 marca) wjazd z ul. Puszkina w ul. Jadzi Andrzejewskiej. W ten sposób sprzeciwiają się zwolnieniom pracowników, które trwają w firmie.

- W 2015 roku firma zatrudniała 2542 osoby, a pod koniec tego roku ma być nas zaledwie 1.167 - mówi Zbigniew Tomasik, przewodniczący związku. - Zarząd stwarza atmosferę strachu i niepewności o pracę, zmusza pracowników do przechodzenia na emerytury. Spowoduje to pogorszenie warunków obsługi naszych klientów oraz niedotrzymanie umów handlowych.

Hilary Kajak ze związku dodaje, że Veolia uzyskała z dywidendy 823 mln zł, nie ma więc powodu do zwolnień pracowników, gdyż sytuacja finansowa firmy jest dobra.

Zarząd firmy potwierdza, ze od lat prowadzi restrukturyzację technologiczną i organizacyjną.

- Przedsiębiorstwo podejmuje działania mające na celu podniesienie efektywności pracy i optymalizację kosztów funkcjonowania, aby przez to być konkurencyjną i oferować ceny akceptowalne dla mieszkańców Łodzi - głosi komunikat zarządu.

W galerii z protestu, znajdą Państwo szczegółowe stanowisko związkowców.

NA NASTĘPNEJ STRONIE: OŚWIADCZENIE ZARZĄDU VEOLIA

Poniżej publikujemy przekazane mediom oświadczenie zarządu firmy Veolia.

Veolia Energia Łódź, producent i dostawca ciepła systemowego dla Łodzi, od wielu lat prowadzi restrukturyzację technologiczną i organizacyjną. Przedsiębiorstwo podejmuje działania mające na celu podniesienie efektywności pracy i optymalizację kosztów funkcjonowania, aby przez to być konkurencyjną i oferować ceny akceptowalne dla mieszkańców Łodzi.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania lokalnego rynku ciepła oraz zmieniające się wymogi w zakresie ochrony środowiska Veolia Energia Łódź systematycznie dostosowuje system ciepłowniczy tak, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła systemowego dla miasta. Optymalizacja systemu ciepłowniczego zasilanego z dwóch elektrociepłowni oraz dostosowanie do unijnych norm emisyjnych są istotnymi elementami planu, który wiąże się m.in. z zamknięciem do końca marca 2015 roku Elektrociepłowni EC2.
Wszystkie procesy restrukturyzacyjne planowane są z dużym wyprzedzeniem. Staramy się zmieniać przedsiębiorstwo sukcesywnie, odpowiedzialnie planując działania z poszanowaniem przepisów prawa. Rozkładamy ten proces w czasie i opieramy go na kolejnych programach dobrowolnych odejść pracowników. Stan zatrudnienia w 2015 r. powinien osiągnąć poziom ok. 1200 osób.
Restrukturyzacja zatrudnienia w łódzkim przedsiębiorstwie zaczęła się w latach 90. XX wieku. W pierwszej kolejności zatrudnienie zmniejszyło się o 1579 osób (z poziomu 4200 osób na początku lat 90-tych). Po prywatyzacji, od roku 2005, kontynuowano ten proces m.in. poprzez outsourcing służb nie związanych bezpośrednio z wytwarzaniem i przesyłaniem ciepła. Wprowadzano też kolejne programy dobrowolnych odejść, a część pracowników przechodziła na emeryturę. W tym okresie (do dnia dzisiejszego) stan zatrudnienia zmienił się o 1300 osób. Równolegle realizowana jest modernizacja technologiczna urządzeń i instalacji ciepłowniczych w elektrociepłowniach i w obrębie sieci dystrybucyjnej.
Należy podkreślić, że w latach 2014-2018 Veolia Energia Łódź zainwestuje ponad 1,4 mld zł przede wszystkim w dostosowanie instalacji do unijnych wymagań środowiskowych, dalszą optymalizację łódzkiego systemu ciepłowniczego, modernizacje instalacji elektrycznych i rozwój handlowy.
Inwestycje te są konieczne dla rozwoju przedsiębiorstwa i utrzymania dotychczasowych udziałów w rynku. Ich koszt jest bardzo wysoki i dlatego przedsiębiorstwo musi szukać oszczędności, tak aby m.in. ceny ciepła były konkurencyjne i akceptowalne dla klientów.
Veolia Energia Łódź należy do grona tych firm w mieście i regionie, które kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo w pracy, a co za tym idzie na systematyczną modernizację poszczególnych stanowisk pracy. Blisko 96 proc. naszych pracowników ma wynagrodzenia powyżej średniej krajowej. Natomiast, od 2008 roku średnie wynagrodzenie wzrosło o blisko 20 proc. powyżej wskaźnika inflacji. W 2015 r. prowadzone są negocjacje ze strona społeczną nt. bieżących podwyżek. Zapewniamy bezpłatną opiekę zdrowotną, którą świadczy zewnętrzna firma związana ze służbą zdrowia oraz szeroki zakres świadczeń socjalnych. Możliwości szkoleniowe są na poziomie zapewniającym pracownikom rozwój zawodowy.
Należy podkreślić, że prowadzona restrukturyzacja nie zagraża ciągłości dostaw ciepła systemowego dla Łodzi.
Robert Warchoł
Veolia Energia Łódź SA
pełnomocnik zarządu ds. komunikacji

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki