Dżihadyści z Państwa Islamskiego biorą na celownik papieża...

  Dżihadyści z Państwa Islamskiego biorą na celownik papieża Franciszka

  James Dean

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zdaniem włoskiego wywiadu ogłoszenie przez papieża uroczystości Nadzwyczajnego Roku Świętego może zachęcić dżihadystów Państwa Islamskiego do terrorystycznego ataku na Watykan
  Niespodziewane oświadczenie papieża, że uroczystości Nadzwyczajnego Roku Świętego zaczną się w grudniu tego roku, pobudziło momentalnie obawy, że Państwo Islamskie (IS) wykorzysta to wydarzenie, aby spełnić swoje groźby ataku na Watykan. Pojawiły się też przypuszczenia, że Franciszek pragnie wziąć udział w jak największej liczbie tego typu spotkań przed spodziewanym odejściem na emeryturę. Chodzi o jego niedawną wypowiedź, w której sugerował, że jego pontyfikat może już wkrótce dobiec kresu. To nie pierwszy sygnał tego rodzaju ze strony obecnego papieża.

  W ubiegły piątek głowa Kościoła katolickiego zaskoczyła rząd włoski i przedstawicieli Watykanu zapowiedzią umieszczenia w swoim kalendarzu uroczystości Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego Miłosierdzia. Oczekuje się, że w tym czasie do Rzymu przyjadą miliony pielgrzymów. Będą oni czcić "miłosierdzie Boże" - kluczowy temat pontyfikatu Franciszka i, jak sam mówi, istotę Ewangelii.

  Przypomnijmy, że uroczystości Roku Świętego, którym w 2000 roku patronował Jan Paweł II, przyciągnęły do Rzymu 25 milionów katolików. Młodzi ludzie biwakowali w obozach na obrzeżach miasta. Początek ogłoszonego przez Franciszka obecnego wielkiego wydarzenia religijnego zapowiedziano na 8 grudnia. Zostało rzeczywiście bardzo mało czasu. Papież zaskoczył władze włoskiej stolicy. Dla nich zorganizowanie wszystkiego w tak krótkim czasie i jednoczesne zagwarantowanie bezpieczeństwa stanowi prawdziwy koszmar logistyczny.

  Minister spraw wewnętrznych Włoch Angelino Alfano oświadczył, że już wkrótce podejmie się decyzję, czy na czas uroczystości wysyłać do Rzymu część lub wszystkich pięć tysięcy policjantów, którzy strzegą bezpieczeństwa Expo w Mediolanie. Ta wielka światowa wystawa potrwa do końca października.

  Propagandyści najbardziej sprawnej organizacji terrorystycznej, jak się określa Państwo Islamskie, od dawna już mają Watykan "na muszce". W internecie można zobaczyć liczne fotomontaże pokazujące powiewającą na szczycie Bazyliki św. Piotra czarną flagę Państwa Islamskiego. W tym roku ekstremiści z IS już zdążyli zająć niektóre portowe miasta w Libii. Dlatego teraz wzrastają obawy, że mogą próbować dostać się do Włoch na pokładzie jednego z licznych statków z imigrantami.

  Alfano oświadczył, że analitycy włoskiego wywiadu za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznają zamach w wykonaniu jakiegoś "samotnego wilka" - islamisty, którego poglądy uległy radykalizacji już podczas życia w samych Włoszech. Obecnie w kraju obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. Dodatkowo w tym miesiącu włoscy policjanci przejdą dodatkowe szkolenia. - [W świetle ostatniej decyzji papieża] jeszcze raz przebadamy i oszacujemy zagrożenie atakiem terrorystycznym - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" włoski minister spraw wewnętrznych.

  W ubiegły piątek przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie arcybiskup Silvano Tomasi oświadczył, że jeśli zawiodą wszelkie próby politycznego rozwiązania sytuacji, wobec Państwa Islamskiego można by użyć siły.

  Tradycję Roku Świętego Kościół katolicki rozpoczął w 1300 r. podczas pontyfikatu papieża Bonifacego VIII. Kolejne celebrację tego roku miały powtarzać się co sto lat. Katolicy mieliby wtedy pielgrzymować do Rzymu, aby otrzymać odpuszczenie grzechów.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no taaak

  Wiatro00 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A nie można ich po prostu zbombardować profilaktycznie ?:)

  Polecamy

  Akcja

  Akcja "Dzieci Dzieciom" w Galerii Łódzkiej - zakończona! [VIDEO]

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza akcja charytatywna

  Nasza akcja charytatywna