Papież przyjął rezygnację kardynała zamieszanego w...

  Papież przyjął rezygnację kardynała zamieszanego w seksskandal

  Sylwia Arlak AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kardynał Keith O'Brien, zamieszany w seksualny skandal wyrzekł się wszystkich przysługujących mu praw i przywilejów. Papież Franciszek przyjął już jego rezygnację – ogłosił w piątek Watykan. To pierwszy raz od 1927 roku, kiedy kardynał zdecydował się na podjęcie takiego kroku.
  Jak podkreśla angielski portal Catolic Herald, O'Brien zachowuje tytuł kardynała, pozostaje księdzem i biskupem, a jednocześnie nie może pełnić żadnych związanych z tym funkcji. O'Brien nie będzie mógł doradzać papieżowi i nie będzie brał udziału w konklawe, czy w konsystorzu.

  Arcybiskup Leo Cushley z Saint Andrews i Edynburga powiedział: - Większość ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że Franciszek jest ucieleśnieniem sprawiedliwości i miłosierdzia. Jestem zatem przekonany, że decyzja Ojca Świętego jest uczciwa, sprawiedliwa i adekwatna do sytuacji.

  - Pragnę powtórzyć przeprosiny, które złożyłem mniej więcej dwa lat temu, 3 marca 2013 na ramię Kościoła katolickiego i mieszkańców Szkocji. Przyznałem wtedy, że w pewnym czasie moje zachowanie było poniżej oczekiwanych ode mnie standardów. Jest mi z tego powodu bardzo przykro - powiedział O'Brien tuż po wydaniu przez Watykan oficjalnego oświadczenia. Już dwa lata temu kardynał przekonywał, że resztę życia zamierza spędzić w odosobnieniu. Podkreślił też, że nie będzie już brał udziału w życiu publicznym Kościoła katolickiego w Szkocji

  Kardynał O'Brien zrezygnował z funkcji arcybiskupa Saint Andrews i Edynburga dwa lata temu, tuż po tym jak postawiono mu zarzuty za popełnienie czynów o charakterze seksualnym. W latach 80. miał on molestować młodych księży i seminarzystów i pozostawać w wieloletnim związku homoseksualnym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę