Opony - komfort i bezpieczeństwo

  Opony - komfort i bezpieczeństwo

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Żeby kupić opony dopasowane do naszych potrzeb, niezbędna jest wiedza
  1/3
  przejdź do galerii

  Żeby kupić opony dopasowane do naszych potrzeb, niezbędna jest wiedza

  O tym, jak ważne jest dbanie o jakości i stan opon naszego samochodu rozmawiamy z Eugeniuszem Majewskim, prowadzącym od lat duży warsztat oponiarski w Łodzi.
  Czym się należy kierować przy kupnie nowej opony?
  Dla większości kierowców liczy się tylko rozmiar i cena. O prawidłowym doborze opony, oprócz jej rozmiaru, decydują także inne parametry, a mianowicie indeksy nośności i prędkości. Np. jedna z wersji renault kangoo ma homologację na rozmiar opon 175/65 14C. Wielu kierowców kupuje opony od samochodu osobowego, które, co prawda, mają ten sam rozmiar, są dużo tańsze, ale mają dużo niższy indeks nośności - nie przystosowany do przewożenia ładunków. Jazda na takich oponach przy pełnym obciążeniu grozi jej rozerwaniem.

  Podobnie volkswagen sharan w wersji siedmioosobowej powinien mieć opony o rozmiarze 195/65R15 i indeksie nośności 95. Niektórzy kupują oponę o takim samym rozmiarze, ale z indeksem nośności 91 sugerując się tylko niższą ceną , a tymczasem taka niby drobna zamiana może przyczynić się do nieszczęścia.

  Na co w takim razie patrzeć?
  W instrukcji każdego pojazdu są wyraźnie opisane parametry ogumienia dedykowane do konkretnej wersji samochodu, w tym również mocy silnika. I tak np. skoda octavia z silnikiem od 90 KM posiada opony letnie o indeksie prędkości H (210 km/h), a przy mocy powyżej 110 KM - indeks V (240 km/h), oraz mocach powyżej 140 KM indeks W i wyższy. Założenie opony o niższych parametrach skutkuje szybszym jej zużyciem bo nie podoła ona mocy, która jest przenoszona z silnika. Ponadto kierowcy narażają się, przez zastosowanie opon o niewłaściwych parametrach, na poważne konsekwencje mandatowe w niektórych krajach Unii Europejskiej. Zdarzają się przypadki odmowy wypłacania odszkodowań AC w przypadku kolizji, z uwagi na fakt, że pojazd był nieprzystosowany we właściwy sposób do jazdy po drogach publicznych.

  Czy indeks prędkości ma także znaczenie przy naprawach opon?
  Oczywiście. Naprawiamy opony tylko do indeksów H, posługując się odpowiednią tabelą tzw. wkładów naprawczych. Wybrany wkład naprawczy uwzględnia wielkość uszkodzenia, miejsce uszkodzenia oraz indeks prędkości opony oraz, oczywiście, stosowny atest.

  Jak się w takim razie ustrzec błędów przy doborze ogumienia?

  Nie kierować się ceną i patrzeć nie tylko na rozmiar opony, ale również na to jakie, w danym modelu wymagane są wspomniane indeksy nośności i prędkości. Jeżeli mamy z tym problem, należy po prostu zapytać fachowców.


  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo