Tunezja: Symboliczne otwarcie Muzeum Bardo i marsz pamięci...

  Tunezja: Symboliczne otwarcie Muzeum Bardo i marsz pamięci ofiar zamachu w Tunisie

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak podaje The Wall Street Journal, Muzeum Bardo miało zostać ponownie otwarte dla turystów we wtorek, plany zostały jednak zmienione "ze względów logistycznych oraz bezpieczeństwa" - powiedział muzealny kurator Ben Moussa. Muzeum w stolicy Tunezji będzie dostępne dla turystów najprawdopodobniej od najbliższego weekendu.

  We wtorek pod budynkiem muzeum odbyła się jednak symboliczna uroczystość. Uczestniczyły w niej tunezyjskie władze. Przed Muzeum Bardo zgromadzili się Tunezyjczycy, którzy trzymali państwowe flagi oraz banery z napisami "przyjedźcie do Tunezji". Instytucję ochraniało kilka jednostek policji.

  - Nie boimy się. Chcemy tylko pokazać solidarność z naszym krajem, rządem i narodem Tunezji - powiedział tunezyjski biznesmen Ali Deges, który znajdował się w tłumie pod muzeum.

  Muzeum Bardo to najważniejsza tego typu placówka w Tunezji. W instytucji zgromadzono tysiące eksponatów obrazujących historię tego kraju - od czasów prehistorycznych po czasy najnowsze. Według władz, okazy muzealne nie zostały zniszczone - informuje The Wall Street Journal.

  W marszu ulicami Tunisu uczestniczyło kilka tysięcy Tunezyjczyków oraz obcokrajowców, którzy uczcili pamięć ofiar zamachu terrorystycznego. Zginęło w nim 20 turystów, między innymi z Japonii, Kolumbii, Włoch, Hiszpanii i Polski.

  Swoją solidarność z Tunezją pokazali także uczestnicy dorocznego Światowego Forum Społecznego, które w tym roku odbywa się w Tunisie. Jak podaje Reuters, podczas marszu skandowali hasła ''Stop terroryzmowi" oraz "Tunezja przetrwa".

  W zeszłotygodniowym zamachu na Muzeum Bardo - jeden z najpopularniejszych obiektów turystycznych w stolicy Tunezji - zginęło 20 zagranicznych turystów, w tym 3 Polaków. Władze Tunezji obawiają się, że na skutek zamachu ucierpi krajowa turystyka - jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki tego kraju.

  Według agencji Reutersa, jak dotąd z wykupionych wycieczek do tunezyjskich kurortów zrezygnowało trzy tysiące osób z zagranicy. W zeszłym roku Tunezję odwiedziło 6 milionów turystów, co przyniosło 2 miliardy zysków.

  Był to pierwszy atak na zagranicznych turystów w Tunezji od czasu, kiedy w 2002 roku Al-Kaida przeprowadziła samobójcze ataki, bombardując synagogi na chętnie uczęszczanej przez turystów wyspie Dżerba. Wówczas zginęło 21 osób.

  Zamach na Muzeum Bardo przeprowadziło trzech zamachowców. Dwóch z nich, którzy byli szkoleni w obozach wojskowych w Libii, zginęło podczas interwencji antyterrorystów, trzeci uciekł i jest obecnie poszukiwany przez policję. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama