"Sprzątamy Łódź": w łódzkich parkach rozpoczęło się wiosenne...

  "Sprzątamy Łódź": w łódzkich parkach rozpoczęło się wiosenne sprzątanie

  Jacek Losik

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  "Sprzątamy Łódź": w łódzkich parkach rozpoczęło się wiosenne sprzątanie
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Piotr Krzyżanowski/archiwum Polska Press

  Rozpoczęło się intensywne sprzątanie łódzkich parków. Zarząd Zieleni Miejskiej robi porządki po zimie, a Straż Miejska karze za śmiecenie.
  Początek wiosny to czas intensywnych porządków w łódzkich parkach i skwerach.

  - Wczesną wiosną grabimy liście i usuwamy zanieczyszczenia z trawników. Oprócz tego, że samo w sobie jest to dobre dla kondycji trawników, daje to również lepszy wizualny efekt generalnego wysprzątania po zimie - mówi Inga Nowakowska z zarząd Zieleni Miejskiej.

  Przez resztę roku pracownicy Zieleni Miejskiej zajmują się opróżnianiem koszów, zamiataniem alejek i zbieraniem porozrzucanych śmieci oraz zanieczyszczeń z wody. Czym najczęściej łodzianie zaśmiecają parki i skwery?

  - Głównie są to papierki, pastikowe i szklane butelki, potłuczone szkło, foliowe opakowania, a także odpady wielkogabarytowe - mówi Inga Nowakowska.

  W utrzymaniu porządku pomaga Straż Miejska, która w okresie wiosennym i letnim zwiększa ilość patroli w terenach zielonych.

  Ci, którzy zdecydują się na picie alkoholu w parkach muszą liczyć się z karą finansową. W 2014 r. strażnicy miejscy wypisali 1884 mandaty za spożywanie napojów alkoholowych w miejscach do tego niewyznaczonych (nie wyszczególniają jednak czy było to w parku, czy na ulicy) i 1015 pouczeń.

  - Najwięcej mandatów wypisywanych jest na ul. Piotrkowskiej, na osiedlach oraz w parkach i innych terenach zielonych - mówi Leszek Wojtas ze Straży Miejskiej w Łodzi - Najczęściej interweniujemy na Zdrowiu, na Stawach Jana i w Łagiewnikach.

  Leszek Wojtas podkreśla, że coraz więcej łodzian informuje strażników miejskich o libacjach na trawnikach oraz ulicach.

  - Pilnujemy porządku w parkach oraz na terenach leśnych. Wysyłamy tam konne, rowerowe i piesze patrole - mówi Leszek Wojtas. - Radiowozy wzywamy tylko, gdy potrzebne są posiłki - dodaje strażnik.

  W Łodzi jest aż 90 parków i zieleńców, łącznie zajmują powierzchnię 602,62 ha. Największe są parki im. Piłsudskiego (168,73 ha) i Mickiewicza (49,40 ha).

  Bieżące utrzymanie wszystkich łódzkich parków oraz skwerów kosztowało w 2014 r. bliskiego 2,8 mln zł. Zarząd Zieleni Miejskiej szacuje, że w tym roku na ten cel wyda tyle samo.

  Podczas naszej akcji "Sprzątamy Łódź" czekamy na informacje od Państwa o miejscach, których leżą śmieci.

  Sygnały na temat np. dzikich wysypisk w naszym mieście można zgłaszać pod adresem: dziennik@dziennik.lodz.pl lub telefonicznie pod numer: 42 66 59 132.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo