Oszuści w rękach policji. Sfałszowali faktury na 280 mln zł

  Oszuści w rękach policji. Sfałszowali faktury na 280 mln zł

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Oszuści w rękach policji. Sfałszowali faktury na 280 mln zł

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Policja rozbiła w Lublinie 15-osobową szajkę, która na wielką skalę fałszowała faktury VAT i wyłudzała podatek oraz prała brudne pieniądze.
  Oszuści w rękach policji. Sfałszowali faktury na 280 mln zł

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Szajka działała w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. Według policji, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej sfałszowali faktury VAT na 280 mln zł oraz wyprali brudne pieniądze w kwocie 30 mln zł. Na czym polegał proceder?

  - Transakcje dotyczyły rzekomej sprzedaży przede wszystkim paliwa, części mechanicznych, motoryzacyjnych, materiałów budowlanych oraz odpłatnego świadczenia usług przez różnych przedsiębiorców.
  Śledczy ustalili, że od 2009 roku do 2013 roku członkowie grupy wystawili nie mniej niż 11.800 fałszywych faktur na łączną kwotę co najmniej 280 mln złotych wartości podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 51 mln zł - wyjaśnia podinspektor Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

  Gdy śledczy skompletowali mocny materiał dowodowy, przystąpili do ofensywy. Podczas wielkiej operacji w wielu częściach kraju, z udziałem policjantów i inspektorów skarbówki, zatrzymano 15 osób w wieku od 27 do 79 lat. Wszyscy trafili do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz prania brudnych pieniędzy. Pięciu mężczyzn dodatkowo usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

  - Podczas przeszukań śledczy zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową, komputery, laptopy oraz telefony komórkowe - uzupełnia Joanna Kącka. - Dokonano również tymczasowego zajęcia mienia podejrzanych w postaci pieniędzy oraz samochodów w łącznej kwocie 140 tys. zł. Trwają również czynności zmierzające do zabezpieczenia majątkowego na kwotę przeszło 5 mln zł.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   propozycja dla Pani premier

   Cezary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   na ten tychmiast ,rozwiązać umowy z obecnymi minist. fin.a onych zatrudnić .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale jaja.Zabezpieczyli majątek u podejrzanych w kwocie 140 tys.zł.

   bg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Przy fałszowaniu faktur dostaje się 10% wystawionych kosztów.Ze sfałszowanych faktur na kwotę 280 mln.zł. powinni dostać prawie 30 mln.zł. To gdzie te pieniądze? Wyprali w SKOK Wołomin?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama