Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasa dwujęzyczna zobowiązuje

Sławomir Sowa
Grzegorz Gałasiński
Z nadzwyczajnego pędu do klas dwujęzycznych w łódzkich gimnazjach można się tylko cieszyć.

Jeśli w Gimnazjum nr 1 na 25 miejsc w klasie z językiem angielskim zgłosiło się ponad 170 kandydatów, to znaczy, że naprawdę będzie w kim wybierać. Takich gimnazjów z popularnymi klasami dwujęzycznymi - z francuskim, hiszpańskim czy niemieckim - jest więcej. Niekiedy bywa tak, że taka klasa jest oczkiem w głowie szkoły. Do klas o innym profilu w tej samej szkole nie zawsze walą takie tłumy. Dwujęzyczna klasa siłą rzeczy zapowiada więc wysoki poziom nauki i wysokie wymagania.

Duża liczba chętnych do klas dwujęzycznych świadczy też o tym, że łódzcy uczniowie i ich rodzice nie boją się wyzwań. Testy z reguły nie sprawdzają znajomości języka, ale poziom zdolności językowych. Nie jest to może aż tak ważne przy języku angielskim, którego znajomość jest coraz powszechniejsza, ale przy dużo mniej popularnym francuskim czy hiszpańskim już tak.

Z klasami o profilu dwujęzycznym wiążą się też dodatkowe decyzje, z czego rodzice, a tym bardziej dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę. Kiedy za trzy lata absolwenci dwujęzycznych klas zaczną szukać dla siebie liceum, staną przed wyborem, czy kontynuować naukę w dwujęzycznej klasie (bo "szkoda języka"), czy zupełnie zmienić profil (bo w ciągu trzech lat uczniowi zmieniły się zainteresowania).

Biorąc jednak wszystko pod uwagę - dobrze mieć takie "zmartwienia."

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki