Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem kierowcy jeżdżą wolniej niż w innych województwach. Średnia prędkość to 61 km/h

Piotr Brzózka
Polska Press/archiwum
Zmierzono prędkość na drogach w całej Polsce. Kierowcy zarejestrowani w woj. łódzkim nie jeździli bardzo szybko, ale aniołami też nie byli.

W Łódzkiem jeździ się wolniej niż w większości województw w Polsce, jednocześnie jednak kierowcy często skłonni są przekraczać prędkość dozwoloną na danej drodze - wynika z raportu Instytutu Transportu Samochodowego, podsumowującego duże badania prędkości na polskich drogach.

Pomiary były prowadzone w całym kraju, w trybie 24-godzinnym rejestrowano prędkość wszystkich aut przejeżdżających przez punkty pomiarowe.

61 kilometrów na godzinę - to średnia prędkość zanotowana w województwie łódzkim na różnych typach dróg (ale nie licząc autostrad i tras ekspresowych, bo tych nie ma we wszystkich województwach, co uniemożliwiałoby porównania). Stawia nas to w dolnych rejonach stawki, a dokładniej mówiąc - na 10 miejscu wśród wszystkich regionów w Polsce. Najszybciej jeździ się w woj. lubuskim (67,5 km/h) i na Opolszczyźnie (65,9 km/h).

W woj. mazowieckim średnia prędkość wynosi 54,9 km/h. Z drugiej strony, najniższe średnie wartości zanotowano na północno-wschodnich krańcach Polski, w woj. podlaskim (55,4 km/h), kujawsko-pomorskim (55,9 km/h) i warmińsko-mazurskim (56,4 km/h).

Warto mapę prędkości zbić jednak z mapą przekroczeń dopuszczalnej prędkości na danym odcinku. Okazuje się, że kierowcy poruszający się po drogach woj. łódzkiego aniołami nie są - w tej kategorii plasujemy się na 5 miejscu w kraju.

Na różnych typach dróg, znów nie licząc autostrad i tras ekspresowych, dopuszczalną prędkość przekroczyło aż 66 proc. kierowców w woj. łódzkim. Najgorzej sytuacja wyglądała w woj. lubelskim (73,3 proc.) i opolskim (73,1 proc.). Na drugim biegunie lokują się: woj. dolnośląskie (44,2 proc.), warmińsko-mazurskie (45,9 proc.) i podlaskie (48, 5 proc.).

Gęstość zaludnienia i ruch na drogach woj. łódzkiego są stosunkowo wysokie, co nie sprzyja rozwijaniu wielkich prędkości, z drugiej jednak strony do wciskania pedału gazu mogą skłaniać : płaskie ukształtowanie terenu, wiele prostych odcinków.

Trzeba też pamiętać, że przez nasz region przechodzi wiele szlaków tranzytowych. Kierowcy w coraz większym stopniu korzystają z nowych odcinków autostrad i tras ekspresowych, ale choćby krajowa jedynka, będąca fragmentem wielkiego szlaku znad Bałtyku po Grecję, wciąż przechodzi przez Łódź.

W skali całej Polski średnia prędkość na autostradach wyniosła 113 km/h, a na drogach ekspresowych 103 km/h. 50 procent kierowców, poruszając się po autostradach, przekraczało prędkość, przy czym większość z nich mieściła się w przedziale 140-160 km/h.

Średnia prędkość zarejestrowana na drogach krajowych poza terenem zabudowanym to 81 km/h.

Z kolei przeciętna prędkość na dwujezdniowych ulicach przebiegających przez miasta wyniosła 56 km/h w dzień i 66 km/h w nocy. Na drogach jednojezdniowych w miastach zanotowano przeciętne wartości 49 i 58 km/h (dzień/noc).

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki