Motocykle nie wybaczają błędów. Ale miłość jest silniejsza...

  Motocykle nie wybaczają błędów. Ale miłość jest silniejsza niż strach

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, na swym motocyklu
  1/3
  przejdź do galerii

  Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, na swym motocyklu ©Grzegorz Gałasiński

  Motocykliści zaczynają sezon. Wielbicieli szybkiej jazdy i ciężkich maszyn nie odstraszają wspomnienia wypadków i urazów. Ich miłość do motocykli jest większa niż strach
  Profesor Jan Berner, były rektor łódzkiej Akademii Medycznej, a kiedyś także prezydent Pabianic, mimo że skończył osiemdziesiąt lat, dalej jeździ na motocyklu. To jego pasja jeszcze z młodzieńczych lat. Uprawiał wyczynowo sport motorowy.

  - Jeszcze w tym roku na motocyklu nie jechałem - przyznaje profesor Jan Berner. - Trzeba poprawić sprzęt, naładować akumulator, ale na pewno na taką przejażdżkę się niedługo wybiorę.


  Jan Berner od dziecka fascynował się rozwijającą się motoryzacją. Motocykle robiły wrażenie na chłopcu. Jego ojciec Stefan uprawiał przed wojną kolarstwo. Pan profesor w młodości startował w rajdach, crossach, wyścigach. Jeździł też trochę na żużlu, ale akurat ten sport go nie pochłonął. W 1947 roku jako 15-letni chłopak pojechał na zawody motocyklowe do Zakopanego. Wziął udział w Rajdzie Tatrzańskim i dostał nagrodę dla najmłodszego zawodnika. Później wygrał kilkanaście wyścigów. Gdy zaczął pracować jako chirurg w szpitalu, skończył zawodniczą karierę. Zamiłowanie do motocykli jednak pozostało. Nauczył na nich jeździć narzeczoną, a późniejszą żonę, córki, syna i wnuki.

  Teraz profesor Berner nie ma swojego motocykla. Jednak nie narzeka. Motocyklową pasją zaraził syna i najmłodszego wnuka.

  - W moim garażu zawsze więc stoi motocykl - śmieje się profesor. - Kiedyś była to honda, potem kawasaki. Teraz jest to angielski triumph. Dzięki temu jeszcze dziś mogę pojeździć na ścigaczu.

  Jan Berner cieszy się, że jego syn odziedziczył tę motocyklową pasję. Choć początkowo trochę żałował, że nie zajął się wyczynowo sportem motocyklowym.

  - Syn jednak ma taką grupę motocyklistów w Warszawie, Pabianicach - opowiada profesor Jan Berner. - W takich małych grupach, czasem dwu-, czteroosobowych, wyruszają motocyklem na wyznaczone trasy. W ubiegłym roku pokonali cztery, pięć tysięcy kilometrów, jadąc od Bałtyku do Morza Czarnego.

  Profesor Berner mówi, że ma kontakt z Polskim Związkiem Motorowym. Kilka lat temu brał nawet udział w rajdzie motocyklowym dla seniorów. - Zająłem szóste miejsce - dodaje. - Byłem na początku trochę zmartwiony tym wynikiem. Jednak szybko uświadomiłem sobie, że seniorzy, którzy startowali w tym rajdzie, byli ode mnie o 20 lat młodsi... Znalazłem więc sobie usprawiedliwienie.

  Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, który od kilku tygodni jeździ swoim motocyklem Yamaha Virago, może profesorowi Bernerowi pozazdrościć doświadczenia. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi na motocyklu jeździ od niedawna. W jego garażu stoi tzw. chopper - motocykl, na którym nie osiąga się ogromnych prędkości.

  - Niedawno przyjechałem chopperem na otwarcie w Łodzi buspasów dla motocyklistów - dodaje Tomasz Kacprzak. - Byłem zresztą jednym z inicjatorów udostępnienia ich dla motocykli.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lanserka

   awers (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nawet Zdanowska tak się nie lansuje. Mistrz autokreacji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba komuś coś się pomyliło....

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To jeszcze Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, czy już pierwszy celebryta w Łodzi?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama