Liga Mistrzów: Asseco Resovia - Zenit Kazań 0:3. Polacy...

Liga Mistrzów: Asseco Resovia - Zenit Kazań 0:3. Polacy tylko ze srebrem [ZDJĘCIA+VIDEO]

Mecz Asseco Resovia - Zenit Kazań ©fot. Sylwia Dąbrowa

Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali finał Ligi Mistrzów z rosyjskim Zenitem Kazań 0:3. Podopieczni trenera Andrzeja Kowala turniej w Berlinie kończą ze srebrnym medalem.

X-News/Press Focus

Rzeszowianie przed wyjazdem do Berlina powtarzali, że nie są nawet faworytem półfinału z PGE Skrą Bełchatów i, choć akurat przy tych słowach można było się uśmiechać, to było pewne, że w starciu z Zenitem na pewno nie ich wygrana zostanie przyjęta jako coś oczywistego.
    Gwiazdy w najbogatszym klubie świata po to dostają miliony za życie w Tatarstanie, żeby odwdzięczały się wynikami. I to nie tylko w lidze rosyjskiej, ale także, a może przede wszystkim, w Lidze Mistrzów. Dość powiedzieć, że gdy Amerykanin Matthew Anderson powiedział, że depresja nie pozwala mu na dłuższy pobyt w Kazaniu to szefowie klubu zaproponowali mu, żeby pojechał do domu, a po tym, jak poczuje się lepiej, żeby wrócił i grał tylko w Lidze Mistrzów. Niedzielny mecz z Asseco Resovią był zresztą pożegnaniem doskonałego Amerykanina, który w poniedziałek zostanie graczem włoskiego Sir Safety Perugia.

Zenit nie dał w finale większych szans rzeszowianom, ale przynajmniej w wicemistrzowie Polski kilka razy postraszyli nieco rosyjski dream team. W pierwszym secie między przerwami technicznymi rzeszowianie od stanu 5:8 wyszli na 16:13, ale wystarczyło kilka akcji, by sytuacja wróciła do normy. Rzeszowianie nie mogli dać rady sobie z rosyjskim blokiem i choć Zenit nie zdobywał wielu punktów bezpośrednio blokiem, to podbijał bardzo wiele ataków. Męczyli się Nikołaj Penczew i Marko Ivović, którzy z czasem zostali zastąpieni przez Paula Lotmana i Rafała Buszka.

Mimo porażki z faworytem z Kazania nikt do rzeszowian nie może mieć pretensji – drużyna trenera Andrzeja Kowala zagrała dużo lepiej, niż dzień wcześniej przeciwko PGE Skrze Bełchatów. W drugiej partii, choć Zenit prowadził już pięcioma punktami, agresywna pogoń Asseco Resovii zaowocowała remisem po 19. Chwilę później swój geniusz pokazał jednak najlepiej opłacany siatkarz świata, Wilfredo Leon, który najpierw skończył atak, a chwilę później zaserwował asa.

Ale już w trzecim secie nastroje od początku były inne, a szkoleniowiec kazańskiego zespołu musiał zmienić rozgrywającego, bo rzeszowianie rozpoczęli tę partię od prowadzenia 4:0. Indywidualności po drugiej stronie siatki sprawiały jednak, że nikt z rzeszowskiej drużyny nie mógł być spokojny, a każde zagranie mogło zaskoczyć. Do pierwszego w tym secie remisu doprowadził skutecznym blokiem na Buszku Maksim Michajłow, a chwilę wcześniej kolejnego asa serwisowego zagrał Leon. Na pierwsze prowadzenie rosyjski zespół wyszedł po autowym ataku Jochena Schöpsa, a w następnej akcji atak skończył Anderson i na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły przy prowadzeniu Zenitu 16:14. Gdy zespół Asseco Resovii odrobił w końcówce kilka punktów straty, znów o wszystkim piorunującymi zagrywkami przesądził Leon.

To drugi srebrny medal w tak prestiżowych rozgrywkach rzeszowskiej drużyny. W 1973 roku, jeszcze nie w Lidze Mistrzów, a w Pucharze Europy, Resovia również grała w finale, ale okazała się słabsza od CSKA Moskwa. Tym razem znów zespół ze stolicy Podkarpacia musiał uznać wyższość rosyjskiej drużyny.

Trzecie miejsce w tegorocznej Lidze Mistrzów zajęli gospodarze turnieju finałowego, Berlin Recycling Volleys, którzy pokonali po niezwykle zaciętym meczu PGE Skrę Bełchatów 3:2.

Asseco Resovia Rzeszów – Zenit Kazań 0:3 (22:25, 23:25, 21:25)

Asseco Resovia: Drzyzga, Penczew, Holmes, Schöps, Ivović, Nowakowski, Ignaczak (libero) oraz Konarski, Buszek. Trener: Andrzej Kowal.

Zenit: Kobzar, Leon, Aszczew, Michajłow, Siwożelez, Apalikow, Salparow (libero) oraz Anderson, Poletaew, Marouflakrani. Trener: Władymir Alkhno.