Park Staromiejski w Łodzi. Na przebudowę schodów nie...

  Park Staromiejski w Łodzi. Na przebudowę schodów nie uzbierali od 4 lat

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Podjazdów dla wózków w parku Staromiejskim brakuje Dorocie Zbiorczyk, Dorocie Mielczarek i Joannie Wilmańskiej, które spacerują tam często ze swoimi
  1/2
  przejdź do galerii

  Podjazdów dla wózków w parku Staromiejskim brakuje Dorocie Zbiorczyk, Dorocie Mielczarek i Joannie Wilmańskiej, które spacerują tam często ze swoimi pociechami ©Grzegorz Gałasiński

  Matki spacerujące po parku Śledzia z wózkami mają problem z wydostaniem się z niego, nie ma tam bowiem podjazdów.
  Kładki nie ma, więc trzeba nadrabiać blisko 500 m albo podjąć ryzyko i prowadzić wózek po ścieżce wydeptanej na skarpie. To spore wyzwanie dla rodziców spacerujących z dziećmi po parku Staromiejskim. Dlatego radni Marcin Zalewski i Sebastian Bulak (PiS) wnioskują o montaż podjazdów dla wózków.

  - W parku nie ma żadnego podjazdu, którym można byłoby wyprowadzić wózek na górę, czyli na ul. Podrzeczną lub Wolborską - podkreśla Dorota Zbiorczyk, mama 7-miesięcznej Oli. - Jak się zjedzie do parku przy stawie i dotrze z wózkiem do krańcówki, to pozostaje już tylko zawrócić.


  - Widać, że niedawno jedne ze schodów wyremontowano, ale nikt nie pomyślał o podjazdach dla wózków - dodaje Joanna Wilmańska, mama 4-miesięcznego Oliwiera.

  Dlatego mamy spacerujące z wózkami muszą pokonać blisko pół kilometra, by dotrzeć spod krańcówki przy Północnej do Nowomiejskiej.

  - Zjazd przy stawie jest tylko jeden, i to po wyboistej ścieżce, poza tym są tylko dzikie podjazdy wydeptane w trawie przez rodziców. Oczywiście nie są one bezpieczne - przyznaje Izabela Grochalska, mama bliźniaków.

  Dlatego radni PiS zaproponowali w interpelacji, by na schodach w centrum parku i przy krańcówce zamontować kładki. Niestety, według władz Łodzi nie jest to możliwe. Dlaczego?

  Ze względu na dużą różnicę poziomów i długość schodów na skarpie od strony ul. Wolborskiej montaż kładek nie byłby zgodny z przepisami. Magistrat ma inny pomysł.

  - W 2011 r. na zlecenie wydziału ochrony środowiska opracowana została dokumentacja projektowo-kosztorysowa, obejmująca przebudowę schodów znajdujących się na wprost budynku przy Wolborskiej 5 wraz z budową pochylni dla niepełnosprawnych - tłumaczy w odpowiedzi na interpelację Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

  Inwestycję tę wyceniono w 2011 r. na 450 tys. zł. Co więc stanęło na drodze do jej realizacji?

  - Niestety, z uwagi na pilniejsze potrzeby inwestycyjne miasta inwestycja nie została zrealizowana - mówi Piątkowski. - Zadanie to zostanie zaproponowane w projekcie budżetu na 2016 r. Jeżeli uzyska akceptację Rady Miejskiej, przebudowa schodów zostanie przeprowadzona w 2016 r.

  Radny Zalewski jest przekonany, że schody za pomnikiem Dekalogu nie są aż tak strome, by montaż kładki nie był możliwy. - Zwłaszcza że kładki udało się zamontować na schodach wiaduktu przy ul. Zbiorczej i są one bardziej strome - podkreśla Zalewski. - Trudno też uwierzyć, że przez cztery lata władze miasta nie znalazły 450 tys. na przebudowę schodów.

  A wyzwań dla mam z wózkami nie brakuje. - Podjazdów nie ma też przy sklepach. Poza tym w mieście jest sporo krzywych chodników i to do tego stopnia, że wózek w pewnym momencie zaczyna zjeżdżać na jezdnię- zaznacza Izabela Grochalska.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matki spacerujące po parku Śledzia z wózkami mają problem CHYBA PSYCHICZNY

   Niech wyjdą tą drogą, którą przyszły. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Dziękuję za uwagę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co do ch ???

   zzz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

   450 tyś za przebudowę schodów???!!! A co one będą wysadzane szmaragdami???!!! Jeśli wszystkie inwestycje w tym mieście są wyceniane 5 - 10 razy drożej niż ich należna wartość to się nie dziwię, że...rozwiń całość

   450 tyś za przebudowę schodów???!!! A co one będą wysadzane szmaragdami???!!! Jeśli wszystkie inwestycje w tym mieście są wyceniane 5 - 10 razy drożej niż ich należna wartość to się nie dziwię, że potem takie kwiaty się rodzą.. Czterystapięćdziesiąt tysięcy za schody - przecież za taką kasę to dom jednorodzinny można postawić!! Kto się pod tym w ogóle podpisał ???!!! Firma Edka i Zdzicha by to zrobili za 30 tysi z pocałowaniem w rękę.. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może

   TTT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   może i by zrobili lecz wtedy szwagier i brat Pana z zarządu/magistratu/sejmiku czy innego organu decyzyjnego byliby biedniejsi o 400k.... tak nie można...

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama