O. Szczepan Praśkiewicz: Notujemy bardzo dużo łask i cudów...

  O. Szczepan Praśkiewicz: Notujemy bardzo dużo łask i cudów za wstawiennictwem Jana Pawła II

  Dorota Kułaga

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Wielka szkoda, że przesłanie Jana Pawła II o pokoju, wzajemnym poszanowaniu ludzi pomimo różnic religii czy koloru skóry zostało przez niektórych tak szybko zapomniane - mówi o. Szczepan Praśkiewicz.
  Ojciec Szczepan Praśkiewicz ma 57 lat, pochodzi z Grabowca w województwie świętokrzyskim. Ukończył Szkołę Podstawową w Piotrkowicach, Liceum Ogólnokształcące

  Ojciec Szczepan Praśkiewicz ma 57 lat, pochodzi z Grabowca w województwie świętokrzyskim. Ukończył Szkołę Podstawową w Piotrkowicach, Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach, od 1980 do 1988 r. studiował teologię w Rzymie. Doktoryzował się na Teresianum i odbył studia specjalistyczne z mariologii na Marianum. Od 1998 r. jest konsultorem watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, autorem książek o tematyce religijnej, między innymi o świętości. ©Fot. Tadeusz Klocek

  Obchodzimy 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Czy do ludzi wrócą wspomnienia ostatnich chwil jego życia, cierpienia - tych wyjątkowych rekolekcji, które przeżyliśmy w 2005 r.?
  Tak, były to jedyne w swoim rodzaju rekolekcje o wymiarze ogólnoświatowym, które nasz papież głosił nie z ambony, ale z katafalku Bazyliki Świętego Piotra. Były to dni ogólnoświatowej zadumy. Żałobę narodową ogłaszały nawet niektóre państwa, w których większość stanowią wyznawcy islamu. Dziś sytuacja zmieniła się na gorsze. Wielka szkoda, że przesłanie Jana Pawła II o pokoju, wzajemnym poszanowaniu ludzi pomimo różnic religii, szerokości geograficznej czy koloru skóry zostało przez niektórych tak szybko zapomniane i jesteśmy świadkami męczeństwa i przelewu krwi chrześcijan w jakże wielu miejscach na świecie.

  Jesteśmy wierni nauce Jana Pawła II, temu testamentowi, który nam zostawił?
  Mam wrażenie, że ciągle za mało zgłębiamy jego naukę i pozostajemy na płaszczyźnie przywiązania uczuciowego do jego osoby i do wspominania kremówek z wadowickiej cukierni. Nie wyciągamy jednak wniosków z całościowego nauczania Jana Pawła II. A on uczył przede wszystkim tego, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa! Był powszechnie kochany przez ludzi, gdyż stał się symbolem obrony praw narodów i jednostek, praw dziecka i starca, praw godności każdego człowieka. Ale broniąc praw i godności człowieka, bronił niejako praw Boga. Przypominał teologiczny fundament godności i praw osoby, to jest stworzenie człowieka na obraz i podobieństwo Boga, jego odkupienie krwią Chrystusa, obdarowanie go - w Chrystusie - Bożym synostwem i powołanie go do życia z Bogiem samym przez całą wieczność.
  Wśród uzdrowień prym wiodą przezwyciężenia nowotworów, wobec których medycyna nadal pozostaje bezradna
  Często jest Ojciec w Watykanie. Nadal tysiące pielgrzymów przybywają tam, żeby modlić się przy grobie naszego papieża?
  Tak. Codziennie długa kolejka osób ustawia się przed Bazyliką Świętego Piotra, aby nawiedzić kaplicę świętego Sebastiana, gdzie w ołtarzu spoczywa ciało świętego Jana Pawła II. W każdy czwartek o godz. 7 sprawowana jest przy tym ołtarzu msza święta w języku polskim, na którą przybywają nasi rodacy mieszkający w Rzymie i pielgrzymi. Od kilku miesięcy nabożeństwo to jest transmitowane przez Radio Watykańskie i niektóre rozgłośnie radiowe w Polsce. Zapraszani kaznodzieje głoszą wówczas homilie poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, co ma szeroki odzew wśród wiernych.

  Dużo mówi się o cudach, do których dochodzi przez wstawiennictwo Jana Pawła II. Ojciec jest na bieżąco w tych sprawach. Jakie uzdrowienia są najczęstsze?
  Rzeczywiście, opisy tych cudów znajdujemy w kilku już książkach. Osobiście podzieliłbym te cuda i łaski otrzymywane przez ludzi za wstawiennictwem świętego Jana Pawła na trzy kategorie. Są to łaski natury moralnej, jak na przykład uzyskanie zgody w rodzinie, pojednanie się skłóconych małżonków, zaniechanie dążeń do rozwodu, porzucenie nałogu nadużywania alkoholu. Liczne są także cuda dotyczące uproszenia potomstwa, ocalenia zagrożonej ciąży czy też uzdrowień niemowląt. Nie brak też uzdrowień - stwierdzonych przez lekarzy - jako niewytłumaczalnych z punktu widzenia medycyny i nauk eksperymentalnych. Wśród tych uzdrowień prym zdają się wieść przezwyciężenia chorób nowotworowych, wobec których medycyna nadal pozostaje bezradna.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama