Rządowa aplikacja "Źródło" może przysporzyć kłopotów podczas...

  Rządowa aplikacja "Źródło" może przysporzyć kłopotów podczas wyborów. MSW zaskoczone alarmem PKW

  Damian Dragański (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rządowa aplikacja "Źródło" może przysporzyć kłopotów podczas wyborów. MSW zaskoczone alarmem PKW

  ©Fot. Mariusz Kapala

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest zdziwione komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej, która alarmuje, że organizacja wyborów prezydenckich jest zagrożona w związku z wadliwym funkcjonowaniem aplikacji "Źródło", wykorzystywanej do tworzenia spisów wyborców. - Jesteśmy tym zaskoczeni. PKW nie dało nam szansy rozwiania wątpliwości - powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press rzecznik MSW, Małgorzata Woźniak.
  Rządowa aplikacja "Źródło" może przysporzyć kłopotów podczas wyborów. MSW zaskoczone alarmem PKW

  ©Fot. Mariusz Kapala

  8 kwietnia dojdzie do spotkania wiceszefa resortu spraw wewnętrznych Tomasza Szubieli, który odpowiedzialny jest m.in. za sprawy obywatelskie i teleinformatyczne, z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim. Ma ono na celu wyjaśnienie wszystkich spornych kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji "Źródło". - Spotkanie z PKW było wcześniej wpisane w kalendarz. Nie ustaliliśmy go w związku z pojawieniem się czwartkowego komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej - powiedziała Małgorzata Woźniak AIP. - Staramy się zrozumieć stres panujący w PKW, ale dlatego chcemy razem usiąść i rozwiać wątpliwości - dodała.


  Źródło: AIP/x-news


  BŁĘDY W APLIKACJI "ŹRÓDŁO" MOGĄ POWAŻNIE ZAKŁÓCIĆ PRZEBIEG WYBORÓW PREZYDENCKICH. PKW ALARMUJE


  PKW jasno zaznaczyła w swoim oświadczeniu, że nie bierze odpowiedzialności za działanie systemów informatycznych wykorzystywanych przy obsłudze głosowania. Spisy wyborców mają być przygotowane w oparciu o dane pobrane przez "Źródło". Jednak do nowej aplikacji nie mają przekonania urzędnicy, którzy alarmują o problemach związanych z jej wykorzystaniem. - Mieliśmy sytuację, kiedy na swój własny ślub przyszedł człowiek, który, jak się okazało, w świetle dokumentów nie żyje - powiedział Bartosz Matylewicz, rzecznik urzędu miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Istnieje więc uzasadnione ryzyko, że w przygotowanych spisach wyborczych pojawią się kolejne błędy. Np. w rejestrze będą figurować osoby ze złym adresem zameldowania, przez co nie będą mogły oddać głosu w swoim okręgu wyborczym. - Istotny jest przepływ danych. W części gmin "Źródło" może nie działać do końca sprawnie. Może więc istnieć problem z wprowadzeniem nowych rekordów w czasie rzeczywistym. Jeśli ktoś zmienił meldunek, a informacja o tym nie pojawiła się jeszcze w systemie, to pobrane przez nas dane nie będą aktualne - powiedział Krzysztof Rusztyn, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Zamościu.

  MSW jest jednak przekonane, że spisy wyborców będą aktualne, ponieważ zmiany w systemie są aktualizowane na bieżąco. - Gmina może pobierać aktualizacje co godzinę. Jeśli ktoś dokona zmiany meldunku, to jeszcze tego samego dnia taka informacja pojawi się w gminie, w której taki obywatel się zameldował - powiedział AIP Marcin Malicki dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług Centralnego Ośrodka Informatyki przy MSW. Jego zdaniem pomyłki są możliwe w związku z błędem popełnionym przez urzędnika oraz tego, że dane w poprzednich bazach danych nie zawsze były aktualizowane. - Zakładamy, że takie sprawy mogą wychodzić na jaw, kiedy obywatel będzie załatwiał swoje sprawy w urzędzie. Z czasem dane się ujednolicą - przekonuje Malicki. Dodaje również, że nie stwierdzono wielu przypadków przypisania żywym osobom statusu zmarłego. Jego zdaniem urzędnicy mogą takie błędy od razu korygować w "Źródle".

  Zapewnienia MSW nie przekonują do końca urzędników. Wielu z nich przyznaje, że najbliższe wybory będą operacją na żywym organizmie. Nie znają oni potencjalnej skali problemów, która może wyniknąć z nieprawidłowych rekordów. - Nie mogę powiedzieć, że nowa aplikacja jest dobra lub zła. Działamy zbyt krótko, żeby ją ocenić - powiedział AIP naczelnik Andrzej Sokół z WSO UM w Zielonej Górze. Resort przekonuje, że przebieg wyborów będzie niezakłócony, na co dowodem są m.in. wybory samorządowe przeprowadzone w połowie marca w Zielonej Górze, czyli już po wprowadzeniu w życie "Źródła".

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wygrana na 107%

   George (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Program "źródło" ma za zadanie zrealizowania wygranej na prezydęta niejakiego Szczynukowicza. Mogę się założyć z każdym. Szczynukowicz będzie miał minimum 107% oddanych głosów. A całkowicie zależne...rozwiń całość

   Program "źródło" ma za zadanie zrealizowania wygranej na prezydęta niejakiego Szczynukowicza. Mogę się założyć z każdym. Szczynukowicz będzie miał minimum 107% oddanych głosów. A całkowicie zależne i w 100% zawisłe sądy temu przyklepiązwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masz racje,ponieważ

   abram (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   niejaki niesioł z sitwy peło powiedział publicznie,my już władzy nie oddamy,bo my liczymy głosy!!!!

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama