Nagrody 21. Międzynarodowego Festiwal Sztuk Przyjemnych i...

  Nagrody 21. Międzynarodowego Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  We Władysława Broniewskiego wcielili się (od lewej) Michał Jaros i Robert Ninkiewicz (obaj w białych koszulach)
  1/2
  przejdź do galerii

  We Władysława Broniewskiego wcielili się (od lewej) Michał Jaros i Robert Ninkiewicz (obaj w białych koszulach) ©Archiwum Teatru Wybrzeże

  Publiczność 21. Międzynarodowego Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi nagrodziła najlepszy spektakl i parę aktorską.
  Tytuł Najlepszego Spektaklu głosami publiczności łódzkiego festiwalu przypadł przedstawieniu "Broniewski" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl na podstawie dramatu autorstwa Radosława Paczochy wyreżyserował dyrektor tej sceny, Adam Orzechowski. Potwierdziło się tym samym twierdzenie, że biografia Władysława Broniewskiego to świetny materiał dla teatru.

  Tłumacz i żołnierz, jako szeregowiec Legionów Polskich uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, w latach 30.
  XX w. na krótko aresztowany, po II wojnie światowej stał się sztandarowym poetą PRL. Przed powrotem do kraju, podczas pobytu w Palestynie (gdzie trafił z 2. Korpusem Polskim), pisał wstrząsające wiersze ku pamięci pomordowanych polskich Żydów. A także wiersze antysowieckie. Nic dziwnego, że powrót po wojnie do kraju nie był dla niego rzeczą oczywistą. W dzieciństwie wychowany przez kobiety (matkę i babkę), także jako dorosły człowiek otaczał się nimi z powodzeniem.

  Najpierw, w 2013 r., postać zapomnianego i ograniczonego do kilku stereotypów poety wskrzesił Mariusz Urbanek biograficzną książką "Broniewski. Miłość, wódka, polityka" (Wydawnictwo Iskry).

  - To fantastyczna biografia do opowiadania, tak wielokrotnie złamana, z tylu zakrętami w życiu, a jednocześnie tak kompletnie nieznana - mówił Urbanek w rozmowie z Dorotą Gacek w audycji Polskiego Radia "Sezon na Dwójkę".

  Nieco później, w czerwcu 2014 r., nowe życie dał Broniewskiemu premierą swego spektaklu Adam Orzechowski.

  Broniewskiego w wieku dojrzałym zagrał Robert Ninkiewicz i to on zdobył tytuł Najlepszego Aktora festiwalu. Dodajmy, że w młodego Broniewskiego wcielił się Michał Jaros, niedawny absolwent łódzkiej "filmówki", którego publiczność w Łodzi oglądała w przedstawieniach dyplomowanych "Plastelina" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, "Equus" w reż. Waldemara Zawodzińskiego i "Zmiech" w reż. Mariusza Grzegorzka. Od 2012 r. Jaros jest etatowym aktorem Teatru Wybrzeże.

  Jak informuje Teatr Powszechny, organizator festiwalu, tytuł Najlepszej Aktorki festiwalowa publiczność przyznała obsadzie przedstawienia Burgtheater w Wiedniu pt. "Śmieszna ciemność" w reżyserii Dušana Davida Pařizka. Są to: Catrin Striebeck, Stefanie Reinsperger, Dorothee Hartinger i Frida-Lovis Hamann.

  W części konkursowej 21. MFSPiN udział wzięło 8 przedstawień, oprócz wymienionych także: "Szkoła żon" J. Wiśniewskiego, "Droga śliska od traw" K. Dworak i P. Wolaka, "Dziady" R. Rychcika, "Machia" J. Machulskiego, "Chopin bez fortepianu" M. Zadary, i "Wyczerpani" C. Bardouila.

  "Wycinka" i "Dowód na istnienie drugiego" były pokazami mistrzowskimi.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRYWATNA KULTURA

   łodzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Najlepszy spektakl łódzkie dziady!!!!

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama