Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa willa Mariae Pacae w Lesie Rudzkim zostanie odnowiona [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Jest burzona kolejna zabytkowa willa - alarmują mieszkańcy. Na szczęście rezydencja zostanie odnowiona, a nie zburzona.

Chodzi o stylową, zabytkową willę z dachem mansardowym przy ulicy Cienistej 5/7 w Lesie Rudzkim. Internautom jest ona bardzo dobrze znana, bowiem nakręcono o niej film amatorski i wrzucono do sieci.

Miłośnicy zabytków i Rudy Pabianickiej zaalarmowali nas, że właściciel rezydencji najpewniej przystąpił do jej wyburzenia, przez co z pejzażu miasta zniknie kolejny cenny obiekt. Sprawdziliśmy.

Faktycznie, sytuacja na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepokojąco. Będąca w fatalnym stanie willa nie ma już ściany frontowej i znaczne ubytki od zaplecza, co pozwala sugerować, że jest to początek rozbiórki. Także w środku jest zrujnowana zapewne przez szabrowników, bowiem od wielu lat stoi pusta.

Na szczęście willa zostanie uratowana! Jak nas zapewniła Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków w Łodzi, właścicielowi rezydencji wydana została zgoda na prace remontowo-budowlane. Oznacza to, że jego działania są pod kontrolą służb konserwatorskich. Stąd szanse, że zostanie wkrótce odnowiona, bo inwestorowi - jak się dowiedzieliśmy - zależy na szybkim odnowieniu i zasiedleniu rezydencji.

Z ustaleń profesora Krzysztofa Stefańskiego, znawcy łódzkich zabytków, wynika, że pierwotnie była to willa "Mariae Pacae".

Została zbudowana w 1913 roku przez Friedricha Zerna jako dom letniskowy z mieszkaniami do wynajęcia i restauracją na dole.

Projekt rezydencji był gotowy w lipcu 1912 roku i jest sygnowany przez Franciszka Karpińskiego, który był wtedy architektem powiatu łódzkiego, co oznacza, że mógł być, ale nie musiał, autorem projektu. Co ciekawe, to właśnie ten architekt zaprojektował willę Reinholda Langego przy ulicy Zgierskiej, którą w atmosferze skandalu zburzył właściciel i teraz ją odbudowuje.

Kim byli właścicieli willi "Mariae Pacae"?

- W przewodniku po Łodzi z 1912 roku figuruje F. Zern jako właściciel firmy handlującej winami i wszystko wskazuje na to, że to on wybudował sobie w Lesie Rudzkim willę letniskową - twierdzi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Zaznacza też, że tamte tereny to unikatowy w skali Łodzi i regionu kompleks willowo-leśny. Najstarsze obiekty powstały w końcu XIX wieku.

W latach międzywojennych, gdy Ruda Pabianicka była osobnym miastem, sporządzono w niej spis willi letniskowych i okazało się, że jest ich około 25, z czego większość stała w Lesie Rudzkim i w rejonie Stawów Stefańskiego. Niestety, o dziejach willi "Mariae Pacae", która jest w ewidencji zabytków, brakuje dokładniejszych informacji.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zabytkowa willa Mariae Pacae w Lesie Rudzkim zostanie odnowiona [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki