18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księżyc będzie większy niż Słońce

Matylda Witkowska
W sobotę Księżyc znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi. I na dodatek będzie w pełni
W sobotę Księżyc znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi. I na dodatek będzie w pełni archiwum
Księżyc w pełni znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi. Jego tarcza będzie wydawać się większa od tarczy Słońca!

Nasz naturalny satelita krąży wokół Ziemi nie po okręgu, ale po nierównej elipsie. Dlatego raz jest bliżej nas, a raz dalej. Obieg zajmuje mu 27,3 dnia. Jednocześnie z powodu oświetlenia promieniami Słońca zmieniają się fazy Księżyca. Ten cykl zajmuje 29,5 dnia. Teraz oba cykle ułożyły się tak, że pełnia przypadła w momencie, gdy Księżyc jest najbliżej Ziemi.

Niezwykle olbrzymiego Księżyca należy wypatrywać od godz. 18 na wschodzie, dokładnie naprzeciwko miejsca, w którym zaszło Słońce. Dokładnie o godz. 19.10 będzie już w pełni. Jednocześnie przybliży się do Ziemi na odległość 363.298 km od jądra Ziemi.

To wyjątkowo blisko. Maksymalnie Księżyc może zbliżyć się do Ziemi na 363.104 km, najdalej odsunąć do 405.696 km. Ostatni raz w czasie pełni Księżyc był w najbliższym punkcie od Ziemi w grudniu 2008 roku.

Na szczęście meteorolodzy przewidują, że w sobotni wieczór będzie małe i umiarkowane zachmurzenie. A to da nam okazję do zrobienia pięknych zdjęć.

- Gdy Księżyc znajduje się nad horyzontem, na tle kominów czy drzew, wydaje się ogromny, a gdy góruje wysoko na niebie, wygląda na mały. Ale to tylko złudzenie - mówi Mieczysław Borkowski, dyrektor łódzkiego planetarium.

Nietypowe zjawiska astronomiczne od wieków budziły niepokój ludzi, którzy traktowali je jako zapowiedzi niezwykłych wydarzeń. Czy coś nas czeka?

- Absolutnie nic niezwykłego się nie stanie, ani w sensie astronomicznym, ani fizycznym czy przyrodniczym - uspokaja dyrektor Borkowski.

Nie znaczy to, że tej nocy wszystko będzie jak zawsze. O północy, gdy Księżyc będzie górował, oceany podniosą się nawet o 30 metrów, nieznacznie podniesie się także skorupa ziemska.

To wszystko sprawi, że będziemy mieć problemy ze snem.

- Zasłanianie okien przed blaskiem Księżyca nic nie da - mówi dyr. Borkowski. - Zwłaszcza kobiety, które łatwiej się wybudzają, mogą mieć tej nocy problemy ze snem.

Ale te ruchy nie wynikają z wyjątkowej bliskości Księżyca. - To normalne zjawiska grawitacyjne, towarzyszące Księżycowi i Ziemi - mówi dyrektor planetarium.

Sobotnia pełnia przypada przed 21 marca, czyli dniem równonocy wiosennej. Dlatego nie jest brana pod uwagę przy wyznaczaniu terminu świąt wielkanocnych, które przypadają w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Tegoroczna, ''właściwa'' pełnia przypada 18 kwietnia, Wielkanoc będzie 24 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki