Spada bezrobocie. Obecnie wynosi 11,7 proc.

  Spada bezrobocie. Obecnie wynosi 11,7 proc.

  Zbigniew Biskupski/AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się w marcu do 11,7 proc. z 12 proc. w lutym, wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. A w ciągu roku spadła już o 1,8 proc. (z 13,5 proc.). Jednocześnie pracodawcy zgłosili do urzędów pracy w marcu 114,8 tys. ofert. To o 18 tys. więcej niż w lutym.
  - Sytuacja na rynku pracy poprawia się z każdym miesiącem. W marcu liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 53 tys. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 316 tys. osób mniej niż przed rokiem - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

  Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najlepszy wynik odnotowano na Mazowszu, gdzie liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 7,3 tys. Szybko sytuacja na rynku pracy poprawia się również w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim – tam spadek wyniósł po ok. 4,8 tys.

  Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Pracodawcy zgłosili w marcu do urzędów 115 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 18 tys. więcej niż w lutym. Ofert pracy przybyło we wszystkich województwach – najwięcej na Podkarpaciu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

  - Rozpoczęta w maju ubiegłego roku reforma służb zatrudnienia przynosi efekty. Urzędy pracy rozliczane są z osiąganych wyników i to procentuje. Zdobywają coraz więcej ofert pracy od pracodawców - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 11,7 proc. i w porównaniu do lutego zmniejszyła się o 0,3 pkt. proc. Spadek odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim – o 0,7 pkt proc. – czyli w województwie o najwyższym poziomie bezrobocia w kraju.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Populacja gwałtownie się starzeje więc liczba emerytów rośnie. Jednocześnie młodzi ludzie masowo uciekają do Anglii i Niemiec. Tylko kretyn w takich okolicznościach uzna spadek bezrobocia za sukces.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fałszywe założenia

   To i wniosek do d... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie masz pojęcia o "gwałtowności" procesów demograficznych, a emigracja do UK nie rośnie, bo jest kompensowana przez powracających.

   Inna sprawa, że zmiana z 12,0 na 11,7 nie powala na kolana.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama