Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015. W Łódzkiem Komorowski przed Dudą, a trzeci jest... Kukiz

Marcin Darda
Mariusz Kapala/archiwum Polska Press
Bronisław Komorowski wygrywa w Łodzi i regionie łódzkim - wynika z sondażu przeprowadzonego przez dziennikarzy "Dziennika Łódzkiego".

Sondaż przeprowadziliśmy na reprezentatywnej grupie 500 dorosłych mieszkańców województwa łódzkiego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski w tym sondażu uzyskał wynik 43,1 proc., co oznacza, że ma dziś lepsze notowania w województwie łódzkim niż podczas pierwszej tury w wyborach sprzed pięciu lat, gdy głosowało na niego 36,11 proc. wyborców z naszego regionu. Z kolei kandydat PiS Andrzej Duda w sondażu uzyskał wynik29,7 proc. poparcia, co znaczy, że popiera go dokładnie o 10 punktów procentowych mniej wyborców w Łódzkiem niż w pierwszej turze w 2010 r. głosów otrzymał Jarosław Kaczyński, ówczesny kandydat PiS na prezydenta. Do tej pory wszystko przebiega mniej więcej tak jak w sondażach krajowych, ale w Łódzkiem trzeci jest... Paweł Kukiz, kandydat niezależny i gwiazda rodzimego rocka. Kolejne miejsca zajmują: kandydatka SLD Magdalena Ogórek (7,1 proc.), wspierany przez partię KORWiN Janusz Korwin-Mikke (4,7 proc.), Janusz Palikot (2,7 proc.), kandydat PSL Adam Jarubas (2,2 proc.) oraz drugi z niezależnych kandydatów - Grzegorz Braun (1,8 proc.). Respondenci w województwie Łódzkim niemal nie zauważyli Mariana Kowalskiego, Jacka Wilka i Pawła Tanajno.

Wyniki sondażu DŁ | Create infographics

Przepływ elektoratów

Sondaż pozwala również wyciągać wnioski na temat tego, jaki elektorat popiera kandydatów w porównaniu z preferencjami partyjnymi respondentów. Wynika z nich np., że w Łódzkiem elektorat Komorowskiego w 70 proc. składa się z wyborców PO, ale 5,3 proc. jego elektoratu to osoby popierające PiS, a ponad 17 proc. wyborców obecnego prezydenta popiera partię inną niż KNP, KORWiN, PO, PiS, PR Jarosława Gowina, PSL, Ruch Narodowy, SLD, SP Zbigniewa Ziobro i Twój Ruch.

Wyborcy Dudy to w 81,4 proc. wyborcy PiS, ciekawe, że 3,4 proc. osób, które deklarują oddanie na niego głosu, popiera także PO, ale wśród jego wyborców znajdziemy również popierających wszystkie partie, poza TR i SLD. A kto popiera Kukiza? Aż 72,3 proc. tych, którzy deklarują poparcie dla partii innej niż wymienione przez nas w ankiecie, co sprowadza się do tego, że nie popierają żadnej z istniejących partii. Pozostałe ponad 26 proc. czerpie zewsząd, poza KNP, Ruchem Narodowym i Twoim Ruchem. Co ciekawe, 8,5 proc. popierających Kukiza deklaruje jednocześnie poparcie dla SLD. Z kolei Magdalena Ogórek połowę swego poparcia czerpie spoza SLD: 5 proc. z PO, 7,5 proc. PiS, a 35 proc. jej wyborców nie ma sprecyzowanych preferencji partyjnych.

Płeć a wybory

Prawie 62 proc. elektoratu Komorowskiego to kobiety, także wyborcy Dudy w większości to płeć piękna, bo 55 proc. Wyborcy pozostałych kandydatów to w większości mężczyźni. Wśród wyborców Ogórek, jedynej kobiety, która kandyduje na prezydenta, w Łódzkiem jest 65,6 proc. mężczyzn, a to naprawdę niewiele więcej niż popiera Kukiza. Kobieca część jego elektoratu stanowi 38,5 proc.

Wiek a wybory

Naszych respondentów podzieliliśmy na trzy grupy wiekowe: 18-30 lat , 31-60 lat oraz powyżej 61 lat. Najwięcej młodych wyborców w swym elektoracie ma Janusz Korwin-Mikke, co sensacją nie jest, a stanowią oni 38,1 proc. jego elektoratu. Wyborcy Magdaleny Ogórek to w 75 proc. ludzie w wieku 31-60 lat, a wyborcy Bronisława Komorowskiego to w 33,2 proc. ludzie powyżej 61. roku życia. Generalna zasada jest taka, że elektorat wszystkich kandydatów w ponad 50 proc. stanowią ludzie z tej środkowej grupy wiekowej.

71 proc. pójdzie głosować?

Zadaliśmy również pytania a propos samej chęci udziału w wyborach prezydenta RP, "czy Pan/Pani weźmie udział w wyborach": zdecydowanie tak, raczej tak, nie wiem, raczej nie, zdecydowanie nie. Obraz mobilizacji elektoratów, jaki z tego badania wyszedł, pokazuje niemal identyczny poziom determinacji głównych kandydatów: zdecydowanie tak na wybory pójdzie 74,5 proc. łódzkich wyborców Andrzeja Dudy i 76,8 proc. wyborców Bronisława Komorowskiego, bardziej chwiejny jest elektorat Ogórek, bo zdecydowanie tak na wybory spośród jej wyborców pójdzie 55 proc., a Kukiza nieco więcej - 57,4 proc. Wciąż niezdecydowanych na udział w wyborach jest 5,8 proc. wyborców, a zdecydowanych deklaracji na absencję przy urnach podczas wyborów 10 maja jest w sumie 3,2 proc. Co ciekawe, w elektoracie Komorowskiego tych, którzy deklarują poparcie dla niego, ale jednak na wybory nie pójdą, jest 2,9 proc., Duda zaś ma takich wyborców 2,8 proc., a kategorię tę wygrywa Janusz Palikot. Spośród jego, niewielu zresztą wyborców w Łódzkiem, zdecydowanie tak na wybory pójdzie tylko 44 proc., raczej tak 22,2 proc., 11,1 proc. jeszcze nie zdecydowało, raczej nie pójdzie 5,6 proc., a zdecydowanie nie aż 16,7 proc.

Ogółem spośród naszych respondentów na wybory raczej wybierze się 17,7 proc., a udział w wyborach na przełom marca i kwietnia "zdecydowanie tak" zadeklarowało ponad 71 proc. wyborców. W 2010 r. w pierwszej turze wyborów prezydenta RP frekwencja w Łódzkiem wyniosła prawie 55,73 proc., w drugiej 56 proc.

ZOBACZ, JAKIE BYŁY WYNIKI SONDAŻU W CAŁYM KRAJU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki