"Nocne wilki" chcą do Polski. Nie będą mieli problemu, by...

  "Nocne wilki" chcą do Polski. Nie będą mieli problemu, by przekroczyć granicę

  Damian Dragański AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  "Nocne Wilki", który liderem jest Aleksander Załdostanow, wspierany przez samego prezydenta Rosji, Władimira Putina, planują dla upamiętnienia radzieckiego zwycięstwa w Berlinie przejechać motocyklami przez terytorium Polski. Ta grupa, która określała bojowników z kijowskiego Majdanu faszystami, chce teraz demonstracyjnie przejechać przez nasz kraj.
  - Rosjanie potrzebują wizy uprawniającej wjazdu do strefy Schengen, która pozwoli im poruszać się na terenie wszystkich krajów będących w jej granicach. Póki co żadna z polskich placówek nie otrzymała zapytania od Rosjan w tej sprawie - powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Marcin Wojciechowski.

  Nie oznacza to jednak, że "Nocne Wilki" przejeżdżając do Berlina na 70.
  rocznice zakończenia II wojny światowej, będą mieć problem, żeby przekroczyć polską granicę. Wizy mogli np. otrzymać od innego kraju, który jest w strefie Schengen. - Wiza Schengen, wydana przez jedno państwo członkowskie, jest uznawana również przez inne państwa - czytamy na stronie resortu.
  Przeciwnicy przejazdu "Nocnych Wilków" założyli na Facebooku profil "Nie dla przejazdu bandytów z Rosji przez Polskę". Zachęcali tam do podpisania petycji, skierowanej do ministra spraw zagranicznych, Grzegorza Schetyny, o niewystawianie lub cofnięcie wiz Rosjan, dzięki której mieliby oni prawo do przekroczenia polskiej granicy. Rzecznik MSZ nie powiedział jednak, jaka będzie reakcja resortu na wspomnianą petycję. - Najpierw odpowiedź otrzymają składający petycję, potem media - powiedział AIP.

  Nie wiadomo, ilu rosyjskich motocyklistów chce przejechać przez Polskę. Jeśli będzie ich więcej niż dziesięciu, na co się zanosi, żeby nie złamać prawa, będą musieli jechać w kolumnach, złożonych maksymalnie z 10 maszyn, poruszających się w odstępach wynoszących co najmniej 200 metrów. Tak stanowi artykuł 32. rozdziału 3. kodeksu drogowego.

  Jeżeli "Nocne Wilki" nie zamierzają jednak trzymać się tych przepisów, powinni zgłosić do zarządców tras, którymi będą przejeżdżać, prośbę o "zawiadomienie o wykorzystywaniu dróg w sposób szczególny". - W takim wniosku wskazuje się m.in. organizatora, datę rozpoczęcia, zakończenia czy przebieg wydarzenia - wyjaśnia Joanna Borkowska, rzecznik prasowy Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, w którym na nocleg mają zatrzymać się motocykliści. - Po złożeniu wniosku musimy zaczerpnąć opinii od policji czy zarządców innych dróg, na których odbywa się wydarzenie - dodała. GDDKIA ma na wydanie decyzji 30 dni. Udało nam się ustalić, że do wrocławskiego oddziału GDDKIA nie wpłynął wniosek od Rosjan. Takiego zawiadomienia nie otrzymał również oddział w województwie Lubelskim, zarządcy dróg, którymi do Polski mogą wjechać "Nocne Wilki". Oznacza to, że ich obecność należy traktować jako rajd, odbywający się w zgodzie z polskim kodeksem drogowym.

  - Jeśli nie będą przestrzegać polskich przepisów, to wtedy sprawą powinna zająć się policja - powiedział AIP Dariusz Kramek, prezydent grupy motocyklowej Warsaw Chapter Poland. Rzecznik policji, Mariusz Sokołowski, przyznał AIP, że funkcjonariusze będą jedynie monitorować przejazd "Nocnych Wilków". - To wszystko, co mamy do powiedzenia w tej sprawie - dodał.
  Przeszkodą dla Rosjan może być jednak jeszcze ich sprzęt. Jak udało nam się dowiedzieć, część z nich może jeździć na sprowadzonych z Ameryki harleyach, które nie posiadają odpowiedniej homologacji, uprawniającej do podróżowania po europejskich drogach. - Policja może w takim wypadku łatwy zatrzymać Rosjan. Motocykle sprowadzone z USA mogą mieć nieprawidłowe oświetlenie, zbyt głośny wydech, czy zły skład spalin - powiedział anonimowo AIP członek jednej z polskich grup motocykowych.

  Wspomniany Załdostanow nie przejmuje się protestami Polaków. - Akcja zapewne nie podoba się potomkom tych Polaków, którzy zostali policjantami i nadzorcami w gettach żydowskich - powiedział rosyjskim mediom. Szef grupy uważany jest za przyjaciela Władimira Putina, z którego polityką się jak najbardziej zgadza. Jest zwolennikiem włączenia części Ukrainy do swojego kraju. Widziano go zresztą na Krymie czy w Sewastopolu, czyli terenach zaanektowanych przez Rosję lub rosyjskich separatystów.

  "Nocne wilki" są specyficzną grupą. Z reguły motocykliści dystansują się od polityki. Natomiast Rosjanie otwarcie popierają Władimira Putina, a także gloryfikują swoją postawą siłę. - Spotkałem kiedyś "Nocnych Wilków" z Macedonii i Serbii, czyli terenów prorosyjskich. Ich wygląd oraz rany świadczyły o tym, że brali udział w wojnie na Bałkanach. Myślę, że wśród rosyjskich "Wilków" może być również wielu ludzi z przeszłością w wojsku czy służbach specjalnych - powiedział AIP proszący o anonimowość motocyklista.

  "Nocne wilki" planują początek swojego rajdu na 25 kwietnia. Zanim dotrą 9 maja do Berlina, przejadą poza Polską rów nież przez Białoruś, Czechy, Słowację i Austrię.

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kacapski gang

   jebać kacapów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   spotkałem kiedyś górala powiedział polska będzie sięgać aż do urala a za uralem będą chiny a was nie będzie ruskie sukinsyny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie jest nasz Rząd ????????????????????????????????????????????????????

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Putin ma jaja i będzie robił co będzie chciał a my możemy mu tylko malutkim paluszkiem pogrozić tylko tak delikatnie by się facet nie obrazil. Zenada i wstyd. Od pieciu lat katastrofy Putin robi z...rozwiń całość

   Putin ma jaja i będzie robił co będzie chciał a my możemy mu tylko malutkim paluszkiem pogrozić tylko tak delikatnie by się facet nie obrazil. Zenada i wstyd. Od pieciu lat katastrofy Putin robi z nas wariatow ,samolot nadal trzyma i czarne skrzynki a nasz rząd wozi się busami no bo wybory. Ludzie w jakim kraju my mieszkamy,zadnego honoru i ambicji ze strony naszego rządu. Czy nie widzi nikt tego ze ten chory Putin traktuje nas jak smieci i ma nas za nic. Do cholery powiedzmy dość.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nocne wilki

   etam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Nasi motocykliści też prezentują różne postawy z którymi nie zawsze się zgadzam. To zamknąć dla nich Poznań?! Czy ten przejazd wart jest takich krzyków i bredni wypowiadanych przez niektórych...rozwiń całość

   Nasi motocykliści też prezentują różne postawy z którymi nie zawsze się zgadzam. To zamknąć dla nich Poznań?! Czy ten przejazd wart jest takich krzyków i bredni wypowiadanych przez niektórych "polityków"? Nasi motocykliści jeżdżą do Katynia i dobrze by było gdyby nikt im tego nigdy w odwecie nie zakazywał.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piszeswz brednie

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Nasz samolot poleciał z elitą Rządową i nie wrócił ze Smoleńska a Ty brednie gadasz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech robia co chcą

   Olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Nie po to Tusk sciskal sie z Wladimirem zeby sie teraz stawiac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I o co chodzi? ??

   nicmnietonieobchodzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Niech jadą. Nie zwracać uwagi na to wydarzenie. Spokój i zero zainteresowania. To bardziej wkurza. Ja to traktuję jak przejazd autobusu MPK . Planowo pojechał i juz. Po co te nerwy? ??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesli dostana wizy, to nikogo to nie powinno obchodzic

   wroclawianin 100% (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   kto z jakimi pogladami przejezdza przez nasz kraj... juz to sobie wyobrazam. Lotnisko Okęcie, kontrola paszportowa i pytania w stylu: na kogo pan glosuje, co myslisz o putinie...

   bez przesady!...rozwiń całość

   kto z jakimi pogladami przejezdza przez nasz kraj... juz to sobie wyobrazam. Lotnisko Okęcie, kontrola paszportowa i pytania w stylu: na kogo pan glosuje, co myslisz o putinie...

   bez przesady! Polskie machanie szabelka jest ŻAŁOSNE!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty jebany ruski trolu przegraliście

   jebać ruskich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ty jebany ruski trolu sankcje was wykończą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nocne ciacha na kijach!

   św.NH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Może sam ich wódz Putek krwawy pojedzie nagi na czele?
   Szwaby dały im wizy niech się ośmieszają idioci jak PEŁO Czarne Prezerwatywy Moskwy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo

   jebać ruskich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   brawo świetnie powiedziane

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powiedz mi

   szaszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   dlaczego krwawy, wyluzuj inaczej rusofobia rozwali ci główkę.
   możesz mówić mi komuch.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ruskie świnie

   jebać ruskich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   zawsze baliście się prawdy ruskie świnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wpuszczać ich

   bingo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Myślę, że Białoruś nie powinna ich wpuszczać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komuchy na Harleyach....

   Rechot historii. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Stalin w grobie się przewraca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczujnia nedialna dziala pelną parą.

   celofan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Ukraińcy w akcji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo