Polska armia kupi 70 śmigłowców wielozadaniowych. Wyniki...

  Polska armia kupi 70 śmigłowców wielozadaniowych. Wyniki przetargu już 21 kwietnia

  Krzysztof Marczyk (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Helikopter Seahawk
  1/2
  przejdź do galerii

  Helikopter Seahawk ©Gregory Bull

  W latach 2017-2018 polska armia zostanie zasilona 70 śmigłowcami wielozadaniowymi. W ramach tego zamówienia mają znaleźć się helikoptery: bojowe, transportowe i do zwalczania okrętów podwodnych. Do przetargu pod koniec grudnia ubiegłego roku stanęły trzy firmy i póki co wszystkie są w grze. Najprawdopodobniej 21 kwietnia wyłoniony zostanie oferent, którego maszyny zostaną poddane testom praktycznym.
  - Wszystkie oferty offsetowe złożone w ramach przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskich Sił Zbrojnych zostały zaopiniowane pozytywnie - powiedział Arkadiusz Bąk, podsekretarz stanu ministerstwa gospodarki, podczas wspólnego posiedzenia parlamentarnych zespołów ds. Wojska Polskiego i Polskiego Przemysłu Obronnego, które miało miejsce w poprzednim tygodniu. Oznacza to, że wszystkie trzy firmy, które stanęły do przetargu na 70 śmigłowców wielozadaniowych, teoretycznie spełniają wymagania określone w dokumentacji.


  Te konsorcja to:

  - PZL Mielec (należące do amerykańskiej firmy Sikorsky), oferujące śmigłowiec S70i Black Hawk i jego morską wersję Seahawk;

  - PZL Świdnik (należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland), oferujące śmigłowiec AW149;

  - Caracal Polska (zawiązane przez Airbus Helicopters), oferujące śmigłowiec H225M.

  Do następnego etapu może zostać zakwalifikowane więcej niż jedno konsorcjum. - Jeśli po finalnej analizie okaże się, że wszystkie oferty odpowiadają naszym wymaganiom na papierze, to może się okazać, że wszystkie trzy firmy zostaną zaproszone do testów praktycznych i na tej podstawie wybierzemy te śmigłowce, które wypadną najlepiej - tłumaczy Jacek Matuszak z biura prasowego rzecznika MON, pytany przez dziennikarza Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP). Dużym udogodnieniem jest fakt, że wszystkie proponowane śmigłowce fizycznie są już skonstruowane, więc konfrontacja w praktyce tego co zaproponowano na papierze nie będzie stanowić problemu.

  Wielu obserwatorów problem widzi jednak w przetargu i określonych w nim wymaganiach.

  - Z moich rozmów z ekspertami wynika, że MON zażyczyło sobie helikopter, który biorąc pod uwagę udźwig, zasięg i ciężar, nie istnieje. Tu mam pytanie do Ministerstwa Obrony Narodowej, czy w wypadku rozstrzygnięcia postępowania, pozostali oferenci zakwestionują wynik przetargu i zostanie on unieważniony? Czy ministerstwo w takiej sytuacji nie powinno rozważyć rozpisania przetargów na dwie platformy: helikoptery morskie i pozostałe? - pytał podczas wspólnego posiedzenia parlamentarnych zespołów ds. Wojska Polskiego i Polskiego Przemysłu Obronnego Stanisław Janas, przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego.

  Podobne obawy ma Michał Jach, członek Komisji Obrony Narodowej. - Ogłaszając przetarg na pozyskanie 70 śmigłowców źle sprecyzowano wymagania. Eksperci od początku mówili, że nie ma śmigłowca, który spełniałby funkcję transportową, a jednocześnie służyłby do zadań specjalnych. Tutaj należało to rozdzielić na dwa lub trzy typy maszyn dedykowanych do danych zadań - podkreślał poseł PiS w rozmowie z dziennikarzem AIP, gdy ogłoszono zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB.

  MON odpiera jednak te zarzuty, tłumacząc że skoro znalazły się trzy konsorcja, które stanęły do przetargu i zaproponowały oferty, spełniające wymagania, to znaczy że są one właściwie postawione i realistyczne do wykonania. - Ten sam kłopot mam i ja i poseł Jach. To znaczy, my obaj nie znamy dokładnych założeń tego przetargu i tego, co te firmy zgłosiły prawda? - pyta retorycznie Jacek Matuszak. - Biorąc pod uwagę, że wszystkie trzy złożone oferty uwzględniły nasze oczekiwania, oznacza to, że było to możliwe do pogodzenia - dodaje Matuszak.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu szykują "wielozadaniowy" przekręt. Tym razem śmigłowce.

   Były już "przetargi na rakiety" z Izraela, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   oraz czołgi, wozy pancerne i PO-Pendolino.
   Nie ma już co w Polsce kraść, więc trzeba "coś kupić" i zasilić własne konta w rajach podatkowych.
   Podatnicy za wszystko zapłacą.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama