Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się przebarwień na skórze [PORADNIK]

Dorota Domienik
Szacuje się, że blisko 50 proc. Polek zmaga się z przebarwieniami. Najczęściej problem dotyka kobiety po 50. roku życia.

- Przebarwienia pojawiają się na skórze w wyniku nadmiernej produkcji melaniny. Gdy barwnik ten zostaje nierównomiernie rozmieszczony w skórze, na jej powierzchni tworzą się charakterystyczne, ciemniejsze plamki - mówi dr Iwona Krędzielak-Manikowska z Happy Clinic, Instytutu Technologii Urody.

Rodzaje

Najbardziej popularne wśród przebarwień są piegi - drobne plamki występujące najczęściej na skórze u osób o jasnych lub rudych włosach.

Pod wpływem działania słońca lub procesów starzenia się skóry mogą powstawać tzw. plamy soczewicowate przypominające wyglądem ziarna soczewicy.

U kobiet ciężarnych oraz stosujących antykoncepcję mogą się pojawić na czole, skroniach i wokół ust pojedyncze lub zlewające się plamy, tzw. ostuda (Melasma).

O działaniu fotouczulających kosmetyków - kremów lub perfum - może świadczyć melanoza Riehla. Przebarwienia tego rodzaju pojawiają się najczęściej na twarzy i dekolcie, najpierw jako drobne plamki; z czasem mogą się połączyć w rozległą siatkę.

Przyczyny

Przebarwienia mogą powstawać na skutek:

  • zmian zapalnych skóry, głównie przy cerze trądzikowej skłonnej do wyprysków,
  • promieniowania słonecznego UV,
  • chorób wątroby,
  • niedoczynności nadnerczy,
  • nadczynności tarczycy,
  • działania substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących znajdujących się w lekach, kosmetykach, mydłach,
  • zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie w czasie ciąży,
  • stosowania doustnej antykoncepcji ,
  • stosowania zastępczej terapii hormonalnej,
  • w okresie menopauzy,
  • w trakcie kuracji hormonalnych.

W profilaktyce przebarwień najważniejsza jest ochrona przeciwsłoneczna - unikanie słońca w godzinach okołopołudniowych, a także długotrwałej ekspozycji na słońce.

skóra

Leczenie

Wiele kobiet radzi sobie ze szpecącymi przebarwieniami, ukrywając je pod grubą warstwą makijażu. Są jednak skuteczniejsze metody. O wyborze odpowiedniej powinien decydować lekarz lub pracujący wspólnie z nim kosmetolog, który po wnikliwym wywiadzie zdefiniuje przyczynę powstania zmian na skórze i dobierze najskuteczniejszą w danym przypadku, bezpieczną terapię. W określeniu rodzaju przebarwień pomocne jest badanie dermatoskopowe.

- Jednym z najczęściej stosowanych sposobów leczenia przebarwień są peelingi chemiczne, przede wszystkim te delikatne - z kwasami owocowymi z grupy alfa-hydroksylowej (AHA), na przykład z kwasem glikolowym, pozyskiwanym z trzciny cukrowej. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie z pacjentem. Często wystarcza jedna wizyta w gabinecie, po której lekarz zaleca terapię uzupełniającą, np. preparatami z retinolem - mówi dr Krędzielak-Manikowska.

Na rynku są też dostępne preparaty z zawartością kwasu hialuronowego RHA™, dzięki któremu substancje aktywne docierają dokładnie w te miejsca, w których widać oznaki starzenia, zmiany pigmentacyjne oraz przebarwienia.Kurację rozpoczyna się od preparatu o większym stężeniu kwasu glikolowego, po 21 dniach przechodząc do preparatu o mniejszym stężeniu.

Preparaty do terapii domowej należy potraktować jak leki na receptę i stosować tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza.

W przypadku leczenia rogowacenia starczego, plam soczewicowatych oraz brodawek łojotokowych sprawdzają się także krioterapia oraz zabiegi laserowe.

Nowością w terapii przebarwień jest natomiast mezoterapia igłowa z zastosowaniem substancji aktywnych o działaniu rozjaśniającym. Pozwalają one zniwelować przebarwienia i cienie na twarzy wywołane procesem starzenia. W czasie terapii bezwzględnie trzeba unikać ekspozycji na słońce i solarium i pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.

Osobom ze skórą skłonną do przebarwień poleca się kosmetyki z dodatkiem kofeiny. Dzięki działaniom antybakteryjnym i przeciwzapalnym zwalczają one niedoskonałości skóry. Niwelują uciążliwe cienie pod oczami oraz przebarwienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki