W sobotę adwokaci udzielą darmowych porad [LISTA ADWOKATÓW]

  W sobotę adwokaci udzielą darmowych porad [LISTA ADWOKATÓW]

  Agnieszka Jasińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W sobotę adwokaci udzielą darmowych porad [LISTA ADWOKATÓW]

  ©archiwum Polska Press

  W sobotę (18 kwietnia) w całym województwie łódzkim można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Adwokaci alarmują, że mieszkańcy regionu często zgłaszają się po pomoc prawną za późno.
  W sobotę adwokaci udzielą darmowych porad [LISTA ADWOKATÓW]

  ©archiwum Polska Press

  Gdyby Maria z Łodzi nie zgłosiła się do prawnika, do jej drzwi zapukałby komornik. Kobieta dostała wezwanie do zapłaty należności za rozmowy telefoniczne. Chodziło o 3 tys. zł. Problem w tym, że wszystkie rachunki zapłaciła. Poza tym roszczenia dotyczyły okresu sprzed trzech lat. Powinny się przedawnić.

  - Na szczęście ta pani nie wyrzuciła wezwania do zapłaty do kosza i nie zignorowała sprawy. Gdyby tak zrobiła, komornik z wyrokiem sądowym mógłby zgodnie z prawem przystąpić do egzekwowania należności- mówi mecenas Piotr Kaszewiak, rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. - Wystąpiliśmy ze sprzeciwem od nakazu zapłaty. Łodzianka nie musi płacić żadnych pieniędzy.

  Mecenas Kaszewiak podkreśla, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż pozwać o zapłatę może nas każdy.

  - Nie jest ważne, czy jesteśmy winni pieniądze czy nie - mówi mecenas. - Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować żadnego pisma, które dostajemy. Jeśli sąd wyda wyrok, komornik zgodnie z prawem przystępuje do egzekucji.

  Niestety, coraz więcej mieszkańców województwa łódzkiego zgłasza się do prawników za późno, kiedy nic już nie można zrobić. Dlatego właśnie Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi organizuje w sobotę w całym województwie dzień bezpłatnych porad prawnych. Każdy może się zgłosić po pomoc. Porady będą udzielane od godziny 9 do 15 w 41 kancelariach.

  ZOBACZ LISTĘ ADWOKATÓW: 9. edycja bezpłatnych porad adwokackich w Łodzi [LISTA ADWOKATÓW]

  - Chcemy pomóc osobom, których zwykle nie stać na jakąkolwiek poradę prawną - podkreśla mecenas Kaszewiak.- Osoby zainteresowane poradami powinny do spotkania się przygotować. Należy zabrać ze sobą dokumentację, dotyczącą sprawy, np.: umowy, akty notarialne i pisma z urzędów. Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem.

  Z bezpłatnej porady prawnej kilka lat temu skorzystała Ewelina Staniewska z Łodzi. Nie odrzuciła na czas spadku po ojcu. Nie wiedziała, że musi tak zrobić. Kiedy w 2009 roku przyszedł pozew z sądu, okazało się, że ojciec zadłużył się, bo nie płacił jej alimentów. Pieniądze dostawała z funduszu alimentacyjnego. Ojciec zmarł w 2006 roku. Długi urosły do 200 tys. zł. Pani Ewelina przyznała, że bez adwokata nie dałaby sobie rady. Wygrała sprawę i nie musiała oddawać długu.

  Mecenas Kaszewiak porównuje wizytę u adwokata z wizytą u lekarza.

  - Są osoby, które dbają o zdrowie i już po jednym kaszlnięciu zgłaszają się do lekarza. Są też takie, które omijają doktora i przychodzą do gabinetu dopiero, gdy stan jest poważny albo gdy jest za późno - mówi adwokat. - Warto konsultować swoje sprawy z prawnikiem. Tym bardziej że - wbrew powszechnemu przekonaniu - porada adwokacka nie jest kosztowna. Oprócz takich akcji jak sobotnia, Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi w każdy poniedziałek organizuje bezpłatne porady prawne. Trzeba wcześniej umówić się na spotkanie. Do dyspozycji jest wówczas adwokat i dwóch aplikantów.

  Akcja "Adwokaci pro bono" przeprowadzona będzie po raz dziewiąty. Pierwszy raz odbyła się w 2009 roku. Jej pomysłodawcą była śp. adwokat Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 2007 - 2010.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Nie jest ważne, czy jesteśmy winni pieniądze czy nie"

   łowca bolszewików (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Jak są może wydać wyrok nakazujący zapłatę, jeśli ktoś nie ma żadnych długów? Państwo prawa?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak jak Państwo buduje się na styropianie

   wakęsa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   to prawo też jest ze styropianu, dla tych styropianowych.

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama