Papież Franciszek dziękuje Włochom za pomoc imigrantom

  Papież Franciszek dziękuje Włochom za pomoc imigrantom

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W sobotę podczas spotkania z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą, Papież Franciszek podziękował władzom Włoch za pomoc afrykańskim imigrantom. Głowa Kościoła katolickiego wezwała też inne europejskie kraje do "mocniejszego zaangażowania".
  Papież Franciszek dziękuje Włochom za pomoc imigrantom

  ©fot. Gregorio Borgia

  - Skala tego zjawiska wymaga obecnie znacznie mocniejszego zaangażowania, o co apelujemy do krajów Europy, a także poza nią - powiedział Papież Franciszek w sobotę o rosnącej fali uchodźców z Afryki, którzy przybywają do Włoch drogą morską. Jak podaje "The Guardian", Papież bezpośrednio podziękował nowemu prezydentowi Włoch, Sergio Mattarelli, za pomoc imigrantom. - Chcę wyrazić moją wdzięczność władzy Włoch za przyjmowanie na swoim terytorium licznie przybywających imigrantów, którzy ryzykują swoim życiem, szukając schronienia - powiedział Franciszek.

  Jak informuje "The Guardian", wcześniej włoskie władze także apelowały do zagranicznych liderów o pomoc z radzeniem sobie z masowym napływem afrykańskich uchodźców, którzy przypływają nielegalnie do wybrzeży Włoch. W ostatnim czasie często dochodziło także do katastrof statków oraz łodzi z imigrantami.

  Kilka dni temu na pontonie płynącym z Libii do Włoch islamscy imigranci wyrzucili za burtę 12 chrześcijan, którzy nie chcieli modlić się do Allaha. Włoska policja zatrzymała 15 podejrzanych. Jak informuje "The Times", w piątek na włoską wyspę Lampedusa przybił statek z imigrantami z Somalii i Erytrei. Uchodźcy mieli poważne poparzenia ciała spowodowane przez eksplozję gazu w magazynie w Libii, w którym przetrzymywali ich handlarze ludźmi. Na miejscu zginęło 6 osób, a 25-letnia kobieta zmarła podczas podróży przez Morze Śródziemne z powodu obrażeń. W zeszłym tygodni w katastrofie innego libijskiego statku z imigrantami zginęło około 400 osób.
  Zdaniem ministra spraw zagranicznych, ostatnie akcje ratunkowe na Morzu Śródziemnym były w 90% przeprowadzane przez włoską marynarkę.
  Mieszkańcy krajów afrykańskich masowo uciekają przed nasilającymi się tam konfliktami wojennymi oraz rosnącym ubóstwem. Według ONZ, do Włoch w tym roku przybyło już 23 500 imigrantów, w tym 11 tysięcy z samej Libii. Jak podaje "The Guardian" od początku 2014 roku do wybrzeży Włoch przybiło ponad 200 tysięcy uchodźców.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo