Biurokracja zamiast efektywności. NIK krytycznie o pracy...

  Biurokracja zamiast efektywności. NIK krytycznie o pracy urzędników w ministerstwach

  Damian Dragański (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Krzysztof Kwiatkowski
  1/2
  przejdź do galerii

  Krzysztof Kwiatkowski ©Bartek Syta

  Zamiast zakładanej zwiększonej efektywności przyrosła tylko biurokracja. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działanie w poszczególnych resortach systemu kontroli zarządczej, który miał ułatwić pracę urzędników w ministerstwach. Z raportu NIK wynika, że w resortach dochodzi do opóźnień i strat w realizacji zadań, a państwowi urzędnicy nie są w stanie ocenić efektywności swojej pracy. W tej sytuacji może się okazać, że obietnica premier Ewy Kopacz o podwyżkach płac dla pracowników budżetówki w roku 2016 nie jest usprawiedliwiona.
  System kontroli zarządczej jest określany przez NIK jako narzędzie do sprawdzania czy poszczególne resorty funkcjonują prawidłowo. To system określa cele przed ministerstwami, środki przy pomocy których ma być realizowany oraz wyznacza standardy pozwalające ocenić, czy zakładany dany cel został zrealizowany w założonym terminie i przy określonych kosztach. Według NIK ministerstwa wprowadziły w życie program, ale zamiast zwiększenia efektywności pracy przyrosła biurokracja.
  - System okazał się neiskuteczny, przez co, nie zapewniał realizacji zakładanych zadań w sposób zgodny z prawem, oszczędnie i terminowo - powiedział Paweł Biedziak, rzecznik Najwyższej Izby Kontroli . Organ zarzuca np. Ministerstwu Finansów blisko roczne opóźnienie w realizacji projektu e-Podatki. Wypomina także Ministerstwu Obrony Narodowej nieprawidłowe działanie instrumentów kontroli, które dopuściły do wzrostu wydatków w jednej z inwestycji.

  Raport NIK może podważać pomysł premier Ewy Kopacz, która wspominała, że urzędnicy mogą spodziewać się w 2016 roku podwyżek. - Administracja jest źle zarządzana. Nie jest w stanie opłacić specjalistów, którzy będą nią dobrze kierowali - powiedział reporterowi Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Jan Pastwa, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Dodaje, że obecne zarobki w urzędach mogą odstraszać specjalistów od podjęcia pracy. Jego zdaniem podwyżki powinny objąć urzęd ników najmniej zarabiających. - Niskie zarobki odstraszją od podjęcia pracy, z brak urzędników może zagrażać obywatelom. Mam na myśli np. pracowników sanepidu czy straży pożarnej - dodał.

  Przeciwko podwyżkom w obecnej formie jest Paweł Soloch, prezes Instytutu Sobieskiego. Jego zdaniem system nagradzania powinien być jak najbardziej transparentny, bo nie wiemy dokładnie, ile dany urzędnik zarabia. - Rzeczywiste zarobki urzędników mogą być wyższe niż nam się wydaje. Otrzymują na przykład premię za zasiadanie w radach nadzorczych. Przyznawanie nagród powinno być transparentne - powiedział AIP. Dodał, że dobrym pomysłem jest budżet zadaniowy, rozliczający z wykonanych obowiązków.

  NIK przeprowadził kontrolę w sześciu ministerstwach: sprawiedliwości, finansów, gospodarki, rolnictwa, kultury, edukacji narodowej i obrony narodowej, a także w Głównym Urzędzie Statystycznym oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w dniach 1 stycznia 2013 do 30 września 2014.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A kto w końcu skontroluje NIK?

   pik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Mam wątpliwości co do rzetelności danych z kontroli NIK. Czy nie jest czasem tak, że na kontrolę do urzędu czy innego podmiotu kontrolowanego, przyjeżdżają przedstawiciele z wcześniej ustaloną...rozwiń całość

   Mam wątpliwości co do rzetelności danych z kontroli NIK. Czy nie jest czasem tak, że na kontrolę do urzędu czy innego podmiotu kontrolowanego, przyjeżdżają przedstawiciele z wcześniej ustaloną tezą do udowodnienia. A czy czasem nie jest tak (podmioty które przeszły kontrolę wiedzą o czym mówię), że kontroler często nie ma bladego pojęcia o temacie, który bada? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama