Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukatorzy seksualni z Łodzi prezentowali radnym i urzędnikom, czego uczą gimnazjalistów [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Radni wymieniali metody antykoncepcji , oznaczali żetonami na tablicy dni płodne i niepłodne oraz wymieniali zagrożenia związane z pornografią.

Edukowanie seksualne radnych i urzędników (a dokładnie edukowanie z edukacji seksualnej) to pomysł fundacji Spunk. Organizacja, która w zeszłym tygodniu po raz trzeci otrzymała środki z łódzkiego magistratu na prowadzenie zajęć w gimnazjach, postanowiła w środę rozwiać kontrowersje wokół własnej działalności.

- Zaprosiliśmy radnych i urzędników, osoby podejmujące w mieście decyzje na spotkanie „Wszystko, co chcecie wiedzieć o edukacji seksualnej”. Pokazujemy, jak pracujemy w gimnazjach - mówiła Anna Jurek z Fundacja Nowoczesnej Edukacji Spunk.

Z radnych przyszli i dali się zauważyć na spotkaniu przedstawiciele PO oraz SLD.

Z oponentów fundacji Spunk pojawił się Michał Owczarski z Fundacji Życie. Uznał poziom wiedzy przedstawicielek Spunk za wyjątkowo niski, dyskutował z nimi przy stanowisku z kalendarzem kobiecego cyklu.

Na kalendarzu odpowiednimi żetonami zaznacza się dni płodne i niepłodne, ale jest też żeton z napisem „uwaga ciąża”. Dyskutanci kłócili się, czy słowo „uwaga” nie przedstawia zjawiska zajścia w ciążę w złym świetle.

W budżecie Łodzi na rok 2015 na zajęcia z „edukacji nastolatków w zakresie świadomego rodzicielstwa oraz profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową” władze miasta zapisały 100 tys. zł. Fundacja Spunk otrzymała z tej puli 36,5 tys. zł, ubiegała się o pełną kwotę. W związku z tym musi ograniczyć swoje pierwotne plany wyedukowania ok. 1000 uczniów (10 godzin warsztatów w małych grupach).

W trzecim konkursie na zajęcia w łódzkich gimnazjach po raz pierwszy wybrano nie jedną, ale dwie organizacje. Od fundacji Spunk więcej punktów i większą dotację (63,5 tys zł) otrzymała Fundacja Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.

Jak informuje magistrat, instytut w swoim programie „Archipelag Skarbów” kładzie na nacisk „na wychowanie ku odpowiedzialności za seksualność przez wzmacnianie cech chroniących przed ryzykownymi zachowaniami, budowaniu relacji opartych na szacunku i odpowiedzialności”.

„Archipelag Skarbów”, według materiałów instytutu, zachęca młodzież m.in. do czekania z seksem aż do małżeństwa. Instytut swoje zajęcia realizuje w formie dużych mitingów w szkołach.

Gimnazja same zadecydują, którą organizację wybiorą dla swoich uczniów. Magistrat zapewnia, że można starać się o wizyty obu fundacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki