Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodnie w Łodzi zostaną połączone, a pracownicy administracji zwolnieni

Marcin Bereszczyński
Krzysztof Szymczak archiwum
Do końca roku przekształcone zostaną placówki służby zdrowia w dzielnicach Chojny i Śródmieście. Ma to dać oszczędności 600 tys. zł rocznie.

Władze Łodzi przedstawiły wczoraj plan restrukturyzacji placówek służby zdrowia. Najważniejsze zmiany to połączenie szpitala im. Rydygiera, przychodni "Śródmieście" i "PaLMA" w spółkę Centrum Medyczne im. Rydygiera. W struktury Miejskiej Przychodni "Dąbrowa" włączone zostaną przychodnie przy Cieszkowskiego, "Odrzańska" i "Chojny", a następnie MP "Dąbrowa" zostanie przekształcona w Miejskie Centrum Medyczne "Górna".

Restrukturyzacja placówek służby zdrowia wywołuje wiele kontrowersji i oporu ze strony związków zawodowych i radnych opozycji. Dzisiaj na obrady komisji ochrony zdrowia Rady Miejskiej przyjdą przedstawiciele przychodni "PaLMA" i "Śródmieście", aby podzielić się z radnymi wątpliwościami związanymi z przekształceniami. Temat będzie też analizowany podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łodzi.

- Nie chcemy likwidować żadnych placówek, tylko połączyć je w silny podmiot, któremu łatwiej będzie uzyskać korzystne kontrakty z NFZ - mówi wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. - Nie dziwię się oporom załogi. To strach przed zmianami. Spodziewałem się znacznie większych obiekcji ze strony personelu.

- Restrukturyzacja pozwoli oddłużyć placówki - dodaje Robert Kowalik, dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Miasta Łodzi. - "PaLMA" ma 3,5 mln zadłużenia. Zalega z wypłatą pensji od kilku miesięcy. Te długi przejmie miasto.

Przekształcenia zapobiegną zwolnieniom grupowym. Pracę stracą na pewno pracownicy administracji placówek służby zdrowia. Personel medyczny nie musi martwić się o pracę. Ograniczenie administracji ma przynieść łącznie 600 tys. zł oszczędności (po 300 tys. w CM im. Rydygiera i MCM "Górna").

Korzyścią dla pacjentów będzie dostęp do szerszego wachlarza usług medycznych, konsultacji i zabiegów, bo wszystko będzie organizował jeden podmiot, a nie trzy, jak obecnie na Śródmieściu. Atutem ma być również uniknięcie wzajemnej konkurencji miejskich placówek w walce o kontrakty z NFZ. Przychodnie walczyłyby z sobą, a tworząc jeden podmiot mają większe szanse niż prywatne podmioty.

Zdaniem dyrektora Kowalika, połączone podmioty otrzymają maksymalną liczbę punktów w konkursie na realizację świadczeń medycznych. Konkurs jest planowany na połowę przyszłego roku.

Jedną z przyczyn łączenia placówek zdrowia jest odpływ pacjentów. Robert Kowalik przedstawił dane, z których wynika, że w przychodni "Śródmieście" w ciągu roku ubyło 1,5 tys. pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej. To około 15 proc. wszystkich pacjentów.

- Wpływ na to mają trzy czynniki: umieralność, wyludnianie się Śródmieścia i przejście pacjentów do prywatnych NZOZ - powiedział dyrektor Kowalik.

Głosowanie radnych w sprawie likwidacji ZOZ SW "PaLMA" i komercjalizacji przychodni "Śródmieście" zaplanowano na 29 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki