Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Komorowska w Łodzi. ICZMP w Łodzi będzie współpracował ze szpitalem w Mołdawii [ZDJĘCIA, FILM]

Redakcja
Anna Komorowska - żona prezydenta RP i Margareta Timofti - żona prezydenta Republiki Mołdawii, przyjechały w środę do Łodzi. Powodem wizyty było podpisanie porozumienia między Insytytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Instytutem Matki i Dziecka w Kiszyniowie. Placówki będą współpracowały, a dzięki partnerstwu będą mogły starać się o granty unijne.

Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Maciej Banach i dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Kiszyniowie, Stefan Gatcan, podpisali porozumienie, dzięki któremu lekarze z obu placówek będą mogli wspólnie doskonalić swój warsztat medyczny. Pierwsze damy objęły patronatem współpracę instytutów.

- Polska służba zdrowia jest w wyjątkowym momencie. Coraz częściej hospitalizujemy kobiety w podeszłym wieku, coraz częściej też na ciążę decydują się kobiety starsze, mamy też więcej trudnych porodów i chorych noworodków - przyznaje Maciej Banach, dyrektor Instytutu Cetrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - Współpraca będzie miała dwa wymiary. Pierwszy to leczniczy, który ma na celu wymianę doświadczeń. Ale zależy nam również, by współpraca miała wymiar naukowy, chcemy otworzyć instytut w Mołdawii na Unię Europejską. Dzięki temu, będziemy mogli starać się o unijne granty - dodaje Banach.

Współpraca będzie opierać się na szkoleniu personelu medycznego z Instytutu w Kiszyniowie w "Matce Polce" w Łodzi. Szkolenia będą odbywały się m.in. w Klinice Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii, Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt oraz Pediatrii i Immunologii z Pododdziałem Nefrologii.

Uczestnicy szkoleń zapoznają się z procedurami medycznymi, które dotyczą m.in. etiologii i leczenia chorób zapalnych jelit u dzieci, alergii pokarmowych, leczenia zakażeń noworodków i niemowląt czy zakażeń układu moczowego u dzieci. Zajęcia w ICZMP będą prowadzone przez wykwalifikowany personel w języku angielskim. Opiekunem program będzie będzie prof. Mariusz Stasiołek.

Zadowolenia ze współpracy nie ukrywał również Stefan Gatcan, dyrektor instytutu w Mołdawii.

- Nasze instytuty mają nie tylko taki sam zakres lecznictwa, ale także wspólne elementy dotyczące demografii. Musimy odpowiednio dostosować system zdrowotny i dlatego zależy nam na tej współpracy. Nasi specjaliści z niecierpliwością czekają na nowe doświadczenia. A nasi pacjenci - na efekty tej współpracy - mówi dyrektor Gatcan.

Współpracę obu instytutów swoim patronatem objęły pierwsze damy Polski i Republiki Mołdawii, które były jednocześnie autorkami propozycji podpisania tej umowy.

- Cieszę się, że razem z panią prezydentową możemy być matkami chrzestnymi tego porozumienia - przyznaje Anna Komorowska, żona prezydenta RP. - Rok temu byłam w instytucie w Kiszyniowie, poznałam kadrę medyczną i wierzę, że współpraca z łódzkim szpitalem będzie owocna. Nam pozostaje czekać na owoce tej współpracy - dodaje.

Podobnego zdania jest pierwsza dama Republiki Mołdawii, która nie ukrywała zadowolenia z wizyty. - Cieszę się, że znów mogłam spotkać się z pierwszą damą i być świadkiem podpisania porozumienia, które z pewnością okaże się sukcesem - powiedziała Margareta Timofti, żona prezydenta Republiki Mołdawii.

Oficjalne spotkanie zorganizowano w Pałacu Herbsta. Wcześniej obie pierwsze damy i dyrektorzy instytutów zwiedzili szpital "Matki Polki". Odwiedzili oddziały: położniczno - ginekologiczny oraz intensywnej terapii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt. Pierwsze damy rozmawiały także z małymi pacjentami. Po zakończonym spotkaniu, przespacerowały się ulicą Piotrkowską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki