Wybory prezydenckie 2015. Komorowski traci, Duda zyskuje,...

  Wybory prezydenckie 2015. Komorowski traci, Duda zyskuje, ale największy skok notuje Kukiz

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wybory prezydenckie 2015. Komorowski traci, Duda zyskuje, ale największy skok notuje Kukiz
  1/3
  przejdź do galerii
  Bronisław Komorowski wygrywa w województwie łódzkim - wynika z drugiego sondażu przeprowadzonego przez dziennikarzy "DŁ"
  Jeżeli nic się nie zmieni, to 10 maja najlepszy wynik w wyborach prezydenta RP w województwie łódzkim uzyska urzędujący prezydent Bronisław Komorowski - wynika z sondażu "Dziennika Łódzkiego" i Regionalnego Ośrodka Badań Opinii Publicznej.

  Sondaż przeprowadzaliśmy od 13 do 20 kwietnia na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców województwa łódzkiego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). Prognoza wyników wyborów w regionie uwzględnia grupę tych res-pondentów, którzy zadeklarowali, iż "zdecydowanie tak" i "raczej tak" pójdą 10 maja do urn wyborczych.

  Komorowski słabnie

  Z sondażu wynika, że Bronisław Komorowski, obecny prezydent i kandydat zgłoszony przez Platformę Obywatelską, cieszy się w regionie łódzkim poparciem na poziomie 38,1 proc. wyborców. Oznacza to, że notowania prezydenta w regionie łódzkim spadły, ponieważ w naszym sondażu z początku kwietnia Komorowskiego w Łódzkiem popierało 43,1 proc. respondentów.

  Spadek poparcia dla prezydenta następuje w momencie, gdy jego największy rywal, Andrzej Duda z Prawa i Sprawiedliwości, notuje niewielki wzrost notowań w porównaniu z początkiem kwietnia, gdy miał poparcie 29,7 proc. respondentów. Teraz na Dudę wskazało 31,3 proc. osób. Obu kandydatów dzieli zatem mniej niż 7 punktów procentowych. Tymczasem przed pięcioma laty pierwszą turę w regionie wygrał Jarosław Kaczyński (39,75 proc.), a drugi Bronisław Komorowski miał wynik niższy niż teraz daje mu nasz sondaż - 36,11 proc.

  Kukiz mocną trójką

  Wciąż dużym zaskoczeniem są wyniki, które w województwie łódzkim osiąga Paweł Kukiz. Antymainstreamowy kandydat bez wsparcia żadnych zorganizowanych struktur partyjnych sięga tu po wynik 12,1 proc., gdy na początku kwietnia w naszym pierwszym sondażu zanotował 8,7 proc., a dziś wynik zbliżony do tego właśnie poziomu utrzymuje w całym kraju.

  Jego dwucyfrowy wynik w województwie łódzkiem oznacza, że w regionie wzmacnia się elektorat antysystemowy, mimo że Kukiz dopiero w ostatnią niedzielę pojawił się w naszym regionie podczas tej kampanii wyborczej, i to tylko na jego południowo-zachodnich krańcach, bez jakichś szumnych zapowiedzi. Punktuje zatem wyrazistość jego poglądów i rozponawalność, którą zapewnił sobie wcześniej jako dosyć kontrowersyjny artysta.

  Kukizowi spadł odsetek poparcia wśród osób jednocześnie niepopierających żadnej partii politycznej z ponad 70 proc. do nieco ponad 63 proc., co przy wzroście notowań oznacza, że zabiera głosy kandydatom partyjnym. Z badań wynika, że czerpie z elektoratów wszystkich partii, poza PSL i Ruchu Narodowego.

  Minimalny zysk Ogórek

  Czwarte miejsce w regionie i również skok notowań, tyle że niewielki, zanotowała Magdalena Ogórek. Poziom jej poparcia to 8,8 proc., czyli lepiej niż w skali kraju.

  Nie wiadomo, jak na poparcie kandydatki przełoży się przed wyborami komunikat o odstąpieniu od finansowania jej kampanii przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, który to zgłosił tę kandydatkę jako swoją, a potem się od niej odciął.

  Korwin-Mikke traci

  Kolejne miejsca w naszym sondażu zajęli: Janusz Korwin--Mikke (3,5 proc.), Janusz Pali-kot (2,9 proc.), Adam Jarubas (2,4 proc.), Marian Kowalski (0,4 proc.), Grzegorz Braun (0,2 proc.), Paweł Tanajno (0,2 proc.) i Jacek Wilk (0,1 proc.).

  Te wyniki oznaczają, że 1,2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem traci w regionie Janusz Korwin-Mikke, paradoksalnie bardzo aktywny podczas kampanii w województwie łódzkim, ale radykalizujący swój polityczny kurs. Na kilka dni przed rozpoczęciem sondażu Korwin-Mikke zaliczył w regionie łódzkim dwudniowy tour po miastach powiatowych.

  Drgnęło, choć niewiele, poparcie dla Adama Jarubasa, który wypada fatalnie w porównaniu z osiągnięciami PSL w regionie łódzkim, ale to specyfika każdego z kandydatów PSL w każdych wyborach prezydenta RP.

  Identycznie, czyli o 0,2 pkt. proc. poparcia więcej ma też Janusz Palikot, obaj z Jarubasem mają zatem notowania stabilne, ale niegwarantujące sukcesu.

  Płeć i wiek w wyborach

  W porównaniu z pierwszym sondażem niewiele się zmieniło w kwestiach rozłożenia się poparcia dla konkretnych kandydatów pod względem płci i wieku respondentów. Największy odsetek kobiet w swym elektoracie ma Bronisław Komorowski (61 proc.) i Magdalena Ogórek (57 proc.), natomiast najbardziej "męski" elektorat w Łódzkiem ma Janusz Korwin-Mikke, ponieważ aż 75 proc. spośród tych, którzy deklarują oddanie głosu na niego, to mężczyźni.

  To właśnie Korwin-Mikke, a także Kukiz, mają najmłodsze elektoraty spośród kandydatów. Popierający Kukiza to w 37 proc. ludzie przed 30. rokiem życia, a Korwin-Mikke w tym przedziale wiekowym sięga po blisko 44 proc. Z kolei najwięcej najstarszych respondentów, powyżej 61. roku życia, w elektoracie ma Adam Jarubas - ponad 36 proc., tyle że bardzo zbliżone wyniki zanotowali także Komo-rowski i Duda.

  Elektoraty wszystkich kandydatów w większości stanowią mieszkańcy miast, poza Adamem Jarubasem. Deklarujący głosowanie na kandydata PSL w 62 proc. są mieszkańcami wsi, co nie powinno dziwić.

  ZOBACZ WCZEŚNIEJSZE WYNIKI: Komorowski i Duda w II turze [WYNIKI]

  Czytaj także

   Komentarze (69)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gonglomerat Was chyba ludzie pojebało jak on wyglada jak smieć a drugi swir

   zaden powtarzam zaden nie nadaje sie na prezydenta !!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A wogole ten cyrk w TVP1 kpina z widzow patrzac na tych 10 idiotow doszedlem do wnioski ze trza spieprzac z tego burdelu to normalnego kraju jak ma ktos z nich byc moim prezydentem.
   A ten 11 co...rozwiń całość

   A wogole ten cyrk w TVP1 kpina z widzow patrzac na tych 10 idiotow doszedlem do wnioski ze trza spieprzac z tego burdelu to normalnego kraju jak ma ktos z nich byc moim prezydentem.
   A ten 11 co nie przybyl to tez o kant taka koscielna ciota i wali ze zpluwy do zwierzat.
   Zero kompletne zero wstyd zenie ma kogos normalnego na prezydenta wybor miedzy smieciem swirem ciotą durniem palantem.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korwin na prezydenta

   Irrtum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Teraz jest lansowanie Kukiza, bo władze przestraszyły się Korwina Mikke. Ja i tak zagłosuje na Korwina, autora wielu książek, poliglotę, a nie na piosenkarza bez programu. Wam radzę to samo, jeśli...rozwiń całość

   Teraz jest lansowanie Kukiza, bo władze przestraszyły się Korwina Mikke. Ja i tak zagłosuje na Korwina, autora wielu książek, poliglotę, a nie na piosenkarza bez programu. Wam radzę to samo, jeśli chcecie, żeby Polska miała przywódcę z prawdziwego zdarzenia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głos

   Jar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Tylko KUKIZ się liczy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko Paweł Kukiz, jedyny ratunek dla Polski!

   Mariusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Ja zagłosuję na Pawła Kukiza i radzę wszystkim zróbcie tak samo!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Ja zagłosuje na p. Pawła Kukiza osobę, która zwiastuje zmiany na lepsze!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mikke

   jaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   a ja i ta zagołsuję na Janusza Korwin - Mikke. nie dam sie oszukac kolejny raz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzegorz Braun w programie Bez pardonu

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   https://www.youtube.com/watch?v=LlqH_e2TEd8

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rząd odbierze emerytom prywatne majątki ?

   Zgłoś naruszenie treści

   Rząd PO-PSL pracuje nad projektem ustawy, która da możliwość samorządom odbierania majątków i oszczędności emerytom, którzy otrzymują mniej niż 1400 zł/mies.Władysław Kosiniak-Kamysz – minister...rozwiń całość

   Rząd PO-PSL pracuje nad projektem ustawy, która da możliwość samorządom odbierania majątków i oszczędności emerytom, którzy otrzymują mniej niż 1400 zł/mies.Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społecznej, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego poprawił projekt swojej poprzedniczki, pani Fedak. W nowej odsłonie przyjął postać projektu ustawy, który daje samorządom prawo odbierania majątków i oszczędności starym, schorowanym osobom, których emerytura będzie niższa, niż 1400 zł/mies. a zdecydują się pójść np. do Domu Spokojnej Starości.

   – To jakiś żart? Zabiorą nam mieszkanie, jeśli matka zechce pójść do domu starców? – denerwuje się pan Henryk. Dwa lata temu stracił pracę, więc musiał zrezygnować z wynajmowanego mieszkania i wraz z konkubiną oraz jej dzieckiem zamieszkał u matki. – Nie jest fajnie, bo matula mojej kobity nie lubi i coraz częściej wygraża, że pójdzie do domu starców, by mieć spokój. To mieszkanie rodzice kupili od miasta, gdy jeszcze żył mój ojciec, i teraz miałoby iść z powrotem do państwa czy jak? – pyta zaniepokojony mężczyzna.

   -Prognozy ZUS mówią, że w 2060 r. Polaków będzie niecałe 31 mln., natomiast prognoza ONZ na koniec tego stulecia szacuje liczbę Polaków na zaledwie 16 mln. – mówi ekonomista, Piotr Solis.

   Pojawiają się hipotezy, że starzy ludzie mogą być „więzieni” we własnych domach, ponieważ ich bliscy będą się obawiać utraty mieszkania na rzecz sfinansowania pobytu rodzica w DPS.

   Jeśli ustawa jakimś cudem przejdzie – Ministerstwo oświadcza, że nowe zasady obowiązywały będą jedynie tych, którzy trafią do domów seniora. [Przejdzie, przejdzie – admin]

   http://parezja.pl

   Gajowy zupełnie nie rozumie, po co na obecnym etapie stosować taktykę małych kroczków. Społeczeństwo jest już wystarczająco wytresowane, aby zrobić ten duży krok: ustanowić prawo do odebrania każdemu wszystkiego, co posiada, a więc nie tylko domu, działki czy samochodu, ale także roweru, księgozbioru, komputera, zdjęć rodzinnych, ubrań, butów, nerki itp.
   Admin www.marucha.wordpress.com

   Za: https://marucha.wordpress.com/2015/04/27/rzad-odbierze-emerytom-prywatne-majatki/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grzegorz-braun-w-rezimowej-tv-2015-04

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/polityka-przy-kawie/wideo/27042015/19558158

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bożena Dykiel masakruje Bronisława Komorowskiego i rząd Platformy Obywatelskiej

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   https://www.youtube.com/watch?v=Ri4-RVJJ3Ko

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama