Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015. Komorowski traci, Duda zyskuje, ale największy skok notuje Kukiz

Marcin Darda
Bronisław Komorowski wygrywa w województwie łódzkim - wynika z drugiego sondażu przeprowadzonego przez dziennikarzy "DŁ"

Jeżeli nic się nie zmieni, to 10 maja najlepszy wynik w wyborach prezydenta RP w województwie łódzkim uzyska urzędujący prezydent Bronisław Komorowski - wynika z sondażu "Dziennika Łódzkiego" i Regionalnego Ośrodka Badań Opinii Publicznej.

Sondaż przeprowadzaliśmy od 13 do 20 kwietnia na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców województwa łódzkiego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). Prognoza wyników wyborów w regionie uwzględnia grupę tych res-pondentów, którzy zadeklarowali, iż "zdecydowanie tak" i "raczej tak" pójdą 10 maja do urn wyborczych.

Komorowski słabnie

Z sondażu wynika, że Bronisław Komorowski, obecny prezydent i kandydat zgłoszony przez Platformę Obywatelską, cieszy się w regionie łódzkim poparciem na poziomie 38,1 proc. wyborców. Oznacza to, że notowania prezydenta w regionie łódzkim spadły, ponieważ w naszym sondażu z początku kwietnia Komorowskiego w Łódzkiem popierało 43,1 proc. respondentów.

Spadek poparcia dla prezydenta następuje w momencie, gdy jego największy rywal, Andrzej Duda z Prawa i Sprawiedliwości, notuje niewielki wzrost notowań w porównaniu z początkiem kwietnia, gdy miał poparcie 29,7 proc. respondentów. Teraz na Dudę wskazało 31,3 proc. osób. Obu kandydatów dzieli zatem mniej niż 7 punktów procentowych. Tymczasem przed pięcioma laty pierwszą turę w regionie wygrał Jarosław Kaczyński (39,75 proc.), a drugi Bronisław Komorowski miał wynik niższy niż teraz daje mu nasz sondaż - 36,11 proc.

Kukiz mocną trójką

Wciąż dużym zaskoczeniem są wyniki, które w województwie łódzkim osiąga Paweł Kukiz. Antymainstreamowy kandydat bez wsparcia żadnych zorganizowanych struktur partyjnych sięga tu po wynik 12,1 proc., gdy na początku kwietnia w naszym pierwszym sondażu zanotował 8,7 proc., a dziś wynik zbliżony do tego właśnie poziomu utrzymuje w całym kraju.

Jego dwucyfrowy wynik w województwie łódzkiem oznacza, że w regionie wzmacnia się elektorat antysystemowy, mimo że Kukiz dopiero w ostatnią niedzielę pojawił się w naszym regionie podczas tej kampanii wyborczej, i to tylko na jego południowo-zachodnich krańcach, bez jakichś szumnych zapowiedzi. Punktuje zatem wyrazistość jego poglądów i rozponawalność, którą zapewnił sobie wcześniej jako dosyć kontrowersyjny artysta.

Kukizowi spadł odsetek poparcia wśród osób jednocześnie niepopierających żadnej partii politycznej z ponad 70 proc. do nieco ponad 63 proc., co przy wzroście notowań oznacza, że zabiera głosy kandydatom partyjnym. Z badań wynika, że czerpie z elektoratów wszystkich partii, poza PSL i Ruchu Narodowego.

Minimalny zysk Ogórek

Czwarte miejsce w regionie i również skok notowań, tyle że niewielki, zanotowała Magdalena Ogórek. Poziom jej poparcia to 8,8 proc., czyli lepiej niż w skali kraju.

Nie wiadomo, jak na poparcie kandydatki przełoży się przed wyborami komunikat o odstąpieniu od finansowania jej kampanii przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, który to zgłosił tę kandydatkę jako swoją, a potem się od niej odciął.

Korwin-Mikke traci

Kolejne miejsca w naszym sondażu zajęli: Janusz Korwin--Mikke (3,5 proc.), Janusz Pali-kot (2,9 proc.), Adam Jarubas (2,4 proc.), Marian Kowalski (0,4 proc.), Grzegorz Braun (0,2 proc.), Paweł Tanajno (0,2 proc.) i Jacek Wilk (0,1 proc.).

Te wyniki oznaczają, że 1,2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem traci w regionie Janusz Korwin-Mikke, paradoksalnie bardzo aktywny podczas kampanii w województwie łódzkim, ale radykalizujący swój polityczny kurs. Na kilka dni przed rozpoczęciem sondażu Korwin-Mikke zaliczył w regionie łódzkim dwudniowy tour po miastach powiatowych.

Drgnęło, choć niewiele, poparcie dla Adama Jarubasa, który wypada fatalnie w porównaniu z osiągnięciami PSL w regionie łódzkim, ale to specyfika każdego z kandydatów PSL w każdych wyborach prezydenta RP.

Identycznie, czyli o 0,2 pkt. proc. poparcia więcej ma też Janusz Palikot, obaj z Jarubasem mają zatem notowania stabilne, ale niegwarantujące sukcesu.

Płeć i wiek w wyborach

W porównaniu z pierwszym sondażem niewiele się zmieniło w kwestiach rozłożenia się poparcia dla konkretnych kandydatów pod względem płci i wieku respondentów. Największy odsetek kobiet w swym elektoracie ma Bronisław Komorowski (61 proc.) i Magdalena Ogórek (57 proc.), natomiast najbardziej "męski" elektorat w Łódzkiem ma Janusz Korwin-Mikke, ponieważ aż 75 proc. spośród tych, którzy deklarują oddanie głosu na niego, to mężczyźni.

To właśnie Korwin-Mikke, a także Kukiz, mają najmłodsze elektoraty spośród kandydatów. Popierający Kukiza to w 37 proc. ludzie przed 30. rokiem życia, a Korwin-Mikke w tym przedziale wiekowym sięga po blisko 44 proc. Z kolei najwięcej najstarszych respondentów, powyżej 61. roku życia, w elektoracie ma Adam Jarubas - ponad 36 proc., tyle że bardzo zbliżone wyniki zanotowali także Komo-rowski i Duda.

Elektoraty wszystkich kandydatów w większości stanowią mieszkańcy miast, poza Adamem Jarubasem. Deklarujący głosowanie na kandydata PSL w 62 proc. są mieszkańcami wsi, co nie powinno dziwić.

ZOBACZ WCZEŚNIEJSZE WYNIKI: Komorowski i Duda w II turze [WYNIKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie 2015. Komorowski traci, Duda zyskuje, ale największy skok notuje Kukiz - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki